X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 06:00
Przyjście na świat kolejnego dziecka to bardzo ważny moment dla całej rodziny, również dla najmłodszych jej członków. Istotną rolę odgrywa tutaj odpowiednie przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Jak wypracować podstawy działania po pojawieniu się nowego domownika? Jak oswoić dziecko z myślą, że od tej pory jego świat się zmieni? 
Ida Nowakowska - autorka podcastów dla Polskiego Radia Dzieciom
Ida Nowakowska - autorka podcastów dla Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

Na platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny najnowszy odcinek poświęcony macierzyństwu. Autorka podcastu, Ida Nowakowska to znana osobowość telewizyjna, tancerka i aktorka, i jednocześnie mama, która w swoich audycjach rozmawia ze specjalistami o sprawach nurtujących młodych rodziców. O tym, w jaki sposób przygotować dziecko na przyjście na świat młodszego rodzeństwa, mówiła w podcaście Idy Nowakowskiej specjalistka w zakresie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka, Marta Bąkowska.  

To, w jaki sposób będą przebiegały przygotowania do pojawienia się rodzeństwa, zależy w dużej mierze od tego, w jakim wieku jest dziecko, które lada moment zostanie starszym bratem lub siostrą. Marta Bąkowska zaleca, by rodzice w pierwszej kolejności porozmawiali ze sobą nawzajem o tym, jak wyobrażają sobie życie po pojawieniu się kolejnego dziecka, jakich zmian się spodziewają i jak rodzina będzie wówczas funkcjonować, w szczególności gdy pierwsze dziecko nadal jest malutkie. Pamiętajmy, że najtrudniej będzie mu odnaleźć się w sytuacji chaotycznej, niezorganizowanej i choć nie da się wszystkiego zaplanować, możliwe jest wspólne wypracowanie podstaw działania.  

Aby oswoić dziecko z sytuacją, która niebawem stanie się rzeczywistością, warto włączać dziecko w codzienne czynności, które wiążą się z przygotowaniami do przyjścia na świat młodszego rodzeństwa. Maluchy znacznie więcej czerpią z obserwacji otoczenia niż z tego, co do nich mówimy. Jeśli chcemy przedstawić małemu dziecku sytuację w sposób obrazowy, możemy podczas spaceru zwrócić jego uwagę na spotkane po drodze dzidziusie tłumacząc, że najpierw ich mamy miały je w brzuchu. Tym lepiej, jeśli mamy znajomą mamę niemowlęcia - dziecko będzie miało okazje poznać sytuację z jeszcze bliższej perspektywy. Możemy także zakupić lalę bobasa, która może przydać się także wówczas gdy nasz bobas będzie już na świecie. Dziecko będzie mogło naśladować czynności, które rodzice wykonują wokół nowego członka rodziny.  

Mając w domu dziecko, które wciąż jest maluszkiem, na początkowym etapie adaptacji, czyli w czasie zanim jeszcze nauczy się obchodzić z nowo narodzonym rodzeństwem, musimy być bardzo blisko, by móc zareagować w konkretnych momentach. Warto z góry określić, co jest dziecku wolno, a czego nie należy robić i na bieżąco kontrolować sytuację, a nawet starać wyczuwać intencje starszego dziecka. Tutaj musimy w pierwszej kolejności postawić na bezpieczeństwo, mając na uwadze, że maluchy mogą mieć różne pomysły. Te najmłodsze dzieci nie mają jeszcze bowiem w pełni rozwiniętego myślenia przyczynowo-skutkowego, a to oznacza, że może się zdarzyć, iż niektóre ich zachowania staną się niebezpieczne dla maleństwa, dlatego pilnujmy i jeszcze raz pilnujmy i oczywiście - reagujmy.  

Wiele jest dylematów związanych z okresem ciąży i macierzyństwa zaś ilość publikacji na ten temat jest tak liczna, że trudno je samodzielnie zweryfikować i wybrać te właściwe. Jak bezpiecznie przebrnąć przez ten piękny i jednocześnie trudny okres w życiu kobiety i rodziny? Zapraszamy do najnowszych podcastów "Strefa rodzica", przygotowanych przez mamę Idę Nowakowską, która zadaje pytania specjalistom. Podcasty powstały we współpracy z cyfrowym i całodobowym Polskim Radiem Dzieciom. 

Każdy odcinek podcastu "Strefa rodzica - Przyszła mama" ma charakter interaktywny. W dniu premiery każdego odcinka na profilu facebookowym Polskiego Radia Dzieciom w komentarzach pod specjalnie przygotowanym postem jest możliwość zadawania pytań autorce. 

Na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. 


W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadane przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Polskie Radio Dzieciom – całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz spot PRD. 


Zobacz także

Czytaj także

Podróże z dzieckiem. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:11
Czy można wyruszyć w podróż z dzieckiem tak, aby korzystać w pełni z jej uroków, jednocześnie nie narażając siebie i dziecka na trudności i niewygody? Jak się spakować, na co zwrócić szczególną uwagę i... dokąd jechać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń