Wyzwania cyfryzacji. Jak zmieni się nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 18:32
Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w 2017 roku wystartuje program pilotażowy dla mobilnego dowodu osobistego i nastąpi "pełna produkcyjna dostępność" tej usługi elektronicznej. Drugi etap cyfryzacji obejmuje mobilne prawo jazdy, a trzeci dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.
Audio
  • Kiedy czeka nas całkowita cyfryzacja? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Później resort zamierza wprowadzić do obsługi za pomocą systemu mobilnego pozostałe dokumenty, najczęściej wykorzystywane w życiu codziennym. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że nie będą to usługi obowiązkowe - nadal będzie można używać dokumentów tradycyjnych.

Piotr Arak W dobie całkowitej cyfryzacji zmieni się praca. Wierzę, że ludzie zostaną, ale z całą pewnością zmieni się charakter wykonywanych zawodów

O przechodzeniu w administracji z systemu analogowego na cyfrowy rozmawialiśmy w "Czacie Czwórki" z Piotrem Arakiem z Polityki Insight oraz z Leszkiem Bukowskim z wp.pl. Obaj eksperci twierdzili, że proces cyfryzacji w sektorze publicznym w Polsce przebiega wolniej i jest mniej powszechny niż w innych krajach Unii Europejskiej. - Do takiego stanu rzeczy przyczyniają się różnice regionalne, a także brak programu o szerokim oddziaływaniu społecznym, który promowałby cyfryzację - wyjaśniał Piotr Arak.    

- Zjawisko cyfryzacji jest coraz bardziej powszechne i nieuniknione. Trzeba pamiętać o jego skutkach negatywnych, związanych na przykład z cyfrowym wykluczeniem - przekonywał Leszek Bukowski. Innym zagrożeniem jest z całą pewnością udostępnianie naszych danych osobowych. - Dzisiaj dane są towarem i to bardzo cennym. Często nawet młodzi użytkownicy nie są świadomi, jak wiele wrażliwych danych udostępniają w sieci - przekonywał ekspert.

A jak w niedalekiej przyszłości cyfryzacja wpłynie na rynek pracy? Oraz jak usprawnić cyfrowy system administracji publicznej w Polsce? Między innymi na te pytania w "Czacie Czwórki" odpowiadali zaproszeni goście. Ponadto w audycji Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji, wyjaśniał działanie mobilnego dowodu osobistego.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Piotr Arak (Polityka Insight, autor raportu "Czas na przyspieszenie. Cyfryzacja Gospodarki Polski”), Leszek Bukowski (wp.pl)

Data emisji: 28.11.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/ab  

Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektromobilność na drogach. Czy jest realna?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2016 18:26
Wicepremier Mateusz Morawiecki ma ambitny plan wprowadzenia na nasze drogi około miliona samochodów elektrycznych w ciągu 10 lat. Czy nowa, elektryczna motoryzacja ma szanse na rozwój w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego - pytania o przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 18:36
W Polsce zasięg emisji cyfrowej radia obejmuje ponad 50% populacji kraju. Coraz więcej osób używa urządzeń mobilnych i słuch radia przez aplikacje na swoich smartfonach. A jak będzie za 5 lat?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja życia. Jak wpływa na ciebie?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 17:01
Polska jest w czołówce europejskich państw o najszybszym postępie technologicznym. Coraz częściej korzystamy z mediów społecznościowych, smartfonów, tabletów, elektronicznej bankowości, czy e-zakupów.
rozwiń zwiń