Lidzbark, Frombork, Braniewo - nieodkryte perły Warmii

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 15:01
W sobotnim "Hotspocie" odwiedziliśmy Lidzbark Warmiński. Miasto nazywane perłą Warmii i "Zielonymi Płucami Polski", była stolica tej krainy leżąca nad rzeką Łyną i Samsarną. Co sprawia, że przyciąga tak wielu turystów?
Audio
  • Warmia to nie tylko jeziora. Wyruszamy w podróż szlakiem historii i kultury (Hotspot/Czwórka)
Tadeusz Kochański - historyk, dziennikarka Czwórki Justyna Tylczyńska
Tadeusz Kochański - historyk, dziennikarka Czwórki Justyna TylczyńskaFoto: Justyna Tylczyńska/Czwórka

Lidzbark Warmiński jest jednym z dziewięciu miast Cittaslow - czyli Miast Dobrego Życia. Zabytki, niezwykła historia, atrakcje kulturalne oraz ogromne możliwości rekreacji. "Polską Wenecję" turyści mają okazję zwiedzenia go podróżując drogą wodną, w charakterystycznej gondoli - zawsze kłócimy się o ilość mostów. Tak wiele jest ich w Lidzbarku. Cały układ miasta zbudowany jest na średniowiecznym planie - mówiła Katarzyna Radulewicz, podinsp. ds. promocji miasta. 

W audycji wyjaśnialiśmy jakie atrakcje Lidzbark Warmiński oferuje miłośnikom sportów zimowych, czym są Lidzbarskie Wieczory Satyry i co wspólnego z tym miejscem mają Ignacy Krasicki, Mikołaj Kopernik i... Napoleon Bonaparte.

Będąc na Warmii nie zapomnieliśmy odwiedzić Fromborka, kolejnego na mapie Warmii architektonicznego "klejnotu". Położony jest nad Zalewem Wiślanym, niedaleko granicy z Rosją. Co do zaoferowania turystom podążającymi szlakiem polskiej historii ma do zaoferowania Frombork? Gdzie znajduje się tzw. wahadło Foucaulta, dlaczego akurat w tym mieście odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i który słynny astronom spędził w tym mieście aż 30 lat swojego życia? O tym opowiedzieli rozmówcy Justyny Tylczyńskiej

Zajrzeliśmy także za mury szpitala Świętego Ducha, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Historii Medycyny, oraz najstarszego miasta na Warmii, nazywanego w XVI-XVII stuleciu "Atenami Północy". Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

Bazylika Archikatedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła jest najstarsza budowla na  Wzgórzu Katedralnym Bazylika Archikatedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła jest najstarsza budowla na Wzgórzu Katedralnym

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Materiał: Justyna Tylczyńska

Goście: Jacek Wiśnowski (burmistrz Lidzbarka Warmińskiego), Katarzyna Radulewicz (podinsp. ds. promocji miasta), Sebastian Kużniewski (zastępca burmistrza Lidzbarka Warmińskiego), Damian Zawada (przewodnik po Zamku Biskupów Warminskich), Tadeusz Kochański (historyk-amator), Małgorzata Błońska (burmistrz miasta i gminy Frombork), Zbigniew Kędziora (prezes Stowarzyszenia Miłośników Braniewa)

Data emisji: 23.06.2018

Godzina emisji: 16.09

ac/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ptaszenie" czyli medytacja na łonie natury

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 12:00
- Każdy może zostać obserwatorem ptaków, czyli tak zwanym "ptasiarzem". To zajęcie idealnie wpisuje się w nurt "slow life", czyli życia uważnego, skupionego na tym, co się wokół nas dzieje - mówiła Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Czwórkowej audycji "Hotspot", którą nadaliśmy prosto z Pikniku Naukowego 2017.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwiedź Braniewo. Poznaj PRL w Atenach Północy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:03
- Braniewo to najstarsze miasto na Warmi. Nazywane było Atenami Północy, znajdował się tam ważny ośrodek akademicki, popularny zwłaszcza wśród młodych Szwedów, którzy przyjeżdżali tu na studia - relacjonuje Justyna Tylczyńska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Erasmusy w Hiszpanii. Nauka i podróżowanie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 20:06
- Hiszpanie są bardzo pomocni, chętnie udzialali mi wszelkich informacji. Jednak na miejscu okazało się, że studia w Hiszpanii wyglądają nieco inaczej niż w Polsce - wspominał Piotr Żurawski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód: szkutnik. Jak przekształcić las w narzędzie służące morzu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 16:28
Od zarania dziejów drewno jest najstarszym żeglarskim budulcem. Powinno być wytrzymałe, elastyczne i przede wszystkim odporne na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Nikt tak nie zna się na rodzajach drewna i budowie łodzi tak jak szkutnik.
rozwiń zwiń