Beza z cieciorki i żelatyna z glonów. Mickey Rotten o bogactwie kuchni wegańskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 09:52
- Gotuję odkąd skończyłem osiem lat. Ta praca jest moją pasją i wiele z tego, co teraz umiem nauczyłem się sam. Dużo czytam i uczę się od innych - opowiadał Mickey Rotten, kucharz, autor kanału vegeTABLE.
Audio
  • Mickey Rotten: kuchnia wegańska to coś więcej, niż kopiowanie dań mięsnych (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Nie mam obsesji na punkcie swojej diety. Kiedy jestem w podróży i nie mam dostępu wyłącznie do wegańskich produktów wolę zjeść zdrowy nabiał niż żywić się np wyłącznie chlebem - mówił kucharz Mickey Rotten
- Nie mam obsesji na punkcie swojej diety. Kiedy jestem w podróży i nie mam dostępu wyłącznie do wegańskich produktów wolę zjeść zdrowy nabiał niż żywić się np wyłącznie chlebem - mówił kucharz Mickey RottenFoto: pixabay/moigram

bazylia 1200.jpg
Boskie uniesienia w kulinarnej opowieści Malki Kafki

Sztuki kulinarnej uczył się od najlepszych światowych kucharzy. Od pięciu jest na diecie wegetariańskiej promując dania przygotowywane według maksymy Hipokratesa: "Pozwólcie, aby pożywienie było waszym lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem". Jego przepisy można znaleźć m.in. na autorskim kanale na YouTube "vegeTABLE". - Swoją technikę wypracowałem, kiedy mój przyjaciel uczył się w pracowni Kurta Schellera. To, czego nauczył się na zajęciach odtwarzaliśmy później 1:1. Podstawy kuchni francuskiej łączę z technikami, których nauczyłem się pracując w restauracjach w Londynie - mówił.

Kuchnia wegańska jest bardzo bogata. Na swoim kanale chcę pokazać, że potrawy przygotowywane na bazie roślin nie są wyłącznie wariacją dań mięsnych Mickey Rotten

Gotował na kilku kontynentach, ale podkreśla, że są trzy miejsca, które szczególnie wpłynęły na kulinarny warsztat. - Kuchnia Meksyku jest równie bogata, co europejska. Ile regionów, tyle wariacji jednej potrawy. Drugim miejscem jest Japonia. Ten, który myśli, że wie coś na temat tej kuchni, ale nigdy nie był w miejscu jej pochodzenia, odwiedzając kraj kwitnącej wiśni na pewno będzie zaskoczony. Trzecie miejsce to Bali, które jest prawdziwym rajem dla roślinożerców - wyjaśniał.

Czy da się połączyć tradycję z nowoczesnością - dietę roślinną z technikami kuchni angielskiej i francuskiej? Czego kucharz może nauczyć się w podróży? Jak przygotować się do zmiany nawyków żywieniowych i komu może posłużyć taka zmiana? Gdzie szukać składników, które podkreślą smak naszych potraw? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Mickey Rotten, Michal Gniłka (kucharz, autor kanału vegeTABLE)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 8.17

ac/pj

Czytaj także

"Nowa Jadłonomia" - wegańska kuchnia całego świata

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 09:06
"Nowa Jadłonomia" to efekt wieloletnich podróży przez ponad 50 różnych państw na całym świecie. Jej autorka Marta Dymek szukała bowiem inspiracji do swoich przepisów kulinarnych w każdym niemal zakątku globu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boskie uniesienia w kulinarnej opowieści Malki Kafki

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 13:00
Zwykło się mówić, że nie ocenia się książki po okładce, ale w tym przypadku ta formuła w ogóle się nie sprawdza. Okładka książki "God Food. Boska kuchnia Malki Kafki" robi wrażenie i sporo mówi o tym, co znajdziemy w środku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tuba Smaku. Kulinarna kooperatywa Pascala Brodnickiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 10:51
Kanał jest miejscem, które łączy kilka niezależnych projektów kulinarnych. Autorzy stworzyli sześć kanałów o różnorodnej tematyce, które dzięki Tubie przeplatają się w jednym miejscu w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta sportowca. Co jeść, żeby organizm był zdrowy i silny?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 10:04
W świąteczny poranek spotkaliśmy się z Jagodą Podkowską, autorką książki dla sportowców - "Run&cook. Kulinarny poradnik biegacza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy przyroda rządziła światem i stołem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 14:14
- "Chłopi" Reymonta świetnie pokazują, jak wygląda cykl życia. Dawniej człowiek żył zgodnie z rytmem przyrody - mówi Magdalena Tomaszewska-Bolałek, badaczka kultury żywieniowej. Na Czwórkowej antenie przypomina dawne świąteczne zwyczaje. 
rozwiń zwiń