Polskie Radio

Muzyka dla każdego i niecodzienne wywiady. Sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:00
O sposobach na rzucanie i łapanie frisbee i 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia - prezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Z Słupska opowiemy za to o Tramwaju z Nowobramskiej i wynalazcy pocztówki. Będzie też o historii "Daru Pomorza" i brutalistycznej architekturze Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. 
Studio radiowej Jedynki
Studio radiowej JedynkiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio
logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Roman Czejarek

W sobotę będziemy w Słupsku. Opowiemy o szlaku tramwajów i o tym najnowszym - czyli Tramwaju z Nowobramskiej. Powiemy o tajemnicach Spichlerza Białego nad Słupią, kolekcji portretów Witkacego i wynalazcy pocztówki. Będzie też o nowym rękodziele, Męskiej Szopie i o smacznej stronie miasta.

17.00-18.00 - "Moja lista przebojów" - zaprasza Zbigniew Zegler

W audycji zaprezentujemy 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, o których opowiedzą dziennikarze muzyczni Jedynki. Będą nowości i wielkie powroty, utwory z całego świata i przegląd najlepszych polskich piosenek. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie dobiorą poszczególni redaktorzy. Ponadto, chcemy poznać ulubione piosenki naszych słuchaczy, a w zamian wręczymy wyjątkowe, muzyczne nagrody. 

Kazimierz Kowalski PR1 1200.jpg
Audycja poświęcona pamięci Kazimierza Kowalskiego

Zapraszamy w każdą sobotę od 17.00. Kolejne notowania znajdą się na naszej stronie jedynka.polskieradio.pl.

23.00-00.00 - "Tu jest muzyka"

00.00-03.00 - "Muzyka nocą"

Audycja poświęcona pamięci Kazimierza Kowalskiego, śpiewaka operowego, od wielu lat związanego z Programem 1. Polskiego Radia. W tym roku ukończył 70 lat. Z okazji 50-lecia pracy artystycznej przygotowywał koncert, na który zaprosił swoich przyjaciół. Choć odszedł i nie usłyszmy go w czasie koncertu, Przyjaciele zaśpiewają Kazimierzowi Kowalskiemu w Łodzi, w Teatrze Wielkim w sobotę, 23 października. Maria Szabłowska i Paweł Sztompke po godzinie 23:00 w audycji "Tu jest muzyka" i po północy w "Muzyce nocą" opowiedzą Państwu o tym niezwykłym spotkaniu razem z przyjaciółmi Kazimierza Kowalskiego. A w "Muzyce nocą" Kajetan Tłokowski przypomni najbardziej lubiane przez słuchaczy arie i pieśni w wykonaniu Kazimierza Kowalskiego i zapyta o najpiękniejsze muzyczne chwile, jakich doświadczyli dzięki audycjom radiowym "Kazimierz Kowalski zaprasza ...".

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek

10.00-12.00 - "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show" / Operetka - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek słucha" / Stanisława Leszczyńskiego - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Gwiazdor mimochodem - prowadzą Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Jacek Hawryluk 

barciś artur 1200X660.jpg
Wieczór ze słuchowiskiem w radiowej Dwójce 

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" / Maciej Frąckiewicz, Łukasz Kuropaczewski, Bartek Miler 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Włodzimierz Odojewski "Opowieść o martwym ciele nie wiadomo do kogo przynależącym"

Prod. 2005, adaptacja i reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko.

Adam Ferency (Doktór), Artur Barciś (Duch), Sylwester Maciejewski (Sędzia), Marcin Troński (Sewastianycz), Andrzej Blumenfel (Przyjaciel), Tadeusz Borowski (Woźny)

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Marcin Majchrowski

Carl Maria von Weber Der Freischütz - opera w trzech aktach op. 77 (Bruksela, 17.03.2019), wyk. Johanni van Oostrum - s-pran (Agata), Tuomas Katajala - tenor (Maks), Chiara Skerath - sopran (Anusia), Vladimìr Baykov - bas (Kacper), Christian Immler - bas (Pustelnik, głos Samiela), Thorsten Grümbel - bas (Kuno), Samuel Hasselhorn - baryton (Książę Otokar), Anas Seguin - baryton (Kilian), Clément Dazin (Samiel), Chór Accentus, Insula Orchestra, dyr. Laurence Equilbey

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Kuba Borysiak

logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Mateusz Drozda

05.00-06.00 - "Trójka budzi / jazz & bass" - Michał Grabkowski

Jedną z absolutnych premier będzie zapowiedź albumu z remiksami nagrań z ostatniej studyjnej płyty zatytułowanej "Pyramid", autorstwa skandynawskiej orkiestry Jaga Jazzist

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Tomasz Miara 

W audycji m.in. Europejski Tydzień Kodowania, pomysły na integrowanie pracowników korporacji oraz o zwolnieniu z opłaty za przejazd metrem - za posiadanie maseczki. Nie zabraknie też stałych cykli: "Medal dla każdego" czy "Fajny film". 

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska, Wojciech Skurkiewicz, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta, Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebook-u i Twitterze Trójki, w serwisie YouTube - na kanale Polskiego Radia oraz na stronach internetowych Polskiego Radia.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra-Komarnicki 

Czy można ciekawie opowiadać o historii? O Kardynale Tysiąclecia? Jak najbardziej tak! Udowodnią to goście Redbada. Marta Gzowska-Sawicka i Rafał Sawicki wspólnie przygotowali przedstawienie o kardynale Wyszyńskim. Porozmawiamy z nimi o sztuce, reżyserii oraz tym, jak odbierane są obecnie dzieła dotyczące Kościoła i jego historii. 

13.00-14.00 - "Zimna fala" - Michał Migała 

14.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Witold Lazar 

Najważniejsze wydarzenia międzynarodowe mijającego tygodnia: Rosja, Wielka Brytania, Libia i Belgia.  

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

W audycji: premiera w kinach - "Diuna" w reżyserii Denisa Villeneuve’a, Her Docs Film Festival (22-31.10.2021 w warszawskich kinach oraz w sieci) - rozmowa z Weroniką Adamowską, współorganizatorką festiwalu; rozmowa z Tomaszem Gąssowskim, kompozytorem muzyki filmowej (m.in.: filmy Andrzeja Jakimowskiego, ostatnio "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej) oraz od kilku lat również reżyserem filmowym ("Baraż"); 37 Warszawski Festiwal Filmowy - rozmowa z dyrektorem festiwalu Stefanem Laudynem - podsumowanie, przedstawienie najważniejszych laureatów sekcji konkursowych, polskie premiery nagrodzonych filmów. 

17.00-18.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda 

18.00-19.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

19.00-22.00 - "Przeboje Trójki" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Dudek 


logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

Zofia Korbońska urodziła się w 1915 roku w Warszawie, była wnuczką powstańca styczniowego. Jeszcze przed wojną wzięła ślub ze Stefanem Korbońskim. Oboje zaangażowali się w działania Państwa Podziemnego podczas okupacji. Po wojnie zmuszeni byli uciekać do Stanów Zjednoczonych z powodu represji władz komunistycznych. Do końca życia pozostawali aktywnymi działaczami polonijnymi i niepodległościowymi. O działalności Zofii Korbońskiej opowie w audycji "Polki" Agnieszka Bogucka, prezes oddziału warszawskiego stowarzyszenia Wspólnota Polska, członek zarządu Fundacji im. Stefana Korbońskiego.

20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Wiktor Gomulicki, a później także jego syn Juliusz Wiktor Gomulicki, zapisali się w historii jako zaangażowani badacze twórczości Cypriana Kamila Norwida. O wpływie ich badań na współczesną wiedzę o twórczości poety opowie dr hab. Karol Samsel, poeta, krytyk literacki, filozof, redaktor działu esejów i szkiców w kwartalniku "EleWator", a także współautor książki "Norwid Gomulickich".

23.35 - "Kulturalnie na temat" - zaprasza Katarzyna Cygler

W najnowszym odcinku audycji Eulalia Domanowska, kuratorka wystawy "Tylko sztuka", opowie Katarzynie Cygler o postaci Ursuli von Rydingsvard i jej twórczości.

logo

10.00-11.00 - "Światła wielkiego miasta" - Martyna Matwiejuk

Kiszyniów, stolica Mołdawii - jedno z najsłabiej odkrytych miast w Europie. Zajrzymy m.in. do cyrku, który niegdyś był najwspanialszym obiektem rozrywkowym w ZSRR. Co dzieje się z nim współcześnie? Kiszyniów słynie też z brutalistycznej architektury. Choć piękno tej estetyki jest dyskusyjne, znajduje swoich sympatyków. 

damian sikorski winyl vinyl 1200.jpg
Posłuchaj z nami winyla na pięciolecie audycji "Będzie głośno!"

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Nazwisko Fryderyka Chopina nierozerwalnie wiąże się z Polską, a konkurs pianistyczny jego imienia to najważniejsza impreza, która co pięć lat skupia uwagę melomanów z całego świata. O muzyce Chopina porozmawiamy z jednym z uczestników Konkursu, reprezentującym na nim Polskę i Wietnam - Viet Trung Nguyenem.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek

Historia "Daru Pomorza". Nazywany "Białą Fregatą" żaglowiec Dar Pomorza zakupiony został w 1929 roku dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Do początku lat 80. kiedy przeszedł na emeryturę, wyszkolono na nim ponad 13 tysięcy studentów. Dar Pomorza zasłynął także jako pierwszy statek, który opłynął świat dookoła. Obecnie jest statkiem - muzeum.

16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski.

Początek podróży to Ukraina - posłuchamy efektów współpracy lokalnych artystów z zespołów DakhaBrakha i Onuka. Następnie przeniesiemy się do Belgii i sprawdzimy, jak brzmi pierwszy od ośmiu lat solowy utwór Stromae. W audycji pojawią się również fragmenty "nowego- starego" wydawnictwa grupy La Femme czyli świeżo wydanej, rozszerzonej wersji ich ostatniej płyty Paradigmes.


logo
                 

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Dysk frisbee - próbowaliście kiedyś rzucać takim "talerzykiem"? I nie chodzi tym razem o psie sporty, tylko aktywność i zabawę dla ludzi. Wiecie ile jest sposobów na rzucanie i łapanie frisbee? O Ultimate Frisbee opowie Mateusz Dyda, gracz Ultimate z 15-letnim doświadczeniem. Reprezentant kraju. Selekcjoner kadry Polski Mężczyzn do lat 20. Prezes i główny trener drużyny młodzieżowej Sky This Warszawa, klubu sportowego zrzeszającej graczy młodego pokolenia ze stolicy i okolic.

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz Pinkwart będą rozmawiać o Krecie - greckiej wyspie, która jest kolebką pierwszej cywilizacji europejskiej. A przewodnikiem po wyspie będzie Sylwia Wasielak, która mieszka w Iraklionie wraz z mężem Grekiem i 6-letnią córeczką, Zosią. Sylwia prowadzi na FB blog Mama Polka na Krecie. 

Nasze Muzyczne Zrodelko 2021_1200x660 IP popr.jpg
Ostatnie dni na zgłoszenia w konkursie "Muzyczne źródełko"!

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji numery jeden sprzed lat z Brytyjskiej Listy Przebojów (39 lat temu, 38 lat temu, 36 lat temu), ale też w ramach Pół Pięknej Płyty w całości i prosto z winyli zaprezentujemy dwie płyty legendarnej Toyah, aktorki, performerki, pisarki i wokalistki (prywatnie żony Roberta Frippa z King Crimson). Będzie to trzecia w jej dyskografii płyta "Anthem" z 1981 roku i piąta "Love Is The Law" wydana dwa lata później. W audycji biografia artystki oraz omówienie wpływu, jaki wywarła jej twórczość na Brytyjczyków na przestrzeni lat. Toyah, w tym roku po 13 latach wydała swój najnowszy LP z tytułem "Posh Pop".


.
    

17.00 - "Chopin. Odloty-przyloty" - Krzysztof Teodorowicz

Audycja poświęcona będzie trzem wielkim wirtuozom XIX wieku: Niccolo Paganiniemu, Ferencowi Lisztowi i Fryderykowi Chopinowi.

19.00 - "Orkiestra epoki Chopina" - Piotr Deptuch

W programie audycji dyrygenta i publicysty Piotra Deptucha m.in. II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina pod palcami Marii João Pires oraz III Symfonia Es-dur Roberta Schumanna w wykonaniu Estońskiej Orkiestry Narodowej.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Czarne na białych - choć tym razem odwrotnie: białe na czarnych... gdyż klawiatury klawesynu z reguły mają tak właśnie odwrócone kolory. Porównamy - wyjątkowo - dwa nagrania Wariacji Goldbergowskich: fragmenty rejestracji uznanego pianisty wyznającego nowoczesne, XX-wieczne podejście do muzyki Bacha oraz najnowszą płytę Marcina Świątkiewicza, klawesynisty już sławy światowej, grającego... no właśnie, jak? Na razie powiedzmy tyle: prawdziwie, z pełnym przekonaniem - i z odwagą, na którą nie stać chyba nikogo innego.        

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2021". 20. Akcja Charytatywna Programu 1. Zgłoś pracę do konkursu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:02
17 października, w specjalnej audycji, zainaugurowana została jubileuszowa, 20. Akcja Charytatywna Programu 1 Polskiego Radia - "Choinki Jedynki". Środki zgromadzone w ramach tegorocznej odsłony zostaną przekazane na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Stowarzyszenia Wspólnota Chleb Życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Webinar "O matko! Co to będzie, czyli ile strachu we mnie?" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:58
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy trzy webinary, które prowadzą specjaliści rozwoju osobistego. "O matko! Co to będzie, czyli ile strachu we mnie?" to pierwszy z nich, który poprowadził ekspert rozwoju mentalnego, relacji i komunikacji Michał Zawadka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Baranowie Sandomierskim zostało otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 08:46
Unikatowe eksponaty związane ze słuchowiskami "Matysiakowie" i "W Jezioranach", wystawy tematyczne pokazujące historię teatru radiowego oraz prezentacja maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych – to tylko część ekspozycji otwartego 18 października Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim. Prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego to zarazem miejsce edukacji, w którym młodzież może wziąć udział w lekcjach muzealnych i warsztatach tworzenia słuchowisk radiowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert Laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 23:00
W czwartek (21.10), dzień po ogłoszeniu werdyktu jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie wystąpili z krótkimi recitalami wszyscy laureaci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Wykonawca najlepszych mazurków otrzymał nagrodę Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 20:20
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wręczyła nagrodę specjalną - za najlepsze wykonanie mazurków - na 18. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina Jakubowi Kuszlikowi. Gala wręczenia nagród poprzedziła pierwszy koncert laureatów w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń