Czy czeka nas powrót do fizycznych nośników muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 13:33
Muzyka w wersji cyfrowej sprzedawała się lepiej niż wersje fizyczne od 2012 roku i taka sytuacja utrzymywała się przez 4 lata. Potem pojawił się streaming i w 2016 roku wygenerował więcej pieniędzy w USA niż inne formaty.
Audio
  • Czy płyty winylowe i CD przeżywają swój renesans? (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LDprod/Shutterstock

Tylko w 2014 roku, w Polsce sprzedano blisko 8 mln winyli. W 2016 liczba sprzedanych płyt urosła do 16 mln. Podobną tendencję można zauważyć również w sprzedaży płyt CD. W 2016 roku było to 178 mln Damian Sikorski

Coraz więcej osób sięga po fizyczną wersję ulubionych płyt. Już od pewnego czasu trwa renesans czarnych krążków. Jak podał Związek Producentów Audio Video - Polacy wydali o 71 proc. więcej na winyle w 2017 niż w roku poprzednim. Natomiast pod koniec 2016 sprzedaż winyli w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od momentu wprowadzenia sprzedaży muzyki online wyprzedziła pliki cyfrowe. - Steaming to przede wszystkim znacznie gorsza jakość muzyki. Słyszą to kupujący, ponieważ statystki pokazują, że sprzedaż płyt z roku na rok jest coraz lepsza - mówił dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski. 

Czy faktycznie w Polsce płyty sprzedają się tak dobrze? Na ten temat rozmawialiśmy z specjalistami: Joanną Rawską, szefowa produkcji wytwórni Kajax oraz Jerzym Strefaniukiem kierownik Działu Produkcji w Radiowej Agencji Fonograficznej Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotwał: Damian Sikorski

Goście: Joanna Rawska (szefowa produkcji wytwórni Kajax), Jurek Strefaniuk (Kierownik Działu Produkcji w Radiowej Agencji Fonograficznej Polskiego Radia)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 10.30

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bjerki. Polscy artyści śpiewają ballady i romanse Björk

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 14:20
- Wszystko, czego Björk "dotyka", naznaczone jest jej indywidualnością. Nigdy nie rozumiałam, jak można być zagorzałym fanem, marzyć o autografie swojego idola. Spotkanie z twórczością Björk nakazało mi zmienić to myślenie - śmieje się aktorka i wokalistka, Agata Warda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tarantula". Prozy eksperymentalne Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 12:00
- Żeby "Tarantulę" nazwać powieścią, musiałaby tam być akcja, bohaterowie, wątki. Natomiast elementem spajającym "Tarantulę" jest postać samego autora i sposób w jaki filtruje on rzeczywistość, robiąc z niej wybuchowy koktajl - opowiada Filip Łobodziński, tłumacz "Tarantuli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Pietrucha o płycie z wiatrem między dźwiękami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 12:00
"Postcards from the seaside" to nowy album Julii Pietruchy. Gdzie powstał i o czym opowiada?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duch Michaela Jacksona pojawi się w polskim teatrze

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 13:00
Good Taste Production po raz kolejny zaprasza na wyjątkowy projekt łączący muzykę króla popu i klasyczne aranżacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w służbie obrazu - to ona go niesie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 13:54
- Zawsze walczymy o to, żeby muzyka była charakterystyczna, żeby pomagała obrazowi istnieć - mówią konsultantki muzyczne, zawodowo dobierające dźwięki do filmów, reklam i seriali. 
rozwiń zwiń