Polskie Radio

XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Trwa wielka gala i ogłoszenie laureatów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:00
Dobiega końca XX Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu. Poniedziałek to ostatni dzień przesłuchań prac konkursowych. W Zamościu trwa wielka Gala Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej i ogłoszenie laureatów.
Gala XX Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu
Gala XX Festiwalu "Dwa Teatry" w ZamościuFoto: Cezary Piwowarski Polskie Radio

W niedzielę, w zamojskiej synagodze publiczność spotkała się z laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" - Ewą Wiśniewską i Jerzym Zelnikiem.

Ewa Wiśniewska już dwukrotnie była nagradzana nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry" - w 2011 i 2013 roku. Zawód aktora to namiętność, której nie da się wydrzeć z serca - mówiła Ewa Wiśniewska.

O swojej słabości do małych form teatralnych opowiadał publiczności zebranej w zamojskiej synagodze Jerzy Zelnik - drugi z laureatów Wielkiej Nagrody XX Festiwalu Dwa Teatry


Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Zamość 2021 przyznawane są za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. W czasie sobotniej Gali laudację na cześć Jerzego Zelnika wygłosiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Wielkie Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Zamość 2021 - CZYTAJ TUTAJ

W zamojskiej synagodze z publicznością spotkali się w sobotę: Magdalena Zawadzka, Edyta Jungowska, Andrzej Mastalerz i Henryk Talar.

Magdalena Zawadzka Festiwal Dwa Teatry 2021 Magdalena Zawadzka Festiwal Dwa Teatry 2021

Urok tego festiwalu polega na tym, że tu nie ma czerwonego dywanu - mówił w czasie spotkania w Synagodze Andrzej Mastalerz wieloletni współpracownik Teatru Polskiego Radia. 

W programie wydarzenia są m.in. konkurs słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Oprócz festiwaowych prezentacji oraz imprez towarzyszących, wiele ciekawego dzieje się również na antenach Polskiego Radia oraz w internecie, gdzie na specjalnej platformie można odsłuchać wszystkich konkursowych audycji. 

– Mam zaszczyt i zarazem wielką przyjemność zaprosić Państwa na święto polskiego teatru radiowego. Przez cztery dni w pięknym i gościnnym Zamościu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt konkursowych słuchowisk i spektakli – przygotowanych przez znakomitych reżyserów teatru radiowego i z wybitnymi polskimi aktorami w obsadzie. Doskonale zapowiada się również przegląd radiowych produkcji dla dzieci i młodzieży, z których większość powstała w Teatrze Polskiego Radia. A dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Festiwalu „Dwa Tatry”, Polskie Radio udostępni wszystkie konkursowe słuchowiska w formie online - mówiła Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.

Dwa Teatry porozumienie.JPG
Festiwal "Dwa Teatry" w Programie 1

- Każde nagranie, każdy utwór jest próbą opowiedzenia o świecie i przezwyciężenia poczucia zagrożenia, lęku. Spotkanie zamojskie zostanie zapamiętane jako wielka opowieść o naszych czasach i losach - mówił o Festiwal w rozmowie piątkowego Poranka Dwójki dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 

"Dwa Teatry" to Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, odbywający się od 2001 r. W ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane z powodu pandemii. Zamość po raz pierwszy gości najważniejszy w kraju przegląd telewizyjnych i radiowych spektakli i słuchowisk. Wybór tego miasta nie jest przypadkowy – od ponad 400 lat obecność sztuki teatralnej wpisana jest w tożsamość Zamościa. W XVI wieku, na prośbę Jana Zamoyskiego, odgrywano tu pierwsze spektakle.

Podczas dwudziestej, jubileuszowej edycji Festiwalu prezentowane są zgłoszone utwory, których premierowa emisja odbyła się w roku kalendarzowym 2019 oraz 2020. W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia. W ramach kategorii radiowej zaplanowane zostały konkursy słuchowisk dla dorosłych (48 zgłoszonych prac) oraz konkurs słuchowisk dla dzieci i młodzieży (15 audycji).

Prezentacje konkursowe odbywają się  w Jazz Clubie Kosz (ul. Szczebrzeska 3), Auli Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. T. Kościuszki 5), Scenie Miejskiej Rynku Wodnego oraz Sali Ślubów Ratusza Miejskiego (słuchowiska dla dzieci i młodzieży). Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. spotkania z gwiazdami, wystawy, koncerty i wieczory literackie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Polskie Radio szeroko relacjonuje wydarzenia Festiwalu na swoich antenach, stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Relacje z „Dwóch Teatrów” oraz wywiady i audycje specjalne emitowane są codziennie w Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce oraz Polskim Radiu dla Zagranicy i Polskim Radiu 24 – większość ze specjalnego studia festiwalowego Polskiego Radia w Zamościu.

W Polskim Radiu o Festiwalu Dwa Teatry - czytaj TUTAJ

O spektaklach dla dzieci i młodzieży mówi również Polskie Radio Dzieciom. Ponadto 17 września uruchomiona została – na stronie www.polskieradio.pl w zakładce Teatru Polskiego Radia – specjalna platforma „Dwa Teatry 2021”, dzięki której będzie można posłuchać wszystkich konkursowych słuchowisk.

Słuchowiska zgłoszone do konkursu posłuchaj TUTAJ


Mat.prasowe

Czytaj także

"Zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Ewa Wiśniewska z Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 15:05
- Jeżeli traktuje się ten zawód poważnie, to niewątpliwie staje się on pasją - powiedziała Ewa Wiśniewska. W jej opinii "zawód aktora to namiętność, której nie da wydrzeć się z serca". Aktorka została laureatką Wielkiej Nagrody  XX Festiwalu "Dwa Teatry". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry. Spotkanie z Jerzym Zelnikiem [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:00
Jerzy Zelnik został uhonorowany Wielką Nagrodą Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Aktor odebrał nagrodę podczas uroczystego otwarcia Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu. Jerzy Zelnik z Polskim Radiem związany jest od lat 50., w 1969 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Telewizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Orzechowski: teatr odbywa się w wyobraźni widza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 19:40
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można obejrzeć m.in. spektakl w reżyserii Kingi Dębskiej "Oscar dla Emily", w którym tytułową rolę gra Ewa Wiśniewska. - Ja byłem tylko takim brzydkim dodatkiem do jej wizerunku na ekranie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Orzechowski, który zagrał rolę Henry’ego. A kim był w Teatrze Polskiego Radia?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzień gniewu" na festiwalu "Dwa Teatry". Jacek Raginis-Królikiewicz: ten spektakl wbija widza w fotel

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:52
W Zamościu trwa XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2021. Podczas tego wydarzenia można było obejrzeć m.in. spektakl "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jarosław Gajewski: każde słuchowisko jest edukacyjną przygodą

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:30
W Zamościu trwa święto twórczości teatralnej radiowej i telewizyjnej "Dwa Teatry", w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. W "Kulturalnej Jedynce" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Gajewskim o dwudziestej, jubileuszowej edycji festiwalu oraz o magii radiowych słuchowisk. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry" 2021: ostatnie prezentacje słuchowisk i gala wręczenia nagród

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:50
Dwudziesta, jubileuszowa odsłona Festiwalu "Dwa Teatry" powoli dobiega końca. Dziś o godz. 19.00 czeka nas gala rozdania nagród. W tym roku o Grand Prix i liczne wyróżnienia XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej rywalizuje 48 spektakli radiowych dla dorosłych oraz 15 dla dzieci i młodzieży. 
rozwiń zwiń