Gość-Inność - projekt ponad narodowymi podziałami

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 15:55
"Uchodźca", "imigrant", a nawet "Ukrainiec" - określenia, które choć nie są krzywdzące, użyte jako obelga mogą być obraźliwe. Dlaczego tworzymy narodowe podziały i jak przełamać stereotypy?
Audio
  • Warsztaty kulinarne, które łamią stereotypy (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Arina P Habich

turystyka turystka turysta 1200.jpg
Studia w Niemczech. Co powinieneś wiedzieć zanim wyjedziesz?

O tym, jak przełamać nieśmiałość w międzynarodowych kontaktach opowiadały Nina Łazarczyk-Bilal i Olga Bilous propagujące inicjatywę Gość-Inność. - Pierwszym bodźcem do działania była obserwacja. Zauważyłam, że słowa "uchodźca" używa się w charakterze obelgi. Słyszałam o tym, że istnieje mowa nienawiści, dochodzi do zachowań ksenofobicznych i rasistowskich, ale dopiero kiedy dowiedziałam się, że znaczenie tego słowa wypaczają najmłodsi postanowiłam coś z tym zrobić - mówiła Nina Łazarczyk-Bilal, doktorantka Wydziału Zarządzania UW.

- Najważniejszym czynnikiem, który prowadzi do tworzenia się uprzedzeń i stereotypów na temat cudzoziemców jest niewiedza. Postanowiłam działać i zacząć edukować - uzupełniała. Na czym polega "Gość-Inność"? - To warsztaty eduakcyjno-kulinarne dla dzieci i młodzieży, które prowadzą migranci i uchodźcy. Ponieważ jedzenie jest podstawową potrzebą wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry, wyznanie, czy pochodzenie postanowiłam spróbować zbliżyć młodzież do innych kultur za pomocą gotowania i jedzenia przy wspólnym stole - opowiadała o projekcie Nina Łazarczyk-Bilal.

Czy kuchnia jest w stanie pokonać internacjonalne bariery? Czy różnice mogą łączyć? Czego możemy nauczyć się od ludzi pochodzących z innych kultur? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Nina Łazarczyk-Bilal (doktorantka Wydziału Zarządzania UW), Olga Bilous współtwórczynie międzynarodowego projektu Gość-Inność.

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

Czwórka w Szwajcarii. Jak produkuje się legendarne sery?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:30
Białe, żółte, topione, pleśniowe, słodkie, pikantne, z mleka krowiego, koziego lub owczego - na świecie produkuje się około czterech tysięcy gatunków sera. Jak przebiega ten proces - to sprawdzała w Szwajcarii Justyna Tylczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boskie uniesienia w kulinarnej opowieści Malki Kafki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 13:00
Zwykło się mówić, że nie ocenia się książki po okładce, ale w tym przypadku ta formuła w ogóle się nie sprawdza. Okładka książki "God Food. Boska kuchnia Malki Kafki" robi wrażenie i sporo mówi o tym, co znajdziemy w środku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukierniczy design. Jak projektować słodycze?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 18:00
Torty przypominające kamień, ciastka niczym marmur i zamsz. Słodycze w najlepszych cukierniach przypominają coraz bardziej designerskie przedmioty niż znane nam słodycze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyluzuj i odpuść sobie przedświąteczną gonitwę

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 16:00
Zakupy, sprzątanie, gotowanie, dekorowanie domu - tym zajmujemy się tuż przed Wielkanocą. - W tej całej gorączce zapominamy, że Święta to czas refleksji i odpoczynku - mówi trenerka rozwoju osobistego Honorata Kifner.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beza z cieciorki i żelatyna z glonów. Mickey Rotten o bogactwie kuchni wegańskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 09:52
- Gotuję odkąd skończyłem osiem lat. Ta praca jest moją pasją i wiele z tego, co teraz umiem nauczyłem się sam. Dużo czytam i uczę się od innych - opowiadał Mickey Rotten, kucharz, autor kanału vegeTABLE.
rozwiń zwiń