Polskie Radio

Ekspert PIE: wyraźny spadek inflacji nastąpi dopiero po roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 17:00
Wszyscy na świecie zastanawiają się, czy obecna, globalna inflacja ma charakter przejściowy, czy też stały. Ale większość analityków uważa, że nastąpi jej spadek dopiero po roku 2022 -powiedział dr Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Ekspert PIE przypomniał, że inflacja jest dziś globalnym problemem, który ma dwa źródła: gwałtowny wzrost cen surowców (żywność, paliwa, materiały budowlane), ale także ten drugi czynnik,  czyli zamrożony przez pandemię, odłożony w czasie  popyt. Konsumenci na całym świecie odreagowują teraz przymusowe zamknięcie handlu i usług z powodu COVID-19.

Dlatego dziś ludzie na całym świecie kupują różne, często wcale nie te najpotrzebniejsze im dobra. I choć pomoc udzielona przez państwa przedsiębiorcom, uratowała firmy przed upadkiem, to na rynku pojawił się nadmiar dodrukowywanego w pandemii pieniądza.

Dlatego trzeba ograniczyć popyt do realistycznego poziomu podaży. A podwyżka stóp procentowych w Polsce, to był krok w dobrym kierunku, bo po decyzji RPP wielu Polaków rezygnuje z kupna na kredyt, bojąc się wyższych rat. Ale trudno spodziewać się poważnego spadku poziomu inflacji, szybciej niż za 1,5 roku do dwóch lat. Już dziś takie stabilne, silne gospodarczo kraje jak Niemcy mają inflację na rekordowym poziomie 4,5 procent, czyli największą od 28 lat. Podobnie jest w Hiszpanii, która ma inflację na poziomie 5,5  proc. czyli najwyższą od 27 lat.

Dlatego dopiero przywrócenie łańcucha dostaw sprzed pandemii, co wymiernie zwiększy podaż i uspokoi ceny paliw oraz podnoszenie kosztów konsumpcji przez wyższe stopy procentowe, ograniczy popyt. Ale i tak dopiero po roku 2022 nastąpi powrót inflacji do poziomu sprzed pandemii.

Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
05:12 dr Jakub Sawulski z PIE mówi o inflacji w UE i w Polsce ("Ekspres Gospodarczy" PR1 Błażej Prośniewski) dr Jakub Sawulski z PIE mówi o inflacji w UE i w Polsce ("Ekspres Gospodarczy" PR1 Błażej Prośniewski)

PR1/PR24/B. Prośniewski/sw

 


Czytaj także

Gazprom szantażuje Europę. Ceny gazu szybują, podczas gdy Nord Stream 2 czeka na certyfikację

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 10:45
Ceny gazu w Europie notują historyczne rekordy. Wśród przyczyn bezprecedensowych podwyżek wskazuje się na zwiększony popyt, niskie stany magazynowe po zimie i spadek importu LNG, ale coraz bardziej ewidentne stają się także manipulacyjne działania Rosji. Gazprom posuwa się do szantażu energetycznego w celu wymuszenia certyfikacji Nord Stream 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort klimatu ujawnił zasady dopłat państwa do cen prądu dla najuboższych

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 12:00
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że założenia projektu dot. dopłat do prądu zakładają wsparcie w latach 2022-2031. Dodano, że wartość pomocy ma rosnąć w każdym roku od poziomu ok. 1,5 mld zł do poziomu ok. 1,7 mld zł, a dopłaty mają się wahać od 324 zł do 876 zł w okresie rocznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja chce kontraktów długoterminowych na dostawy gazu. W tle Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 08:16
Gazprom znacząco wpływa na sytuację na rynku gazu w UE, wykorzystując pozycję największego dostawcy; Rosja dąży nie tylko do uruchomienia Nord Stream 2, ale i powrotu na większą skalę do kontraktów długoterminowych - oceniają analitycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja korzysta z wysokich cen gazu. Europejscy konsumenci płacą

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 06:25
Do rosyjskiego budżetu wpłynie w tym roku ok. 125 mld USD ze sprzedaży ropy i gazu. Jest to około 50 mld USD więcej niż w roku 2020. To również o 40 mld USD więcej niż przy prognozowanych na początku br. cenach surowców na poziomie 45 USD za baryłkę ropy i 200 USD za 1 tys. m sześc. gazu. Rosyjski budżet finansują przede wszystkim europejscy konsumenci. Czy mamy jakąś alternatywę?
rozwiń zwiń