Czy glony w glebie mogą redukować zanieczyszczenie powietrza?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 15:20
Mamy ją na co dzień, chodzimy po niej i nawet nie wiemy jak bardzo jest ważna - gleba. Dzięki niej mamy plony, ale również czystsze powietrze. Sprawdzamy jak to się dzieje.
Gleba ma również wpływ na oczyszczanie powietrza.
Gleba ma również wpływ na oczyszczanie powietrza. Foto: shutterstock/Proxima Studio

To właśnie w glebie żyją i stanowią dużą jej część sinice, porosty i mikroskopijne jednokomórkowce, które tworzą środowisko glebowych glonów. Jak wynika z badań międzynarodowych i poznańskich naukowców te mikroorganizmy mogą pochłaniać aż 1/3 dwutlenku węgla emitowanego przez ludzi. 

Niedocenione glony

- To nie znaczy, że zaczynamy je odkrywać, ale zaczynamy je na nowo zauważać. Mamy tu na myśli wiele różnych fototroficznych mikroorganizmów glebowych, które pełnią ważne funkcje w sieci troficznej gleby - mówi prof. Mariusz Lamentowicz z pracowni Ekologii Zmian Klimatu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Na początku tego procesu znajdują się organizmy, które wykorzystują fotosyntezę do produkcji materii organicznej i konstruują swój organizm przy wykorzystaniu światła. Gleba jest wielowarstwowa i wygląda trochę jak las, który znajduje się pod naszymi stopami.


Glony glebowe jak liście drzew

Liście drzew i glebowe glony działają bardzo podobnie. Glony, także w procesie fotosyntezy odbierają dwutlenek węgla z atmosfery i zmieniają go w tlen. Profesor Lamentowicz wraz ze swoim zespołem zaobserwował, że badane przez nich organizmy pobierają go zaskakująco dużo. - To jest 3,6 gigatony, co jest porównywalne z 30 procentami emisji dwutlenku węgla spowodowanych działalnością człowieka. To jest dość dużo - mówi profesor. 

Okazuje się, że dotychczas nie do końca potrafiliśmy docenić znaczenie tego, co mamy pod stopami, a zdecydowanie powinniśmy. - Zachęcam do obejrzenia filmu "Marsjanin", tam jest pokazane jak niezwykle trudno jest w warunkach pozaziemskich stworzyć glebę - zaznacza prof. Mariusz Lamentowicz. - W dalszym ciągu gleby pod dostatkiem. Jednak na skutek działalności człowieka ulega ona erozji. Dzieje się tak między innymi, podczas nawożenia gleby pestycydami. I to my jesteśmy za to odpowiedzialni.


Posłuchaj
03:33 Czwórka/ Stacja Nauka - gleba 17.02. 2022.mp3 Prof. Mariusz Lamentowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu mówi o wpływie glonów glebowych na oczyszczanie powietrza (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Posłuchaj także:


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 12.48

aw

Czytaj także

Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:03
- Były budowane po to, by zapewnić wodę okolicznym mieszkańcom. Dzięki grawitacji i temu, że woda zgromadzona była w zbiornikach, położonych wyżej niż domostwa, dostarczana była bez użycia dodatkowej energii - mówiła Małgorzata Łoś, miłośniczka zabytkowych wież ciśnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:03
Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośliny sposobem na walkę z mikroplastikiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:05
Na Wybrzeżu powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie stacja oczyszczająca wodę z mikroplastiku. Spółka Gdańskie Wody wykorzystuje do tego rośliny, a ich wyniki dają nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej wód światowych.
rozwiń zwiń