Polskie Radio

Porady, wywiady i ciekawostki. Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 18:00
Czego teraz najbardziej potrzebują mieszkańcy Ukrainy? O tym w Jedynce przed południem. W Dwójce o poranku o teatralnej adaptacji przekładu Juliusza Słowackiego do "Księcia Niezłomnego". Z kolei w Trójce o poranku rozmowa z synem trenera Kazimierza Górskiego, a w Czwórce - spotkanie z Łukaszem Osowskim - współtwórcą syntezatora mowy Ivona. Wieczorem w Polskim Radiu Dzieciom o tym, jak odmawiać najmłodszym, a w Polskim Radiu 24 recenzje polskich filmów i amerykańskiego serialu. Sprawdź nasze propozycje!  
Studio emisyjne M2
Studio emisyjne M2Foto: Wojciech Kusiński/PR
logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022: relacje z Kataru dziennikarzy radiowej Jedynki Tomasza Kowalczyka i Filipa Jastrzębskiego oraz dziennikarzy Redakcji Sportowej: wyniki, statystyki, komentarze. "Prosto z mundialu" m.in. w "Sygnałach Dnia", "Muzycznym ekspresie", w audycji "Tu jest muzyka", Polska i świat" oraz w "Kronice sportowej". 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski 

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Marcinem Horałą z Prawa i Sprawiedliwości, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Z kolei o godzinie 8.15 - spotkanie z posłem Krzysztofem Paszykiem z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka 

Czy chęć pomocy Ukraińcom walczącym z rosyjskim agresorem spada? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez "Szlachetną Paczkę" prawie 50 % respondentów deklaruje mniejsze zainteresowanie tematem wojny, a co dziesiąty badany mówi o tym , że brakuje im sił, aby nieść pomoc. Tymczasem potrzeby Ukraińców w obliczu zbliżającej się zimy i ataków niszczących ich infrastrukturę energetyczną są coraz większe. O tym jak pomagamy, co jest najbardziej potrzebne Ukraińcom w raporcie Małgorzaty Abgarowicz, w relacji Beaty Makowskiej z Radia Wrocław oraz rozmowie z Antonem Marchynskyim z Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia. 

Kolejny temat audycji to antyoksydanty. Czym są, jaki mają wpływ na nasz organizm i w jakich produktach się znajdują? O tym w rozmowie z dietetykiem Justyną Marszałkowską.

Ponadto, jak w co drugi czwartek miesiąca - cykl Agnieszki Ciecierskiej o oswajaniu choroby nowotworowej "Rak to nie wyrok". Poza tym omówienie prac nadesłanych przez dzieci w ramach akcji "Choinki Jedynki", słuchowisko i codzienne konkursy. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy 

Gośćmi audycji Tadeusz Seibert z nowym singlem "Kameleon" oraz Justyna Steczkowska z nowym singlem "Poza ramą". W audycji także przedstawienie kolejnych nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2022. 

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Salamandra" Stefana Grabińskiego - słuchowisko wyreżyserowane przez Henryka Rozena, z Andrzejem Piszczatowskim, Mieczysławem Voitem, Martą Lipińską, Gustawem Lutkiewiczem, Zofią Saretok. 

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku). 

23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska. 

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji wizyta w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, gdzie trwają próby przed piątkową premierą "Księcia Niezłomnego". Po 180 latach od przekładu, dokonanego przez Juliusza Słowackiego, adaptacji dzieła podjęła się Małgorzata Warsicka, odnosząc dramat do bieżącej sytuacji na świecie i do wartości, jaką jest poświęcenie. W czasie wojny na terytorium Ukrainy, kiedy tysiące młodych ludzi poświęca swoje życie w obronie wolności, kiedy my wszyscy niedawno zostaliśmy skonfrontowani z pytaniem o to, co zrobimy, jeśli wojna rozprzestrzeni się na Europę, kiedy zadziwiająco odważnie przeszliśmy test jako społeczeństwo, przyjmując falę uchodźców, temat walki o własną prawdę, walki do końca, wydaje się szalenie istotny. I wiąże się z pytaniem, jaki świat chcemy budować dalej: czy ten oparty na konflikcie i wojnie, na wiecznej walce interesów (religijnych czy państwowych), czy świat oparty na miłości i wzajemnym szacunku - czytamy na stronie Teatru. Jaki jest współczesny "Książę Niezłomny"? O tym w rozmowie z reżyserką, Małgorzatą Warsicką. Spotkanie o godz. 9.30.

W audycji także: o nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz; o książce Jerzego Limona "Gdański teatr elżbietański"; o wystawie prac Stanisława Dróżdża w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie"

Jerzy Fryderyk Haendel Eternal Heaven, wyk. Lea Desandre - mezzosopran, Iestyn Davies - kontratenor, Jupiter, dyr. Thomas Dunford. 

11.10-12.00 - Johann Wilhelm Wilms Koncert fortepianowy D-dur op. 26, wyk. Ronald Brautigam - fortepian, Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens. 

12.05-12.45 - Johann Schobert Symfonie salonowe, wyk. Arte dei Suonatori, dyr. Martin Gester. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Jan Kanty Pawluśkiewicz

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Radiowej we Frankfurcie pod dyrekcją Alaina Altinoglu, solistka: Bomsori Kim - skrzypce (Santander, 23.08.2022). Giuseppe Verdi Moc przeznaczenia (Uwertura); Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47; Claude Debussy Nocturnes L.91; Mieczysław Weinberg Suita na orkiestrę

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Roch Siciński 

Fachowcy słowa wyk. Jonasz Kofta i Stefan Friedmann; To był ktoś wyk. Jan Kobuszewski i Irena Kwiatkowska, muzyka - Włodzimierz Kruszyński, słowa - Jonasz Kofta; Pomóż mi wyk. Bernard Ładysz, muzyka - Nikołaj Bakalejnikow, słowa - Jonasz Kofta. 

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Album "Daydreamer" to solowy debiut płytowy pianisty, kompozytora i aranżera, związanego m.in. z zespołem Kwadrofonik - Bartka Wąsika. Znalazło się na niej dwanaście oryginalnych, autorskich aranżacji piosenek brytyjskiej grupy Radiohead na fortepian. Jak możemy przeczytać, tworzą one "fresk pełen znaczeń i barw". W audycji rozmowa o tym, co łączy Radiohead z Chopinem, jak powstawała płyta "Daydreamer" i dlaczego jest to wyjątkowo osobista muzyczna wypowiedź artysty.

Gośćmi audycji również artyści muzycy - Joanna Baran-Nosiadek i Łukasz Dobrowolski, czyli połowa składu zespołu Cracow Guitar Quartet, który w najbliższą sobotę wystąpi na scenie "Miejscówki z Dwójką". To będzie wyjątkowa podróż, która przeniesie słuchaczy do krainy muzyki kultury iberyjskiej i iberoamerykańskiej. Usłyszymy między innymi utwory Luigiego Boccheriniego i Isaaca Albeniza. W jesienny wieczór rozbrzmiewać będą żywiołowe, energetyczne dźwięki, ale również nuty subtelne, przepełnione spokojem. Podczas koncertu zaskoczyć nas mogą krople deszczu, grad czy burze z piorunami... Ale tylko w sferze muzycznej.

Poza tym w audycji zaproszenie na koncert w ramach cyklu "Jazz.PL". Na scenie Dwójki wystąpi legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista - Adam Makowicz; o tegorocznej edycji Nagrody Polin 2022; odwiedziny u wyjątkowego kolekcjonera znaczków - Franciszka Skrybki. 

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" – aud. Michała Szułdrzyńskiego 

Apostazja - czym jest, kto się na nią decyduje i dlaczego? Jakie są jej konsekwencje? Czy postanowienie o odejściu z Kościoła podejmują przede wszystkim osoby, które nie mają z nim wiele wspólnego - poza tym, że kiedyś były ochrzczone? Jaka jest społeczna skala tego zjawiska? O tych kwestiach w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem, dziennikarzem "Rzeczpospolitej".

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska 

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" - Filharmonia Narodowa (19.11.2022). Bedřich Smetana Praski karnawał, Ferenc Liszt Preludia, Leoš Janáček Missa glagolitica, wyk. Andrea Danková - sopran, Jarmila Balažová - alt, Tomáš Juhás - tenor, Jozef Benci - bas, László Fassang - organy, Chór Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, dyr. Robert Kružik. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Po rozdaniu Melchiorów - Katarzyna Hagmajer-Kwiatek 

W audycji rozmowa z Maciejem Jastrzębskim, autorem reportażu "Historia kłamstw krwią haftowana". 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Olga Hans Pianocello, wyk. Dominik Połoński - wiolonczela, Hanna Holeksa - fortepian; Da Suonare a tre, wyk. Bogumiła Dowlasz - skrzypce, Agnieszka Teodorowska - wiolonczela, Mikołaj Pacholczyk - fortepian; Nokturny, wyk. Magdalena King-Fender - skrzypce, Robert Fender - wiolonczela, Katarzyna Kling - fortepian, Epoide, wyk. Mateusz Wojtkiw, Ewelina Zawiślak - flety, Magdalena King-Fender - skrzypce, Rober Fender - wiolonczela, Hanna Holeksa - fortepian; Preludia elegijne, wyk. Joanna Woszczyk-Garbacz, Ewelina Zawiślak - flety, Orkiestra smyczkowa Akademii Muzycznej w Łodzi, dyr. Jerzy Swoboda. 

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" /  Piotr Derlatka "Jego portret", czyta Przemysław Bluszcz. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz.

20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Monika Małkowska

Gościem audycji Anna Musiałówna. Anna Musiałówna należała swego czasu do najpopularniejszych polskich fotoreporterów prasowych. Publikowała m.in. w "Odrze", "Życiu" i "Polityce". Odtwarzała losy swych bohaterów - ludzi żyjących na prowincji w czasach PRL-u. Docierała do nich w zaskakujący nieraz sposób. Po przełomie 1989 roku śledziła przeobrażenia i rejestrowała obraz życia społecznego. Przy okazji pokazała zmiany, jakie zaszły w dziedzinie reportażu prasowego. Jednym z najbardziej wzruszających wątków książki jest przyjaźń Anny Musiałównej z Gustawem Herlinigiem-Grudzińskim, podobnie jak ona urodzonym w Suchedniowie, za którym to miejscem obydwoje tęsknili. Pojawia się też postać Marii Dąbrowskiej, przywołanej za pośrednictwem wspomnień gosposi pisarki. Podczas pandemii Covid-19 napisała wspomnienia - od strony prywatnej i zawodowej. Na Targach Książki Historycznej będzie promowana jej książka "Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki". 

02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan

W audycji m.in. o rocznicy 52 lat od debiutu Kazimierza Górskiego jako selekcjonera polskiej kadry piłkarskiej. O niesamowitej postaci w rozmowie Józefa Niewiarowskiego z synem trenera - Dariuszem Górskim. W audycji także relacje z Kataru, by sprawdzić nastroje kibiców po  ważnym dla nas meczu. 

Z kolei 124 lata temu Duńczyk - Valdemar Poulsen otrzymał patent na pierwszy magnetofon. Urządzenie cieszyło się ogromną popularnością aż do lat 90. XX wieku. Później magnetofon zamieniliśmy na odtwarzacze CD, a teraz większość młodych ludzi muzyki słucha głównie w Internecie. Czy wiedzą jeszcze co może łączyć kasetę magnetofonową z ołówkiem? I czy wiedzą jak obsługuje się magnetofon? Sprawdzi to Michał Kowarski, przeprowadzając sondę wśród młodszych słuchaczy.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Ireneusz Raś z sejmowego ugrupowania Centrum dla Polski (Koalicja Polska). 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar 

W cyklu "Trójka po królewsku" Sandomierz nazywany "Małym Rzymem". Dlaczego? I Rzym, i Sandomierz położone są na siedmiu wzgórzach. I pod jednym, i pod drugim miastem ciągną się podziemne labirynty. Między innymi o nich - Marta Piasecka i Marek Gaworski. Z kolei w cyklu "Niezła historia" o wydarzeniu z 1934 roku, kiedy w Leningradzie (Petersburgu) został zastrzelony Siergiej Kirow, uważany przez Józefa Stalina za politycznego rywala. Kim był Siergiej Kirow? Czy faktycznie mógł on stanowić zagrożenie dla Stalina? O tym Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik.  

W audycji także o studentach z Koła Naukowego PolSl Racing Politechniki Śląskiej, którzy zaprezentowali swój pierwszy elektryczny bolid klasy: Formuła Student. To drugi w dorobku studentów bolid, pierwszy jest z napędem spalinowym. Pasji studentów i konstrukcji bolidu przyjrzał się również Wojciech Kocjan. Z kolei Demeter to pierwsza w Polsce żeńska analogowa misja kosmiczna. W skład załogi wchodzą studentki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Symulacja misji kosmicznej skupi się na eksperymentach związanych z produkcją żywności w układach odizolowanych, optymalizacją zużycia wody oraz analizą dynamiki grupy i aspektów psychofizjologicznych kobiet. 

Ponadto o tym, że NASA poinformowała, że statek kosmiczny Orion znalazł się w najdalszym punkcie swojej orbity wokół Księżyca. Jest to testowy lot przed powrotem do załogowej eksploracji Księżyca w ramach projektu Artemis. Statek pozostaje w dobrym stanie i kontynuuje swoją podróż po odległej orbicie wstecznej wokół Księżyca. Jakie czekają ją kolejne zadania? O tym Kamil Muzyka z Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Michał Żołądkowski 

Surowe formy sztuki współczesnej umiejscowione w zabytkowym, osiemnastowiecznym wnętrzu to zestawienie niecodzienne. Taki charakter ma wystawa prac Magdaleny Abakanowicz - jednej z najważniejszych polskich artystek drugiej połowy XX wieku, prezentowana w historycznych murach Biblioteki Królewskiej - jedynego w pełni autentycznego, ocalałego od wojennych zniszczeń pomieszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie. O tym kuratorzy wystawy Mariusz Klarecki i Katarzyna Góralska. 

We wrocławskiej Hali Stulecia ruszają jubileuszowe Targi Dobrych Książek. Podczas czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców, także z Ukrainy. Z dyrektor targów Anną Morawiecką rozmawiała Barbara Marcinik. 

Woody Allen to zdobywca 137 nagród filmowych, w tym czterech Oscarów, za reżyserię ("Annie Hall") i scenariusz ("Annie Hall", "Hannah i jej siostry" i "O północy w Paryżu"). Początkowo kręcił lekkie komedie, ale od połowy lat 70. do swoich filmów włączał mroczniejsze wątki. Od filmu Wnętrza rozpoczął karierę jako reżyser dramatów. O tym jakie są filmy Woody'ego Allena - krytyk filmowy Artur Cichmiński. 

1 grudnia 1944 roku nastąpiła projekcja pierwszego numeru Polskiej Kroniki Filmowej, zrealizowanego przez Czołówkę Filmową Sił Zbrojnych pod kierunkiem Jerzego Bossaka. Kronika była przeglądem aktualnych wydarzeń w kraju i na świecie, w tonie oficjalnej propagandy PRL-u. O tym dr Marek Kosma Cieśliński - autor książki "Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u".

Już 5 grudnia poznamy Laureatów Nagród Mediów Publicznych w kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea. Do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka nominowano Marcina Pospieszalskiego, Renatę Przemyk i Łukasza Borowicza. Ostatni z nominowanych jest niezrównanym promotorem muzyki polskiej za granicą, a jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej. O tym nominowanym - Andrzej Sułek z Programu II Polskiego Radia. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak 

Gościem Jakub Kwiatkowski, rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej. 

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" - Marcin Jagiełowicz

Gościem Bartłomiej Derski, analityk z portalu Wysokie Napięcie. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński

Niedawno minęła 160 rocznica urodzin prof. Feliksa Konecznego. Z tej okazji odbyła się w Krakowie uroczysta konferencja pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Instytutu Pamięci Narodowej z udziałem licznego grona naukowców. Wśród uczestników byli: prof. Paweł Skrzydlewski - rektor reaktywowanej w tym roku Akademii Zamojskiej oraz Kajetan Rajski - Prezes Zarządu Fundacji Kwartalnika "Wyklęci" - również goście audycji. W audycji rozmowy o gigantycznym i wciąż inspirującym współczesnych dorobku naukowym prof. Feliksa Konecznego, człowieka, który "przerósł swoją epokę", jak powiedział o Konecznym prof. Jan Żaryn. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik

 22.10 - Reportaż w Trójce / "Mundial" Antoniego Rokickiego

Reportaż o Marku Leszczyńskim, pseudonim "Ułan" - byłym piłkarzu Motoru Lublin i Avii Świdnik. W tle mundialowe emocje związane z grą Polaków na tegorocznych Mistrzostwach.

22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert

Proza czytana - "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza - czyta Andrzej Mastalerz.

23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz 

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

W audycji najciekawsze nowości filmowe. Tym razem trzy pozycje - wśród nich dwie polskie produkcje: "Śubuk" i "Lombard", a trzeci film to kontynuacja amerykańskiego hitu "Sprzedawcy 3". 

.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński 

W audycji spotkanie z Łukaszem Osowskim - współtwórcą syntezatora mowy Ivona. Teraz uruchomił aplikację Vika Life, która ma poprawić zdrowie i wydłużyć życie użytkowników poprzez kontrolę ich stylu życia. Vika pozwala oszacować długość życia na podstawie informacji o przebytych chorobach, sposobie odżywiania się i aktywności fizycznej. Okazuje się bowiem, że dwudziestopięciolatek może być biologicznym czterdziestolatkiem. 

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Małgorzata Jakubowska

Przyszłość polskich klubów pod znakiem zapytania. Pod koniec września w Warszawie odbyła się ostatnia impreza w klubie "Pogłos". W ostatni weekend listopada pożegnaliśmy kolejny polski klub - "FOMO" w Białymstoku. Podobno w nowym roku nie będziemy mogli już wpaść na koncert do "Ziemi" w Gdańsku. Co powoduje, że niektóre kluby się zamykają? Co powstanie w tych miejscach i jak na to reaguje branża muzyczna i kulturalna?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Weronika Puszkar

Relatywizm językowy. Opanowanie języka obcego wymaga zaadaptowania nieco odmiennego spojrzenia na świat. W języku japońskim zwrot kocham cię jest praktycznie nieużywany. Inuici mają kilkadziesiąt określeń na śnieg i rozróżniają różne jego formy. Z kolei Aborygeni nie znają określeń prawy i lewy. Zamiast tego określają położenie obiektu przy użyciu kierunków świata. Przyjrzymy się zatem bliżej hipotezie Sapira-Whorfa, która zakłada, że język, jakim posługuje się człowiek, kształtuje jego sposób myślenia i postrzeganie rzeczywistości.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Zespół stresu postpandemicznego - nowa choroba XXI wieku? Nasze mózgi potrafią się adaptować. Są w swoim funkcjonowaniu wręcz genialne. Trzeba jednak przyznać, że to, co się dzieje na świecie ostatnimi czasy, jest dla nas bardzo wymagające. W książce "Zespół stresu postpandemicznego" profesora Rafała Ohme oraz Jakuba B. Bączka, autorzy zastanawiają się jakie są i jakie będą jeszcze skutki pandemii - zarówno z punktu widzenia neuronauki, jak i treningu mentalnego.

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak

System studencki - sprawdzimy jak działa system USOS. Do niedawna zmora studentów. Czy coś się zmieniło? Czy uczelnie przygotowane są na częstsze logowania do programu w związku z zimową sesja? Jakie nowości wprowadzają do systemu?

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - GrubSon

Muzyka i beaty na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień R&B. Usłyszymy dokonania takich wykonawców, jak m.in. Drake, Meek Mill, czy Bhavi.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Czym jest skarb, jakie skarby mieli lub jakich skarbów szukali bajkowi bohaterowie. Co dzisiaj może być skarbem i co jest skarbem dla naszych słuchaczy?

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Quincy Jones - rola producenta muzycznego. 

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Tym razem Miś poznaje historię baletu i tańca. 

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Pora na obiad! A jakie obiady je się w różnych krajach? Co na obiad jedli nasi słuchacze? 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - 

* Czy prezenty zawsze trzeba kupić w sklepie? O pomysłach na ekologiczne, samodzielnie robione prezenty na Mikołajki. O tym Julia Wizowska, autorka bloga Na nowo śmieci, autorka warsztatów na temat zero waste. 

* Jak mówić dziecku "NIE!"? Powiedzenie dziecku: "nie wolno" i "nie pozwalam" dla wielu rodziców nie jest proste. Jak to zrobić, aby dziecko zrozumiało, czego od niego oczekujemy i aby rodzice nie czuli się źle ze świadomością, że czegoś dziecku odmawiają albo zakazują? W końcu odmawiamy dzieciom i nie pozwalamy robić pewnych rzeczy w trosce o ich dobro i bezpieczeństwo. O tym w rozmowie z Izabelą Antosiewicz, coachem, trenerką mocnych stron, autorką książki "Nakarm, naucz i puść wolno. Jak wychować dzieci na szczęśliwych dorosłych", mamą trójki dzieci.  

..

08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska

W audycji interpretacje Ivo Pogorelicha - chorwackiego pianisty, który wystąpił na X Konkursie Chopinowskim (1980) i jego wykonania utworów: Sonata d-moll K.1 Domenico Scarlattiego, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina oraz Etiudy Symfoniczne op. 13 i Toccata op. 7 Roberta Schumanna.

16.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

W audycji utwory Claude'a Debussy'ego: Fantaisie pour piano et orchestre w wykonaniu Jonasa Vitaud'a z towarzyszeniem Secession Orchestra, pod batutą Clementa Mao-Takacs’a oraz Trois Nocturnes w interpretacji Jonasa Vitaud'a, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej i Ambrosian Chorus, pod batutą Andre Previna.

20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak

W audycji tematy polskiej muzyki ludowej w kontekście dzieł Chopina. Tym razem o tradycji muzyki radomskiej. To właśnie w tym regionie powstały i nadal powstają najciekawsze i najbardziej archaiczne mazurki i oberki w Polsce. Słuchać będziemy opowieści Braci Tarnowskich z Domaniowa m.in.: o śpiewaniu mazurków oraz graniu ich na skrzypcach. Powrócimy także od recepcji muzyki Chopina wśród muzyków ludowych - tym razem swoją refleksją na temat chopinowskich mazurków podzieli się z nami Andrzej Malik ze Skrzyńska. Posłuchamy także Mazurków op. 56 oraz Ronda à la mazur F-dur op. 5. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Katar 2022. Argentyna zdobyła mistrzostwo świata

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 07:25
Emocje sportowe sięgnęły zenitu - za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej! Mecz Francji z Argentyną zakończył się rzutami karnymi, w których lepsi byli Argentyńczycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 11:20
Z jednej strony satyryk, kabareciarz i tekściarz, z drugiej - poeta zaangażowany. W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty pierwszej biografii Jonasza Kofty, której autorem jest Piotr Derlatka. Czyta Przemysław Bluszcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Choinki Jedynki 2022". Zobacz nagrodzone i wyróżnione prace dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 18:00
Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zakończył się kolejny etap konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży "Choinki Jedynki". Jury w składzie: Aneta Kosin (plakacistka, kreatorka wizerunku), prof. Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog) i Marek Jaromski (artysta grafik), wybrało z nadesłanych przez dzieci i młodzież prac 20 rysunków nagrodzonych oraz 40 wyróżnionych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyniki konkursu "Mój świat" na najlepsze scenariusze słuchowisk dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:26
"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to nagrodzone scenariusze słuchowisk Konkursu "Mój świat" Polskiego Radia Dzieciom, Teatru Polskiego Radia oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Nagrodzone słuchowiska zostaną zrealizowane i wyemitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka [NOMINOWANI]

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:00
Renata Przemyk, Łukasz Borowicz i Marcin Pospieszalski - to nominowani do Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka. Statuetki i 100 tys. zł trafią do każdego z laureatów w czterech kategoriach. Poza muzyką doceniani są również twórcy słowa, obrazu i idei. Nagrody przyznają nadawcy publiczni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa oraz 17 publicznych rozgłośni regionalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co piąty Polak słucha Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 16:50
Polskie Radio ma 20 proc. udziału w rynku słuchalności. Oznacza to, że co piąty słuchacz radia spędza czas przy programach Polskiego Radia. Opublikowane przez Krajowy Instytut Mediów - po raz pierwszy w Polsce - wyniki badań pasywnych odbioru stacji radiowych dają publicznej rozgłośni drugie miejsce spośród wszystkich nadawców radiowych. Dane prezentują wyniki za listopad tego roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katie Melua w dwóch odsłonach na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:00
Katie Melua to jedna z gwiazd światowej muzyki, które więcej niż raz wystąpiły na żywo na scenie radiowej Trójki. W pierwszą grudniową niedzielę zaprosiliśmy na retransmisję obszernych fragmentów koncertów wokalistki z 2006 i 2018 roku.
rozwiń zwiń