Tu rabin składał "skarb kahału". Nazwa ulicy budzi uśmiech na twarzach turystów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:00
Tabliczka z nazwą "Ulica Kupa" często trafia na fotografie. - Nazwa tej ulicy nie ma nic wspólnego z naszym skojarzeniem. W dodatku ta nazwa nie odmienia się, można mieszkać jedynie na ulicy Kupa - mówi Maciej Poradziński, przewodnik z grupy Ciekawi Krakowa. - Kluczowa jest jej lokalizacja. 
Krakowski Kazimierz
Krakowski KazimierzFoto: Shutterstock.com/ Alexander Lukatskiy
Kraków Image by Dima Lysenko from Pixabay.jpg
Kraków. Na Szpitalnej nie ma szpitala, jest teatr

Ulica Kupa leży na terenie Kazimierza, dokładnie w obrębie dawnego tzw. miasta żydowskiego. - Jej nazwa pochodzi od słowa hebrajskiego oznaczającego coś w rodzaju budżetu, skarbu gminy żydowskiej, ze środków którego ufundowano synagogę - wyjaśnia przewodnik.


Posłuchaj
03:08 czwórka stacja nauka 11.06.2021.mp3 Skąd się wzięła nazwa "Ulica Kupa"? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Najprawdopodobniej nazwa wywodzi się z hebrajskiego słowa oznaczającego wspomniany "skarb kahału". Można spotkać się też z mniej wiarygodną teorią na temat nazwy tej ulicy. "Kupa" to po hebrajsku "mnóstwo", więc nazwa miała oznaczać "kupę pieniędzy". 

Inne źródła podają, że nazwa może pochodzi też od nazwy hebrajskiej Kasy Chorych - żydowskiej instytucji ubezpieczeniowej, która znajdowała się w Krakowie. 
"Kupat Cholim" z hebrajskiego to właśnie "kasa chorych". 


Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"? 

Posłuchaj także:

- Budowę synagogi ukończono w latach 40. XVII wieku, była ostatnią synagogą powstałą w czasie istnienia żydowskiego miasta na Kazimierzu - mówi rozmówca Oliwii Krettek. - Synagoga zwana jest też szpitalną, ze względu na bliskie sąsiedztwo szpitala, oraz synagogą ubogich, ponieważ modlili się w niej najbiedniejsi - dodaje. 

Obecnie budynek służy, jako miejsc spotkań, koncertów, wystaw, odczytów. Chętnie wykorzystywany jest na potrzeby Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jest jedną z wielu atrakcji krakowskiego Kazimierza, który dziś wpisał się na stałe w turystyczne mapy Krakowa. - To wyjątkowe miejsce. Obowiązkowy punkt zwiedzania miasta - poleca przewodnik. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 12.23

pj

Czytaj także

Ulica do mieszkania. Czym jest woonerf i czy sprawdzi się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:00
Ulicę do mieszkania wymyślili Holendrzy i nazwali ją "woonerf". - Celem takiego rozwiązania jest stworzenie przyjaznej dla mieszkańców miast przestrzeni, która godzi interesy wielu użytkowników danej ulicy - tłumaczy Piotr Salata-Kochanowski z Instytutu Miast i Regionów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukryte życie miejskich rzek. Czy warto odkryć je na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:30
Wiele zapomnianych dziś rzek w przeszłości płynęło przez ścisłe centra miast. Świat właśnie do tego wraca. A Polska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poniedziałkowy Dół w Krakowie. Najsmutniejsza ulica miasta?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:40
-  Ulica znajduje się niedaleko Kopca Kościuszki, blisko krakowskiego ZOO. To jest bardzo przyjemna okolica, która nie kojarzy się ze złym sampoczuciem - tłumaczy Maciej Poradziński z bloga "Ciekawi Krakowa". 
rozwiń zwiń