Polskie Radio Dzieciom

Praktyka Qi Gong dla dorosłych, która jest zainspirowana ruchami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 14:28
Praktyka Qi Gong to praktyka czyszczenia traum przeszłości, teraźniejszego stresu, uzdrawianie układu nerwowego. Jest to praktyka dla uważnych dorosłych zainspirowana ciałem i ruchami dziecka, której podstawą jest głębokie czucie ciała.  
Praktyka Qi Gong dla dorosłych
Praktyka Qi Gong dla dorosłychFoto: Glow Images/East News

– Ten trening sprawia, że my jako dorośli możemy znów stawać się bardziej płynni, nasze ciała mogą znowu stawać się miękkie, i my sami stawać się naturalni, móc naturalnie wyrażać to, co w nas jest, to, co czujemy i po prostu cieszyć się życiem. To jest cel tego treningu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Tomek Eichelberger.

Trening Qi Gong został zaprojektowany dla dorosłych, którzy chcą odkrywać swoją naturalność, swobodę i spontaniczność, co sprawi, że życie stanie się pełniejsze. W Qi Gongu uczymy się kontynuować, eksplorować i eksperymentować. W tej praktyce ważne jest uczenie się poprzez robienie i bycie w akcji, a robienie poprzez czucie. – Można powiedzieć, że czucie jest w jakiś sposób zdewaluowane przez świat dorosłych i kulturę zachodu – powiedział praktyk Qi Gong – Nie da się być szczęśliwym człowiekiem bez czucia. 

Posłuchaj
59:57 2022_12_07 21_58_56_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 O praktyce Qi Gong dla dorosłych w audycji Polskiego Radia Dzieciom_Strefa Rodzica 7 grudnia godz. 21:58

- Podczas praktyki rozwijamy wewnętrzną przestrzeń. Te ćwiczenia, pozycje, wszystko, co robimy, jest zaadresowane do tego, żeby odzyskiwać wewnętrzną przestrzeń – wyjaśnił Tomek Eichelberger. Gość Strefy Rodzica uczy Qi Gongu z tradycji wody, co oznacza, że intotny jest kierunek w dół, w stronę ziemi. Woda dochodzi do najgłębszych miejsc, drąży, jest płynna. Praktykując wodę, praktykujemy witalność. 

Podczas zajęć ważne jest także zakorzenienie, osadzenie na własnych nogach. – Kierując swoją uwagę do dołu ciała, zaczynamy wychodzić z reakcji stresowej. Reakcja stresowa zawsze wyrzuca nas w górę i na zewnątrz – zauważył Tomek Eichelberger. Czujemy wówczas, że mamy się na czym oprzeć i urealniamy się czując, że mamy kontakt z tym, co się naprawdę dzieje, a nie z własną interpretacją rzeczywistości.  

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Tomek Eichelberger – instruktor, praktyk Qi Gong

Data emisji: 07.12.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby chińskiej medycyny. Co nas ogrzeje jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:20
Jesienią i zimą chorujemy najczęściej. Szczególnie w tych porach roku pomocna okazać się może medycyna chińska. Co medycyna chińska radzi, gdy zaczynają się pierwsze infekcje jesienno-zimowe? Jak wspierać swoją odporność? Jak ważne w medycynie chińskiej są dieta zgodna z porami roku, rytm dnia i świadomy oddech? Jakie produkty mają naturę ochładzającą, a jakie doskonale nas ogrzeją?
rozwiń zwiń