X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słodkie uzależnienie. Jak uwolnić się od cukru?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 20:11
Cukrowy detoks to nie jest łatwa sprawa. Nasz organizm po prostu kocha wszystko co słodkie a to dlatego, że cukier uzależnia. Uruchamia w mózgu ośrodki nagrody, te same, które pobudzają się przy silnych narkotykach. 
Audio
  • Czy podatek od cukru zatrzyma falę otyłości? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Nitikorn Poonsiri

Warto czytać etykiety i sprawdzać zawartość cukru. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z kaloryczności przekąsek, które spożywamy prof. Krzysztof Strojek

Bilans spożycia cukru przez dorosłą osobę jest alarmujący. Rocznie spożywamy aż o 12 kg cukru więcej niż jeszcze dziesięć lat temu. Zwiększenie ilości cukru w diecie jest, jak mówiła dr Joanna Ryciak z Zakładu Dietetyki SGGW jednym z czynników rozwijania się tzw. chorób cywilizacyjnych.

Współcześnie aż 20% polskich nastolatków walczy z nadmierną otyłością. Zdaniem prof. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii każda metoda ograniczająca ilość kalorii w naszym organizmie jest dobra. - Plaga otyłości dotyka coraz młodszych, a wystarczy wprowadzić w życie banalną zasadę - ograniczyć ilość kalorii i więcej się ruszać - przekonywał. 

Cukier jest nam w diecie potrzebny. To jego nadmiar nam szkodzi. Warto zachować zdrowy rozsądek prof. Iwona Wawer, WUM


- Polaków trzeba nie tyle zniechęcać do cukru, ile zachęcać do zdrowego stylu życia - dodawał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Żywności. - Jest bardzo ważnym składnikiem dostarczającym nam energię. Powinniśmy zadbać o balans między ilością kalorii, które wchłaniamy z jedzeniem, tym, ile energii wydatkujemy - mówił.

Czym zastąpić cukier i czy w ogóle powinniśmy to robić? Jak stworzyć zbilansowaną dietę i nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych? Czy podatek od cukru rozwiąże problem otyłości? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: dr Joanna Ryciak (Zakład Dietetyki SGGW), Andrzej Gantner (dyrektor generalny Polskiej Izby Producentów Żywności)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brzydki, śmierdzący papieros - wchodzi w życie dyrektywa UE

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 18:57
- Im papieros będzie mniej atrakcyjny, tym mniej osób będzie po nie sięgało - mówią ekspertki w studiu Czwórki. - Dziś kolorowe opakowanie ukrywa to, że papierosy są śmiercionośne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłuszcz, cukier... czy grozi nam fala otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:00
Wnioski z badań przeprowadzonych w Polsce przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są alarmujące - aż 31 procent ośmiolatków ma nadwagę, z kolei wśród dzieci w wieku 11 i 12 lat aż 20 procent cierpi na otyłość. Dlaczego polskie dzieci tyją?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Canicross. Biegi przełajowe z czworonogiem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 15:43
Canicross to biegi przełajowe, w których startuje się z pupilem. Udział w takiej aktywności bierze Amelia razem z suczką Ellą i zachęcają do wspólnych treningów innych właścicieli psów i ich podopiecznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie masz dzieci - czy powinieneś płacić na tych, którzy mają?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 19:40
Kontrowersyjny pomysł o wprowadzeniu kolejnych opłat, tzw. bykowego już upadł, ale dyskusje o dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie chcą, bądź nie mogą mieć dzieci wciąż budzą wiele emocji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recykling i Upcykling. Gadżety z odzysku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:00
Wokół nas jest mnóstwo rzeczy, którym można dać drugie życie. Nie muszą wcale lądować w koszu, zastępowane wciąż nowymi przedmiotami.
rozwiń zwiń