Polskie Radio
Section05
dostawy

Niemcy opóźniają dostawy broni dla Ukrainy. Szef CDU: celowe działanie Scholza

Szef opozycyjnej partii CDU Friedrich Merz, oskarżył kanclerza Niemiec Olafa Scholza o celowe opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. - To strategia opóźniania - oświadczył. - Rząd federalny nie gra w otwarte karty wobec firm zbrojeniowych, lecz kluczy - powiedział Merz w programie RTL Direkt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni CDU broń dostawy

Amerykańska broń na Ukrainie. Nowoczesne haubice już są używane na froncie

Amerykańskie haubice kalibru 155 mm już są używane na froncie - potwierdziła ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar na briefingu w Kijowie. Wcześniej o stosowaniu broni tego kalibru, czyli ultralekkich haubic M777 mówiła strona amerykańska. Amerykańskie dostawy broni na Ukrainę nabierają tempa.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa USA broń Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 dostawy Pentagon

"Magazyny gazu są napełnione w 76 proc.". Jacek Sasin przedstawił stan bezpieczeństwa energetycznego Polski

Wicepremier Jacek Sasin przedstawiał posłom informację dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Polski w związku ze wstrzymaniem dostaw gazu przez Rosję. - Nie istnieje niebezpieczeństwo przerwania czy ograniczenia dostaw gazu do odbiorców krajowych, zarówno indywidualnych jak i do odbiorców przemysłowych - zapewnił minister aktywów państwowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny import Gazprom PGNiG dostawy LNG

Rosjanie wysadzili gazociąg w pobliżu Charkowa. Gazprom: transport gazu do Europy odbywa się normalnie

Rosyjskie oddziały, szturmujące Charków na północnym wschodzie Ukrainy, wysadziły w powietrze przebiegający w pobliżu tego miasta gazociąg. Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapewnił w niedzielę, że transport gazu przez Ukrainę do Europy będzie odbywać się normalnie, zgodnie z zamówieniami klientów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina gaz ziemny Gazprom dostawy wojna 2022 energetyka

Konflikt Rosji z Ukrainą wywoła szok stagflacyjny? Ekonomista wyjaśnia

Konflikt Rosji z Ukrainą może wywołać szok o charakterze stagflacyjnym, czyli działać w kierunku utrzymywania się podwyższonej inflacji oraz negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy - uważa główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak. Najbardziej szkodliwa mogłaby być silna eskalacja, która prowadziłaby do przerwania dostaw surowców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wzrost gospodarczy Rosja Ukraina import dostawy

Na drodze do energetycznej niezależności. Polska dywersyfikuje dostawy gazu i stawia na atom

Bezpieczeństwo energetyczne to temat, który w tym roku pojawiał się na stronach naszego portalu wyjątkowo często. Przede wszystkim dlatego, że mierząc się z przeciwnościami z konsekwentnym uporem udało się ukończyć budowę podwodnej części Baltic Pipe, otworzyliśmy nowy szlak dostaw skroplonego gazu, a także rozpoczęły się coraz bardziej konkretne działania związane z budową elektrowni jądrowej w naszym kraju. Nie bez znaczenia jest także rozbudowa zbiorników magazynujących paliwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny LNG energia atomowa Baltic Pipe dostawy paliwa bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura krytyczna podsumowanie 2021

Blackout w Polsce? Trudności w zbilansowaniu krajowego systemu

W poniedziałek 6 grudnia pojawiły się trudności w zbilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jak poinformowała spółka PSE, niedobór bilansowy dotyczył braku możliwości dotrzymania wymaganego poziomu rezerw mocy. Sytuacja wynikała ze względu na niską generację wiatrową oraz postoje awaryjne i remontowe kilku jednostek wytwórczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna dostawy bilans infrastruktura