Polskie Radio
Section05
węgiel

Morawiecki: węgiel jest podstawą naszej energetyki

Premier Mateusz Morawiecki w expose podkreślił, że węgiel jest podstawą naszej energetyki. Dodał, że nie chcemy i nie możemy z niego rezygnować. Według niego, to ważne dla Śląska, Zagłębia i Polski. Powiedział, że reformy w tej branży planowane są długofalowo, a województwo śląskie staje się, obok przemysłu górniczego, zagłębiem nowych technologii. O polskiej energetyce według premiera Morawieckiego mówił Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki, wicenaczelny portalu BiznesAlert.pl
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier expose premiera Mateusza Morawieckiego węgiel energetyka Śląsk

"Reforma górnictwa na pewno będzie trudna”

- Dobrze, że rząd, oprócz działań na rzecz dofinansowania kopalń, wprowadza też programy racjonalizatorskie - takie, które ograniczają koszty i mają długofalowo doprowadzić do zwiększenia rentowności branży. To działania bardzo ostrożne, cięcia chirurgiczne, które mają zagwarantować pokój ze związkami zawodowymi – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska górnictwo węgiel Wojciech Jakóbik

Górnictwo. „Musimy inwestować w nowe sposoby wydobycia”

W perspektywie 2050 roku polskie górnictwo węgla kamiennego musi utrzymać obecny poziom wydobycia; wymaga to inwestycji, także w budowę nowych kopalń – ocenił w radiowej Jedynce wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w resorcie za górnictwo. W Rządzach Pieniądza o rodzimym sektorze górniczym rozmawiali ekonomiści – Przemysław Kwiecień, Piotr Soroczyński i Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  górnictwo górnicy węgiel energetyka Śląsk