Jacka Kleyffa muzyka do ruchu i słuchu

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 18:00
Z wykształcenia architekt, z zamiłowania muzyk. Do tego poeta, aktor i malarz. W "Folk Offie" Jacek Kleyff opowiada o narodzinach i początkach tej muzyki w Polsce oraz o swojej książce "Rozmowa".
Audio
  • Jacek Kleyff opowiada o muzyce, Orkiestrze, Salonie Niezależnych oraz o "Rozmowie"
Jacek Kleyff
Jacek KleyffFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

- Miałem 14 lat, kiedy po raz pierwszy pojechałem z rodzicami na Węgry - opowiada gość Maćka Szajkowskiego. - Cały pobyt spędziłem właściwie leżąc na takim wzgórzu słuchając gminnej kapeli węgierskiej. Po prostu oszalałem na punkcie ich brzmienia. Po powrocie zakomunikowałem rodzicom, że koniecznie muszę mieć gitarę . I od tego zaczął się mój kontakt z muzyką.
Jacek Kleyff razem z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim byli twórcami słynnego kabaretu Salon Niezależnych. Natomiast zalążek Orkiestry Na Zdrowie powstał w pierwszej połowie lat 80., kiedy artysta mieszkał na Lubelszczyźnie.
- Wieś uratowała mi życie - wspomina artysta. - A nazwa Orkiestry wzięła się od popularnego toastu. "Na zdrowie" kojarzy się głównie z alkoholem. My postanowiliśmy zerwać i z piciem i ze stereotypem i taki toast wznosiliśmy zawsze wtedy, gdy na stole lądowała jakaś nowa, pyszna potrawa.
Próby zespołu odbywały się w szopie, nawet przy siarczystych mrozach, ale ostateczny kształt grupa uzyskała dopiero wtedy, gdy artysta przeprowadził się do Warszawy. Jacek Kleyff jest autorem większość tekstów i kompozycji Orkiestry Na Zdrowie, a najbardziej znane piosenki w jego wykonaniu to "Telewizja" (1972), "Huśtawki" (1973) oraz "Nie męcz mnie" (1974), które później znalazły się w repertuwarze Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar.

Więcej o historii folku w Polsce i o życiu Jacka Kleyffa dowiesz się słuchając nagrania z "Folk Offu" oraz z wydanej niedawno książki jego autorstwa "Rozmowa" .
kul

Czytaj także

W Folk Offie "Żywiołak"!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 06:00
W ostatniej audycji Folk Off gościła reprezentacja zespołu Żywiołak. Zobacz wideo ze studia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Folk Off": nie tylko o pakistańskiej muzyce

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2012 18:00
Eva Scala i Maria Pomianowska gościły u Macieja Szajkowskiego w wieczornym "Folk Offie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowiadamy o ludziach, którymi wielka polityka nigdy się nie interesowała"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 06:00
Nowy album R.U.T.A. uderza dokładnie w momencie, gdy członkinie Pussy Riot zostały skazane za swój występ w cerkwi i oskarżone o chuligaństwo na tle religijnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska przegapia swoją afrykańską szansę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 12:00
- To dziwne, że w czasie, kiedy wszyscy wchodzą do Afryki i zacieśniają z nią stosunki, Polska się z tego kontynentu wycofuje – mówił w Czwórce, wokalista i promotor kultury afrykańskiej, Mamadou Diouf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałkańskie szaleństwo. Nie tylko w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:03
Festiwal "Bałkańskie Inspiracje" ma wieloletnią tradycję i ustaloną już renomę. Tegoroczna edycja odbyła się w listopadzie w Domu Kultury Rakowiec w Warszawie. ale będzie mieć kontynuację w innych miastach w Polsce.
rozwiń zwiń