Młodzi naukowcy w Pekinie będą spierać się o prawa fizyki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 13:57
Turniej Młodych Fizyków to drużynowe zawody uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowane przez blisko 30 lat. Każda z grup staje przed zadaniami, kóre polegają na wyjaśnienieniu określonych zjawisk w fizyce. Zadań jest siedemnaście. 
Audio
  • Klub naukowy Fenix na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Pekinie (Stacja nauka/Czwórka)
Zespół naukowy Fenix
Zespół naukowy Fenix Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

fizyka nauka eksperyment FREE 1200_660.jpg
Fenix - droga do czarującej fizyki

- Zajęło to sporo czasu, bo konkurs był trzyetapowy. Wcześniej musieliśmy przejść przez korespondencyjne półfinały i finały polskie, więc było to ponad pół roku bardzo ciężkiej pracy - mówiła Zofia Dziekan z Klubu Naukowego Fenix.

Jak młodym naukowcom udało się pokonać konkurencję i zdobyć akredytację na Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków, który w tym roku odbędzie się w Pekinie? - Dużo zależy od logistyki rozwiązywania zadań i organizacji czasu pracy. Dwa z puli można odrzucić bez straty punktów. Z innych zrezygnować, żeby mieć czas na pogłębienie wybranego problemu badawczego. Zadania są publikowane na rok przed zawodami. Tyle czasu na opracowanie i zrozumienie tematu badawczego mają uczestnicy - wyjaśniali zawodnicy. 

mózg zegar biologiczny 1200.jpg
Zegar biologiczny. Jak słońce wyznacza nasz rytm życia?

Jak uczestnicy zawodów trafili do klubu Fenix? Co daje uczestnictwo w takim konkursie? Jak zaawansowany jest poziom trudności zadań, z którymi mierzą się licealiści? Na czym polegają kolejne etapy rywalizacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Łukasz Gładczuk, Michał Bucoń, Zofia Dziekan i Adam Gałązka (Klub Naukowy Fenix)

Data emisji: 4.06.2018

Godzina emisji: 12.21

ac/kd

Czytaj także

Fenix - droga do czarującej fizyki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 08:53
Warszawski Klub Naukowy Fenix ma już na swoim koncie złote medale z Turnieju Młodych Fizyków. Dziś swoją pasją do nauki klubowicze chcą zarazić jeszcze młodszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski Tydzień Młodzieży w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 17:51
9 maja 2017 roku, w Dniu Europy, Czwórka zaprosiła Was na obchody Europejskiego Tygodnia Młodzieży, przebiegające pod hasłem "Twórz, działaj, włącz się". Program tego dnia to warsztaty, debata i koncert zespołu Lilly Hates Roses w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

FOMO. Boisz się, że coś przeoczysz?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 15:50
Coraz więcej nastolatków odczuwa "lęk przed przeoczeniem czegoś" czyli FOMO (ang. fear of missing out) - tak wynika z badań przeprowadzonych na uczniach w Bośni i Hercegowinie przez polsko-bośniacką grupę naukowców.
rozwiń zwiń