Świat Sherlocka Holmesa. Od książki do fandomu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 15:00
- Jest taki wiersz amerykańskiego pisarza Vincenta Starretta, który mówi, że przy Baker Street 221B wciąż żyją ci dwaj faceci - Holmes i Watson. Oni nigdy nie umrą, bo nigdy nie żyli - mówi w Czwórce Maja Białek, autorka bloga "Sherlockiana" i od 20 lat członkini fandomu Sherlocka Holmesa.  
Audio
  • Sherlock Holmes - o najstarszym fandomie na świecie i zbliżającym się Sherlockonie (Pasjonauci/Czwórka)
Fragment znaczka z Sherlockiem Holmesem wydrukowanego w 2009 roku w Alderney (Wyspy Normandzkie)
Fragment znaczka z Sherlockiem Holmesem wydrukowanego w 2009 roku w Alderney (Wyspy Normandzkie) Foto: Olga Popova/Shutterstock.com
Posłuchaj też:
sherlock holmes 1200.jpg
Sherlock Holmes. Superbohater wszech czasów

- Sherlock jest w fascynujący sposób niedopowiedziany. Conan Doyle nie przykładał się do pisanaia kolejnych odcinków o Holmesie, a fanom sprawia ogromną radość wypełnianie pustych plam, które zostawił. Dlatego też Sherlock miał tak dużo adaptacji - opowiada Maja Białek.

Fanka Sherlocka Holmesa tłumaczy także, jakie cechy charakterystyczne ma fandom angielskiego detektywa z fajką i czym wyróżnia się on spośród grup skupionych na przykład wokół "Star Treka" czy "Gwiezdnych wojen". - Jesteśmy prawdopodobnie najstarszym fandomem na świecie, bo powstaliśmy w drugiej połowie XIX wieku czyli w czasach, gdy Doyle pisał swoje książki - chwali się Maja Białek. - Tak jak fani innych postaci przebieramy się, spotykamy, piszemy opowiadania. Jedni kochają kanon związany z Sherlockiem - opowiadania i historię ekranizacji. Innych bardziej fascynuje współczesny serial BBC z Benedictem Cumberbatchem - wyjaśnia.

Maja Białek Jestem sherlockową hipsterką. Po 2010 roku wszystko w fandomie się zmieniło. Dzięki serialowi BBC, a także nowym ekranizacjom popularność Sherlocka ogromnie wzrosła

W rozmowie z Beatą Kwiatkowską Maja Białek wspomina także sherlockową audycję radiową BBC z lat 40. ubiegłego stulecia oraz opowiada o zainteresowaniach nie tylko Sherlocka Holmesa, ale także samego Arthura Conana Doyle'a. A jakie atrakcje czekają na wybierających się 27 maja na objęty Czwórkowym patronatem Sherlockon? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Maja Białek (fanka Sherlocka Holmesa, autorka bloga "Sherlockiana")

Data audycji: 20.05.2017

Godzina audycji: 11.16

jsz/fbi

Maja Białek ("Sherlockiana") w Czwórce Maja Białek ("Sherlockiana") w Czwórce
Czytaj także

Sherlock Holmes podkochiwał się w Polce?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:04
Wiele rzeczy złożyło się na sukces Sherlocka Holmesa, genialnego detektywa. Mistrz dedukcji nie związał się z nikim, ale – być może – dlatego, że platonicznie kochał się w naszej rodaczce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Belle epoque. Konflikt pod przykrywką piękna

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:41
- W tej epoce, którą zakończyła I wojna światowa, jest jakiś kontrast. Ludzie w niej żyjący w pewnym sensie tkwili jeszcze w średniowieczu - mówili w Czwórce Marek Bukowski i Maciej Dancewicz, autorzy książki "Najdłuższa noc" oraz pomysłodawcy i twórcy scenariusza serialu "Belle epoque".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztylet". Mroczne kulisy władzy i korupcji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 10:00
- "Sztylet" to książka policyjna i polityczny thriller. Chciałem pokazać dwa światy - polityki i miłości. Aby opisać różne procedury, musiałem sięgnąć po ich odpowiedniki z prawdziwego życia - mówił w Czwórce argentyński pisarz i dziennikarz Jorge Fernández Díaz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy David Lynch znalazł Twin Peaks w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 14:00
22 maja na szklane ekrany powróci kultowy serial "Twin Peaks" Davida Lyncha. Zanim jednak dowiemy się, kto tak naprawdę zabił Laurę Palmer zapraszamy w podróż do Łodzi szlakiem tego reżysera.
rozwiń zwiń