X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chory zwierzak - jak mu pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 18:50
Każda z pór roku charakteryzuje się właściwymi dla siebie czynnikami atmosferycznymi. Podobnie jest też latem. Jakie choroby mogą zagrażać naszym pupilom latem?
Audio
  • Choroby zwierząt latem. Jak zabezpieczyć pupila przed pasożytami? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: didesign02/Shutterstock

Temperatura, wilgotność, obecność lub brak opadów - te czynniki sprzyjają poszczególnym zarazkom, bakteriom, wirusom czy pasożytom. Jeżeli zaistnieją odpowiednie warunki, wówczas dany zarazek może się rozwijać.

- Latem zwierzęta domowe narażone są zwłaszcza na pasożyty zewnętrzne - mówił weterynarz dr Artur Andrzejczak. - Ten problem dotyczy wielu gatunków zwierząt, ale poprzez bliskość psa czy kota z człowiekiem, na pasożyty jesteśmy narażeni również my - wyjaśniał.

- Najczęściej są to kleszcze. I to one, zwłaszcza u psów przenoszą najcięższe choroby, które mogą być przenoszone na ludzi. Niebezpieczne są też pchły, które również przenoszą choroby i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Jak zatem się przed nimi zabezpieczyć? Jakie choroby są przenoszone przez pchły i kleszcze? W jakim środowisku możemy spotkać te pasożyty? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Artur Andrzejczak (specjalista chorób zwierząt)

Data emisji: 19.08.2019

Godzina emisji: 14.17


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pies rasowy - czyli jaki. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 18:00
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt. Najważniejszym punktem, budzącym kontrowersje, jest nowa definicja określenia "rasowy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ASF. Dlaczego afrykański pomór świń jest tak niebezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 16:45
Mitem jest, że wyłącznie dziki przenoszą chorobę ASF, czyli afrykański pomór świń, zaś faktem, że za przenoszenie tego wirusa odpowiadają także kleszcze, owady a nawet… samochody, którymi wjeżdżamy do lasu. W "Dajesz radę" z lekarzem weterynarii o faktach i mitach dotyczących ASF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń