Polskie Radio Dzieciom

Filmy bodźcem do trudnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 18:00
Edukacja filmowa stanowi doskonałe narzędzie wspierające proces edukacji i wychowania dzieci. Słowa i dźwięki przekazywane w produkcjach audiowizualnych mogą być dla dorosłych inspiracją do poruszenia pewnych zagadnień z dziećmi i młodzieżą, którym z kolei film pomaga lepiej zrozumieć rzeczywistość.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwsze elementy edukacji filmowej pojawiają się w przedszkolach, kiedy dzieci udają się do kin lub pracują z filmem na zajęciach. Na późniejszych etapach dołączane są również informacje dotyczące wiedzy o tekście audiowizualnym, gdzie tłumaczy się np. czym jest scenariusz. Edukacja ta nie opiera się jednak tylko na przekazywaniu teoretycznych i praktycznych wiadomości z zakresu produkcji filmu. 

dzieci oglądanie telewizji uśmiech szczęście radość.jpg
Edukacja filmowa - skuteczne narzędzie dydaktyczne

Jak zaznaczyła Anna Równy, autorka "Niezbędnika filmowego" - W edukacji filmowej powtarzamy nauczycielom do upojenia, że film jest takim narzędziem otwierającym np. przy trudnych rozmowach wychowawczych i myślę, że to samo dotyczy rodziców. Jeśli chcemy zatem porozmawiać np. o stracie bliskiej osoby, nawiązanie do uczuć bohatera, który w filmie przechodzi przez podobną sytuację może stanowić wyjście do rozmowy z dzieckiem o tym, jak ono się czuje. Metoda ta może okazać się szczególnie przydatna w przypadku dzieci starszych, u których komunikacja bywa mniej otwarta. 

dziecko rodzic rozmowa 1200 free
Trudne rozmowy rodziców z dzieckiem

Argumentem, który również przemawia za ogromnym znaczeniem edukacji filmowej jest fakt, że obecne pokolenie łatwiej i szybciej odczytuje tekst jakim jest film. Jednakże w przypadku niektórych przedmiotów w szkole panuje deficyt materiałów wizualnych, które mogłyby stanowić dodatek edukacyjny. Zdarza się również, że nauczyciele nie zawsze wiedzą, jak skutecznie mogą się nimi posłużyć.  Z tego też powodu powstał darmowy poradnik zawierający pomysły jak wykorzystać na lekcjach krótkometrażowe filmy, które swoją treścią nawiązują do podstawy programowej. Przykładem może być produkcja, która porusza takie zagadnienia jak odporność czy wirusy. Oprócz filmu w materiałach znajdują się także proponowane tematy do rozmowy oraz zadania dla uczniów, jak np. tematyczna praca plastyczna. 

Posłuchaj
112:29 17.05. Strefa rodzica.mp3 Jak edukacja filmowa pomaga w trudnych rozmowach wychowawczych (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_17.05.2021.

Bez podstawowych narzędzi filmowych, języka filmu nie jesteśmy w ogóle w stanie funkcjonować w dzisiejszym świecie. Jeżeli chcemy być bardziej świadomi tego, co nam się serwuje, to po prostu powinniśmy to znać – dodała Katarzyna Ślesicka, kierowniczka działu edukacji Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Jak się jednak okazuje, wciąż wiele z nas ma trudności m.in. z prawidłowym selekcjonowaniem informacji. Pomóc w tym może uczestniczenie w warsztatach, gdzie dzieci mają szansę na poznanie mechanizmów tworzących dany obraz oraz np. zrozumienie roli montażu w celu uzyskania odpowiedniej treści. Co więcej, edukacja filmowa może odbywać się także w przestrzeni domowej, gdzie po wspólnym obejrzeniu filmu, rodzice mogą poddać go dalszej dyskusji z dzieckiem i przez to wytłumaczyć mu poruszone w nim zagadnienia. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński  
Gość: Anna Równy, autorka "Niezbędnika filmowego" oraz Katarzyna Ślesicka/Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych 

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Przemoc domowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:21
Od kilkunastu miesięcy można zaobserwować znaczne nasilenie przemocy domowej. Dowodem tego jest 3-krotny wzrost liczby zgłoszeń na Niebieską Linię, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Organizacja ta od 25 lat pomaga osobom, które zostały dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Oferuje ona m.in. pomoc telefoniczną oraz poradnię specjalistyczną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Jak wykształcić kadrę nauczycielską gotową do zmian?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:42
W ciągu ostatnich dwudziestu lat proces kształcenia nauczycieli nie został poddany wielu zmianom. Z jednej strony świadczy to o poszanowaniu tradycji, lecz z drugiej oznacza, że osoby w tym zawodzie nie zawsze są w stanie sprostać wymaganiom wynikającym z pojawienia się nowych narzędzi i metod nauczania.  W związku z tym nawet najlepsza placówka edukacyjna nie osiągnie całkowitego sukcesu, jeśli nauczyciele nie zostaną odpowiednio przygotowani do swojej roli. O tym na co zwrócić uwagę podczas kształcenia kadry opowiedzieli w "Strefie Rodzica" Marzena Martyniak, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji oraz współwłaścicielka przedszkola, a także prof. nadzw. dr hab. Mirosław Grewiński, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofowanie z dzieckiem. Rozmowy w audycji dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 12:26
Słysząc pojęcie "filozofia", wiele osób może pomyśleć o nudnej i niepotrzebnej dziedzinie życia. Prawda jest taka, że nauka ta jest niezwykle przydatna dla człowieka, ponieważ pomaga uzupełnić braki, których edukacja szkolna nie jest w stanie wyrównać. Powodem tego jest fakt, że szkoły przygotowują w znacznej mierze do życia zawodowego, natomiast filozofia skupia się na znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące świata i nas samych. Jak rozmawiać z dziećmi na tematy filozoficzne? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wysłuchania kolejnej audycji dla rodziców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jestem w ciąży i co dalej? Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:14
Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
rozwiń zwiń