Polskie Radio Dzieciom

Sportowa działalność osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 17:53
O sporcie osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jak wyglądają treningi, zawody i praca, co jest trudne i najważniejsze w pracy z osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi i co daje im sport. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie przybliżyła temat sportowej aktywności osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Opowiedziała też o najważniejszych sukcesach, jakie udało im się osiągnąć na arenie międzynarodowej. 
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Zwłaszcza w sportowych aktywnościach udział osób z niepełnosprawnością intelektualną jest bardzo satysfakcjonujący, ponieważ pozwala im wykazać się bez żadnych ograniczeń w sferze, która nie wymaga aż tak dużej wiedzy, ale wymaga sprawności fizycznej, dyscypliny, samozaparcia, konsekwencji i tutaj takie osoby mogą pokazać swoje najlepsze strony – zauważyła Paulina Gadomska-Dzięcioł.  

– Sport jest doskonałą nauką i przygotowaniem zarówno do życia dorosłego, jak i społecznego. Sukces to czysta radość i duma, jednak w konkurencjach sportowych nie wygrywa każdy. Choć osoby z niepełnosprawnościami przywożą z zawodów liczne medale, czasem muszą mierzyć się z porażką. To również pomaga osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które często otoczone są dużą opieką, zaznać życia z każdej możliwej strony i uodpornić się na różnego rodzaju sytuacje życiowe.  

Posłuchaj
59:21 2022_11_03 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Sportowa działalność osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi

Kilka razy do roku grupa polskich sportowców z niepełnosprawnościami intelektualnymi udaje się na mistrzostwa Europy i świata. – Nasza reprezentacja zarówno w pływaniu, jak i w lekkiej atletyce i w judo liczy od 10 do 14 osób – mówiła gościni Polskiego Radia Dzieciom – Bardzo dużo chętnych osób odzywa się do naszej fundacji. Z roku na rok liczba członków reprezentacji naszego kraju, która wyjeżdża na mistrzostwa jest coraz większa. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Paulina Gadomska-Dzięcioł - Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie
Data emisji: 03.11.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na podcasty.polskieradio.pl


Zobacz także
Czytaj także

Jak to jest być mamą trójki dzieci z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 14:55
Agnieszka Oczkowska jest mamą trójki dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Pierwszą, dorosłą już córką jest Ewa, która cierpi na galaktozemię, czyli wadę genetyczną, która powoduje, że w organizmie tworzy się toksyna, która uszkadza różne narządy. Drugim synem jest nastoletni Franciszek, który urodził się zdrowy, ale bez prawego przedramienia. W wieku szkolnym zdiagnozowano u niego cukrzycę typu pierwszego, a następnie guz podwzgórza mózgu. Najmłodszy syn, Janek również urodził się zdrowy, ale w szpitalu został zakażony pałeczką ropy błękitnej, co spowodowało problemy z oddychaniem i uszkodzenia neurologiczne. Później przeszedł dwie sepsy, które pozbawiły go nawet podstawowych zdolności - przestał sam oddychać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami? "Komunikacja jest ważna"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 14:02
Osoby z niepełnosprawnością wzroku są wśród nas i chcą żyć tak jak wszyscy - bez ograniczeń. My również możemy im w tym pomagać. W jaki sposób się zachować, jak zaoferować swoją pomoc, tak aby nikogo nie urazić albo też nie przestraszyć, jak to może się zdarzyć w przypadku osoby niewidzącej, gdy raptownie chwycimy ją za rękę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń