Zdrowe odchudzanie. "Dieta-cud nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:29
- Jeśli ekstremalnie ograniczymy liczbę kalorii, na początku szybko stracimy kilogramy. Po pewnym czasie jednak nasze ciało zacznie się "zabezpieczać" przed brakami substancji odżywczych i wówczas waga się zatrzymuje. Wciąż nie jemy, ale już nie chudniemy. I pojawia się frustracja - mówiła Elżbieta Lange, psychodietetyk.
Audio
  • Jak skutecznie się odchudzić i utrzymać nową wagę? (Strefa Prywatna/Czwórka)
To wcale nie odchudzanie jest najtrudniejsze, ale zmiana nawyków na takie które pozwolą nam zdrowo żyć. Jeśli schudniemy zbyt szybko, konsekwencje będą opłakane
To wcale nie odchudzanie jest najtrudniejsze, ale zmiana nawyków na takie które pozwolą nam zdrowo żyć. Jeśli schudniemy zbyt szybko, konsekwencje będą opłakane Foto: Glow Images/East News

Marta Sadkowska Diety prowadzą do efektów jo-jo, frustracji, niskiego poczucia własnej wartości i odrzucenia własnego ciała, zaburzeń odżywiania. Jeśli nie chcemy żyć od diety do diety, zmieńmy nawyki żywieniowe

- Jest niewiele kobiet, które nie katowały się dietami. Sięgają też po dużo bardziej ekstremalne metody chudnięcia: suplementy diety z czarnego rynku, które zagrażają życiu, głodówki, czy łykane pałeczki tasiemca - mówiły w Czwórce Elżbieta Lange i Marta Sadkowska, autorki książki "Gdybym tylko schudła…". Jak podkreślały, w procesie odchudzania bardzo ważne jest obserwowanie siebie i swojego organizmu, sprawdzanie, co nam służy, a co nie. - W ten sposób sami wyeliminujemy rzeczy, które nam szkodzą - tłumaczyła Lange. Zaś, jak mówiła Sadkowska, jednymi z głównych przyczyn ekstremalnego odchudzania jest zbyt szybkie tempo życia, zarówno kobiet jak i mężczyzn, a także brak edukacji w zakresie zdrowego żywienia. - Wszystko musi być "fast", jesteśmy niecierpliwi, a zmiana nawyków to proces, który wymaga wiedzy, a potem konsekwencji. A nam się nie chce, więc szukamy dróg na skróty, stosując drakońskie diety - dodała dziennikarka.

Elżbieta Lange Nie ma żadnej pigułki, ani diety-cud. To iluzja, obietnica szczęścia, którą się karmimy. Dziś diety mają wyłącznie generować milionowe zyski swoim producentom

W programie ekspertki mówiły także, czym różnić się powinno zdrowe odchudzanie w przypadku kobiet i mężczyzn, jaki wpływ na ludzki organizm może mieć regularne odżywianie się w fastfoodach i tłumaczyły zasady, jakimi kieruje się nasze ciało, gdy "broni się" przed naszą chęcią schudnięcia. Zdradziły także, czemu, gdy jesteśmy głodni, bywamy źli i dlaczego najlepszą metodą na zrzucenie wagi jest spożywanie aż... pięciu posiłków dziennie.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Elżbieta Lange (psychodietetyk i coach zdrowia, współautorka książki "Gdybym tylko schudła…"), Marta Sadkowska (dziennikarka, współautorka książki "Gdybym tylko schudła…")

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

Wizyta u psychologa. Dlaczego wciąż sądzimy, że to wstyd?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 10:19
- W powszechnym odczuciu psychologowie nie są do niczego potrzebni. Tymczasem udział w procesie terapeutycznym może wesprzeć nas w rozumieniu rzeczywistości i nas samych - mówiła psycholog Aleksandra Figura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshibicjonizm w sieci. Co i czemu pokazujemy światu?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 10:33
W dobie internetu ekshibicjonista to nie tylko stereotypowy "mężczyzna w czarnym płaszczu". Świat wirtualny skłania nas do różnych form ujawniania tego, co prywatne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chlubne uzależnienie. Pracoholizm ceniony społecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 09:44
- Pracoholizm to jedyne uzależnienie, które jest cenione - mówi psycholożka Aleksandra Figura. - Często za nim idzie sukces, awans, podziw, ale też cierpienie uzależnionego - wyjaśnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie spinaj się. To przecież joga

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 15:10
Z całą pewnością joga jest dobra "dla ciała i duszy", poprawia elastyczność i pomaga się zrelaksować. O filozofii tej aktywności opowiadała w Czwórce Dorota Mrówka, autorka książki "Joga bez napinki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schizofrenia trudna choroba. Cierpienie umysłu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 10:22
- Wiemy, że jest taka choroba jak schizofrenia, ale nie umiemy jej poprawnie scharakteryzować - mówi psychoterapeutka Magdalena Nowicka. - Schizofrenicy często uważani są za szaleńców - dodaje.
rozwiń zwiń