Sorry Boys "Miasto Chopina" - jak powstał teledysk?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 13:50
Trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kompozytor swoją twórczością i biografią niezmiennie inspiruje artystów, a wśród nich grupę Sorry Boys. Wokalistka grupy Bela Komoszyńska opowiada nam, jak powstawał teledysk do ich utworu "Miasto Chopina". 
Izabela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys
Izabela Komoszyńska z zespołu Sorry BoysFoto: Bartek Bajerski

PR_Konkurs Chopinowski_1200x660_1.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny

Wszystko zaczęło się w trakcie trwania Konkursu Chopinowskiego, w momencie kiedy artystka została właścicielką starego, pięknego pianina, pochodzącego z początków XX wieku. - Pomagał mi je wybrać wspaniały interpretator muzyki Chopina Janusz Olejniczak. Był to dla mnie czas zanurzenia się w świat Chopina. Dużo o nim czytałam i słuchałam non stop jego utworów - opowiada Bela Komoszyńska. - Nie sposób nie znać jego muzyki, ale można powiedzieć, że wtedy na nowo go odkrywałam. "Miasto Chopina" skomponowałam na moim pięknym, białym pianinie i te pierwsze pojawiające się w utworze dźwięki są grane właśnie na nim.

Posłuchaj
11:08 Czwórka/NDT - klip chopin 15.10. 2021.mp3 Bela Komoszyńska z Sorry Boys opowiada, jak powstawał teledysk do "Miasta Chopina" (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Jednak sam teledysk nie jest związany z Chopinem. Położono w nim nacisk na uniwersalne emocje, a jego historia jest nietypowa. - Inicjatywa wyszła ze Szkoły Teledysków, to jest grupa, która przez kilka lat tworzyła klipy dla wybranych przez siebie artystów - wspomina artystka. - Polega to na tym, że zbiera się grupa entuzjastów muzyki i filmu, młodych ludzi, którzy wspólnymi siłami tworzą teledysk. Młodzi adepci sztuki teledysku swoją wspólną pracą, przez dwa tygodnie burzy mózgów, zbierania pomysłów i możliwości realizacyjnych wymyślali i realizowali teledyski. W tamtej edycji zaprosili do współpracy właśnie nas.

bela sorry boys 1200.jpg
Sorry Boys: ta płyta to zapis konkretnych emocji

Zobacz także:

Jak mówi rozmówczyni Oliwii Krettek pomysł od razu grupie się spodobał i postanowili zaryzykować. Przedstawiona przez twórców koncepcja zachwyciła ich. - Nie mieliśmy żadnych uwag ani pytań, bo byliśmy przekonani, że wyjdzie z tego coś pięknego. Byliśmy też poruszeni ich pomysłem - wspomina wokalista grupy. - Weszliśmy w to bez wahania i wątpliwości. Od razu zaakceptowaliśmy ich pomysł i scenariusz.

W teledysku Sorry Boys w zasadzie się nie pojawia, poza epizodyczną, ale ważną rolą Beli Komoszyńskiej. Główną postacią jest bohaterka grana przez Małgorzatę Belę. Aktorka gra kobietę zagubioną w swoim domu, uwikłaną i uwięzioną w pułapki swojej podświadomości i powiązań.

Źr. Youtube/Sorry Boys - Miasto Chopina (official video)

- Zawsze teledysk jest jedną z interpretacji utworu, czasami główną, czasami poboczną - zauważa artystka. - Lubię "Miasto Chopina" za to, że pole do interpretacji w jego przypadku jest bardzo szerokie i słyszałam wiele innych koncepcji. Wszystkie z nich są mocne emocjonalnie, prywatne i intymne. Ja też nigdy nie opowiadam o mojej wizji tego utworu i moich emocjach z nim związanych. Uważam, że to by zaburzało wolność interpretacji przez innych.

Najmocniej z planu wokalistka Sorry Boys wspomina współpracę z Małgosią Belą, która dała jej duże wsparcie na planie. - Ona mnie w tę rolę wciągnęła i była bardzo obecna. Odczułam, że byłam z nią na tej samej nici emocjonalnej - zdradza. - Małgosia bardzo się starała, żebyśmy były rzeczywiście swoimi odbiciami i swoim głębokim spojrzeniem wciągnęła mnie w świat tej swojej i mojej roli. Efekt końcowy nas zachwycił, a twórcy teledysku sprawili nam ogromną niespodziankę. To była piękna przygoda.


Relacje z XVIII Konkursu Chopinowskiego znajdziesz na wszystkich antenach Polskiego Radia >>>

SponsorzySponsorzy

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Gosia Jakubowska Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 6.20

aw


Czytaj także

Granat - najzdrowszy od starożytności

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 08:42
- Wielka szkoda, że jeszcze tak mało jada się granatów w Polsce, bo to jeden z najzdrowszych owoców na świecie - mówi dietetyczka, Hanna Stolińska i zdradza sposób na bezproblemowe obieranie tych owoców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myasta "Tańcz" na winylu The Best of Będzie Głośno!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:45
Dzisiaj premiera winyla "The Best of Będzie Głośno!" wydanego z okazji pięciolecia audycji. Na krążku znalazły się utwory m.in. zwycięzców konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", a wśród nich kawałek ubiegłorocznego laureata "Tańcz" zespołu Myasta. Sprawdzamy, jak powstawał do niego klip.
rozwiń zwiń