Polskie Radio
Section05

"Tylko ziemia i niebo"

"Gdy się o tym opowiada - to brzmi jak bajka. A przecież tak było - naprawdę. Przepracowałam 37 lat i wiele w życiu widziałam, ale niczego dobrego..." Tak rozpoczyna swoją opowieść Stanisława Szczawińska, która mając 12 lat została wraz z rodziną wywieziona do Kazachstanu. Pozostawieni na łasce losu w pustym stepie "gdzie tylko ziemia i niebo", przez wiele lat bardzo ciężko pracowali, by zapewnić sobie minimum egzystencji. Po rozpadzie ZSRR znów mają poczucie, że znaleźli się "między ziemią a niebem''. Czy jest jakaś nadzieja na poprawę ich losu?
Zobacz więcej na temat:  bajki Kazachstan

"Nieprosty szczebelek"

Bohaterami tego reportażu są współcześni Rosjanie, artyści, piosenkarze, muzycy, a także zwyczajni ludzie, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie, czasem atrakcyjną pracę, luksusowe domy by żyć w sekcie założonej przez Wissariona , byłego milicjanta w Nowym Jeruzalem, inaczej "Zonie" Obejmuje ona 5 syberyjskich wiosek, oddalonych 150 km od drogi asfaltowej i 350 km od najbliższego miasta, 3 tys. mieszkańców budowało domy własnymi rękami i z własnych pieniędzy. Autor , laureat Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory spędził z nimi miesiąc czasu. Reportaż powstał m.in. dzięki stypendium konkursowemu, którego fundatorem jest Polskie Radio SA .
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pieniądze

"To zdarzyło się naprawdę"

W lipcu ubiegłego roku 5-cio letni Daniel w wyniku wypadku rowerowego znalazł się w szpitalu z uszkodzonym rdzeniem kręgowym i sparaliżowanym układem oddechowym. Jedyną szansą dla niego było wszczepienie stymulatora nerwów przeponowych , co umożliwiałoby odłączenie Daniela od respiratora i powrót chłopca do domu. Koszt stymulatora to 45 tysięcy dolarów. Pieniądze trzeba uzbierać samemu. Reporterka towarzyszy Danielowi i ludziom, którzy zaangażowali się w pomoc małemu Danielowi.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze

"Most nadziei czyli okno na świat"

Wyszogród nad Wisłą słynął z długiego, drewnianego mostu- najdłuższego w Europie. Budowli tej wciąż groziło zawalenie. W 1996 roku autorzy odwiedzili Wyszogród. Zarówno mieszkańcy, jak i miejscowe władze - jedyną szansą rozwoju miasteczka upatrywali w budowie nowego mostu. 13 października br. Uroczyście oddano do użytku nowy, betonowy most. Czy fakt ten wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców Wyszogrodu ? Czy nowy most stanie się "oknem na świat"?
Zobacz więcej na temat:  Europa Tomasz Piotrowski

"Czas Reporterów" - Ludzie, którzy odeszli. Halina Mikołajska i Marian Brandys.

W tym roku minęło już 10 od śmierci wybitnej polskiej aktorki, Haliny Mikołajskiej, której postać w polskiej historii wykraczała poza zawód. W 1976, u szczytu sławy artystycznej zdecydowała się przystąpić do Komitetu Obrony Robotników, za co zapłaciła zawodową banicją. Po stanie wojennym internowana. Jedną z ostatnich z nią rozmów nagrała Janina Jankowska. "Być aktorką", to spojrzenie na minione, bogate życie przez pryzmat aktorstwa, poezji i nieuleczalnej choroby, której do końca Halina - jak wszystkim trudom swego życia - nie poddawała się. W listopadzie minie pierwsza rocznica śmierci jej męża, Mariana Brandysa. Z taśm archiwalnych odtwarzamy dokument Barbary Grębeckiej , Haliny Szopskiej i Janusza Deblessema. "Od dzwonka do dzwonka" Jest to tytuł jednego z opowiadań pisarza, opisującego dom Haliny Mikołajskiej i Mariana Brandysa w latach 70-ych, po powstaniu KOR-u. Rytm życia wyznaczały dzwonki do drzwi i dzwonki telefonów z nie zawsze przyjaznymi osobami po drugiej stronie.
Zobacz więcej na temat:  Halina Mikołajska Janina Jankowska Komitet Obrony Robotników

"Gangi dziecięce"

Postępująca brutalizacja życia, napady, kradzieże, rozboje są dziełem coraz młodszych sprawców. Przerażającym staje się fakt, że ostatnio dzieci ze szkół podstawowych stają się prześladowcami swoich rówieśników i jeszcze młodszych. Co skłania je do takich zachowań? Odpowiedź na te i inne pytania w reportażu Agnieszki Walewicz, w którym przedstawione będą także psychologiczne portrety ofiar i sprawców, środowisk z jakich się wywodzą. Będzie również poszukiwanie dróg rozwiązania problemu - z jednej strony - nasilającej się brutalizacji a z drugiej - zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Walewicz dzieci

"Nasi mniejsi bracia"

Azja, Best, Samanta - to imiona psów, które osamotniły swoich właścicieli. W hołdzie ufundowali swoim podopiecznym nagrobki na cmentarzu dla zwierząt w Koniku Nowym. Audycja opowiada o uczuciach, o dobroci, która rodzi się w człowieku w kontakcie ze zwierzęciem i o pamięci, której przedłużeniu służą wizyty na cmentarzu. Jego właściciel twierdzi, że do niego zwracają się o pomoc lepsi spośród nas - czyli właściciele psów.
Zobacz więcej na temat:  Azja