Mateusz Zawileński o swoim pomyśle na niepożądaną roślinność

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:40
Rynek żywności ekologicznej w Polsce cały czas się rozwija. Dbając o zrównoważony rozwój i jak najlepsze zbiory coraz częściej sięga po wiedzę naukową. 
Audio
  • Uczeń z Torunia o projekcie, który zastąpi pestycydy (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Misswoodsmoke

podlasie1200.jpg
Natura 2000. Ochrona przyrody w całej Europie

Rolnictwo ekologiczne podobnie jak pozostałe systemy produkcji rolniczej potrzebuje prowadzenia badań naukowych. Potrzebę zgłębiania systemów nowoczesnej hodowli roślin postanowił się zająć licealista z Torunia. Pracuje nad eko-żywnością. Bada wpływ naparów z mięty, melisy i oregano na kiełkowanie i wzrost gorczycy białej. Co udowodniły jego badania? - To bardzo prowizoryczne poletka doświadczalne, na których zasiana została gorczyca biała. Wykorzystałem napary z mięty, melisy i oregano sprawdzając, w jaki sposób wpływa na wzrost gorczycy. Jest pospolitym chwastem polnym, który utrudnia pracę rolników. Wyniki moich nadań mogą przyczynić się do stworzenia naturalnego "herbicydu", który ograniczy jej wzrost - opowiadał Mateusz Zawileński pomysłodawca projektu.

W jaki sposób i w jakich warunkach przeprowadza badania na roślinach polnych? Czym są "herbicydy"? W jaki sposób uczeń wykorzystał w nowoczesnych badaniach wiedzę znaną z medycyny ludowej? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał opracowała: Kaja Zemła

Gość: Mateusz Zawileński (Liceum Ekonomiczne w Toruniu)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 12.39

ac/pj

Czytaj także

Jak lotos i kaczka odpychają wodę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2018 13:15
Gdy krople spadają na kwiat lotosu, tocząc się zbierają zanieczyszczenia i kurz, następnie odpływają. To zjawisko, dość powszechne w świecie faunyi flory, nazwano właśnie "efektem lotosu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamień kosmetyki na zdrowe koktajle i poczuj różnicę

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 15:31
Autorka książki "Soki i koktajle w minutę" Agata Ziemnicka-Łaska znalazła odpowiedź na to, jak ekspresowo zaspokoić potrzeby naszego organizmu i sprawić, że będziemy lepiej się czuć i wyglądać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Muzeów. Technologia w służbie eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 14:41
19 maja, w nocy otwierają się drzwi przeróżnych muzeów i instytucji, startuje Noc Muzeum. Przed tym świętam sprawdzamy jak wyglada praca i technologia w muzealnych placówkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natura 2000. Ochrona przyrody w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 18:03
21 maja przypada Europejski Dzień Obszarów Natura 2000. Program chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać.
rozwiń zwiń