Awatar jako prezenter - przyszłość czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 17:45
Pierwszy awatar pojawił się w koreańskiej telewizji rok temu, powstał na bazie wizerunku prawdziwej prowadzącej. Do jego stworzenia wykorzystano mimikę i gesty dziennikarki na podstawie wielogodzinnych nagrań. Dzisiaj cyfrowo stworzeni prezenterzy w Korei prowadzą wiadomości, a zachodni show-biznes planuje trasy koncertowe z udziałem artystów stworzonych przez sztuczną inteligencję.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/0meer

sztuczna inteligencja1200.jpg
FN Meka. Robot, który rapuje i podbija sieć

 

W koreańskiej i chińskiej telewizji wiadomości ze świata zapowiadają już prezenterzy i prezenterki, którzy nie istnieją w realnym świecie. Technologia deepfake pozwala nie tylko sztucznie modyfikować twarze dowolnych osób, ale też umieszczać w ich ustach słowa, jakich nigdy nie wypowiedzieli. Można też tworzyć dowolne awatary ludzi, którzy tak naprawdę w ogóle nie istnieją.


Posłuchaj
05:30 Czwórka/Stacja Kultura - awatar 05.10.2021.mp3 O awatarach opowiada ekspert od nowych technologii Janusz Kamiński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Awatar tworzony jest na podstawie rzeczywistego człowieka, którego trzeba zeskanować i przetworzyć na formę cyfrową. Awatar jest w stanie przeczytać tekst i odpowiedzieć na kwestię, którą wcześniej mu zdefiniujemy - mówi ekspert od nowych technologii Janusz Kamiński. - Natomiast jak na razie awatar nie przeprowadzi wywiadu ani nie poprowadzi dobrze rozmowy. Nie opowie czegoś własnymi słowami, a wszystkie teksty muszą być wcześniej przygotowane.

Jak tłumaczy ekspert, takie próby mają pokazać przewagę technologiczną. Mogą jednak również mieć uzasadnione zastosowanie. - Awatary mogą być wykorzystane w przypadku, gdy mamy jakieś bardzo kontrowersyjne tematy i dziennikarze nie chcą ich firmować swoją twarzą - wyjaśnia. - Albo gdy ze względu na temat materiału życie i zdrowie dziennikarza może być zagrożone. Wtedy można by było użycie awatara, który jest, powiedzmy, kompilacją kilku osób, wtedy ciężko zidentyfikować, kto jest pierwowzorem. W takich wypadkach może to być dość bezpieczne wyjście.


shutterstock telewizja korea południowa 1200.jpg
Czy awatary wygryzą prowadzących? Korea Południowa tworzy prezenterów

Czytaj także:


Próby z awatarami ma na swoim koncie również Agencja Reutera, która swego czasu prezentowała taki projekt technologiczny. - Jednak projekt w Korei zakłada docelowo stworzenie całego oddziału fikcyjnych prezenterów, którzy będą pełnić role korespondentów, znajdujących się w różnych krajach świata i przekazujących wiadomości w wielu językach - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar. - Celem jest oczywiście ograniczenie kosztów, ale niestety również sianie propagandy.

Abba comeback: band announce brand new album Voyage and 'revolutionary' concert

Awatary pojawiają się nie tylko na koreańskich i chińskich ekranach, również show-biznes sięga po takie rozwiązania. Przykładem jest projekt trasy koncertowej zespołu ABBA, który w nietypowy sposób reaktywował się po 40 latach.

- W studiu zostały przygotowane cyfrowe wersje całego zespołu, a koncerty będą dawały cztery śpiewające hologramy. Wszystko jednak wcześniej zostało przygotowane w studiu, a sylwetki artystów zostały przetworzone na postać cyfrową - tłumaczy specjalista. - Zarejestrowano ruch sceniczny członków grupy ze wszystkich możliwych stron oraz piosenki, a efekty tej pracy można będzie oglądać na koncertach.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 10.42

aw

Czytaj także

Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:11
Dognity to projekt młodej artystki, Marii Banaś, która przez dzieła sztuki oddaje hołd naszym futrzastym pupilom. Pimpek, Rudy czy Dyzma trafili na płótna malarskich mistrzów baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: origami, Balenciaga i sztuka holenderska

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 15:00
 - O tej wystawie już jest głośno w świecie mody. Muzeum Cristóbala Balenciagi prezentuje 100 prac znakomitych projektantów: Azzedine Alaïi i Cristóbala Balenciagi, oraz wystawę online poświęconą "rzeźbiarzom kształtu" - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska.
rozwiń zwiń