Energia odnawialna z korzyścią dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 19:53
W "Debacie Jedynki" o źródłach energii elektrycznej oraz o tym jak poprawić jakość powietrza w Polsce przy jak najniższych kosztach mówili działacze różnych partii politycznych. 
Audio
  • O źródłach energii i czystym powietrzu (Debata Jedynki)
Sebastian Kaleta (L), Krzysztof Śmiszek (P)
Sebastian Kaleta (L), Krzysztof Śmiszek (P) Foto: W. Kusinski/ Polskie Radio

W cieniu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego temat pozyskania źródła energii elektrycznej to temat sporny.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Sebastian Kaleta mówi, że najbardziej korzystną ofertą dla Polski będzie podtrzymanie gospodarki węglowej oraz inwestowanie w program "Czyste powietrze". - Każdy by chciał, aby w  Polsce pozyskiwano energię elektryczną w sposób bezemisyjny.(...) Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, w którym stwierdził, ze Platforma Obywatelska w trakcie swoich rządów zanieczyściła powietrze w taki sposób, że mamy do czynienia ze smogiem. My jako rząd wprowadzamy program "Czyste powietrze", który pozwala na uzyskanie dofinasowania na wymianę źródeł - dodaje poseł. 

Z kolei Krzysztof Śmiszek z partii Wiosna powiedział na antenie radiowej Jedynki, że Polska traci ok. 150 mld złotych rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza. - Trzeba nowego paktu dla Europy i nowego paktu zielonego dla Polski. Nie możemy sobie pozwalać na to, aby ok 50 tys. mieszkańców Polski rocznie umierało z powodu zanieczyszczonego środowiska - zaznacza działacz społeczny. 

Natomiast Urszula Zielińska z Partii Zieloni mówi o korzyściach zastosowania energii odnawialnej i o dostępnej technologii, która jest tańsza w przypadku ogrzewania domu. - Cena energii z pomp ciepła zasilana panelami fotowoltaicznymi na dachu to 7 gr za kilowatogodzinę. Jest tu problem, bo jest wydatek początkowy i tutaj potrzebna jest pomoc państwa. Partia Zieloni i Koalicja Europejska ma to w swoim programie i może umożliwić obywatelom tą rewolucję energetyczną. 

Węgiel jako źródło energii musi być dobrze wykorzystywany, o czym mówi Krzysztof Sitarski z ugrupowania Kukiz'15 - Pierwsza rzecz energetyka konwencjonalna stabilizuje energetykę "OZE". Jeżeli wiatr nie wieje i słonce nie świeci energetyka konwencjonalna zapewnia płynne dostawy energii elektrycznej. Miał węglowy nie jest sprzedawany indywidualnym odbiorcom na terenie całej Polski. Firma Polska Grupa Górnicza nie sprzedaje miału, to jest tylko i wyłącznie dla wysokiej sprawności kotłów energetycznych w elektrociepłowniach i to jest najlepsze co może spotkać węgiel, czyli najlepsze wykorzystanie - dodaje. 

Jakie koszta są związane z dostarczaniem energii ze źródeł odnawialnych? 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel 

Goście: Krzysztof Sitarski (Kukiz'15), Urszula Zielińska (KE-Zieloni), Krzysztof Śmiszek (Wiosna), Sebastian Kaleta (PiS). 

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/ag

Czytaj także

Energetyczne rozterki na kolejne dekady. Bez węgla ani rusz

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:20
Do konsultacji społecznych trafił projekt Planu Energetycznego do 2040 roku. Rząd stawia na atom, węgiel, fotowoltaikę, a energetyka wiatrowa ma stać na dwóch nogach - morskiej i lądowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska stawia na racjonalne inwestycje w odnawialne źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:03
Chcemy roztropnie inwestować w odnawialne źródła energii - powiedział w sobotę w Toruniu minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że najbliższym czasie rozwijane będą, m.in. fotowoltaika oraz biogazownie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport o polskiej energetyce: rosnący import węgla i prądu, stagnacja w OZE

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 15:03
Rosnący import węgla, gazu i energii elektrycznej oraz stagnacja w energetyce z odnawialnych źródeł energii - tak 2018 r. w polskiej energetyce podsumowuje Forum Energii. Organizacja dodaje, że w ub.r. eksport polskiego węgla był najniższy od 15 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazoport w Świnoujściu. Co dalej z rosyjskim Gazpromem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 20:33
Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu została podpisana. Dzięki terminalowi gazowemu Polska stanie się bardziej suwerenna pod kątem gospodarki energetycznej. Jak będą wyglądały stosunki polsko - rosyjskie? 
rozwiń zwiń