Polskie Radio
Section05
węgiel

AAAAA węgiel kupię - bo go brak! [WIDEO]

Czy to możliwe, by na śląsku brakowało "czarnego złota"? Paradoksalnie okazuje się, że w miejscu, gdzie złoża tego surowca są największe, trudno jest kupić jego większą ilość. Jeden z mieszkańców Katowic podsumował ów deficyt krótko: "Licho z węglem". Niestety licho to wygląda w całym kraju. Dlaczego w Polsce czarne hałdy nikną w oczach? To sprawdził reporter portalu polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia bogdanka węgiel gospodarka polska energia elektryczna energia POLSKA

Polskie firmy kupują węgiel od rosyjskich separatystów?

Węgiel, z terenów okupowanych przez rosyjskich separatystów, jest sprowadzany do Polski. Do takich informacji dotarli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Surowiec pochodzi z obszaru Ługańskiej Republiki Ludowej, a jego importem zajmuje się m.in. zarejestrowana w Katowicach spółka Dencoaltrade. W audycji Świat w Powiększeniu do sprawy odnieśli się Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina węgiel Donbas Karolina Baca-Pogorzelska

Cztery scenariusze energetyczne Polski do 2050 roku

Węglowy, zdywersyfikowany z atomem i bez niego oraz „odnawialny” - to cztery scenariusze energetyczne do 2050 roku dla Polski, zaprezentowane w piątek przez think-tank Forum Energii. Koszty każdego są podobne. O scenariuszach energetycznych dla Polski mówił w audycji Gospodarka dla Każdego Paweł Mikusek z Forum Energii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezpieczeństwo energetyczne energia atomowa energia odnawialna węgiel OZE

"Kopalnia Sobieski będzie mogła się rozwijać"

Premier Beata Szydło wzięła udział w przekazaniu terenu pod budowę nowego szybu górniczego o nazwie Grzegorz w Jaworznie. Ma on powstać na terenie Zakładu Górniczego Sobieski w Grupie Tauron. Zakład - dzięki nowej inwestycji - ma wydłużyć wydobycie o co najmniej 50 lat. O inicjatywie, a także o sięganiu po odnawialne źródła energii, mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 węgiel energetyka

Rządy Pieniądza: Eksperci o polityce energetycznej

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rząd planuje, by budowa Elektrowni Ostrołęka była ostatnią inwestycją węglową w polskie moce wytwórcze. Co to oznacza dla naszej gospodarki i polityki energetycznej? O tym w Rządzach Pieniądza mówili Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego, dr Artur Bartoszewicz z SGH i Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa Ministerstwo Energii węgiel