Polskie Radio Dzieciom

Jak bawić się z dzieckiem latem? Rodzicielstwo przez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 13:45
Niewątpliwie czas spędzony z maluchem korzystnie wpływa na jego rozwój, ale też relacje rodzinne. W wakacje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły czy przedszkola możemy wykorzystać dodatkowy czas na wspólne bawienie się na kocyku. Co więcej, zabawy te nie muszą być skomplikowane, by były atrakcyjne dla najmłodszych. O tym, jak połączyć rodzicielstwo i rozrywkę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Estera Wocial, autorka profilu na Instagramie "Z mamą się nie nudzę".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jednym z pierwszych pomysłów, które przychodzi na myśl, to zabranie na kocyk dla malucha kolorowanki. Warto jednak pomyśleć o własnym dzieciństwie i jak się wtedy bawiło. Może okazać się, że przypomną się dawno zapomniane gry i zabawy, np. w klaskanie, takie jak Anse Kabanse. W czynności tej biorą udział dwie osoby, a jej celem jest szybkie złapanie palcami dłoni drugiego człowieka w momencie, gdy kończy się piosenka. 

Jeśli wakacje spędzamy na plaży, szkoda byłoby nie skorzystać także z zabawy z piaskiem. Wystarczy wykopać dołek i wlać do niego wodę. Na plaży możemy także zbudować drogę wytaczając tor, rondo czy pole z zebranych roślin. Dobrze jest zabrać wtedy ze sobą przynajmniej jeden samochodzik, aby dziecko mogło nim po niej przejechać. Tak więc prostota jest czasem kluczowym pojęciem w zabawie. – Przez to, że właśnie takie proste zabawy z nimi robię, to oni potrafią sobie łatwo też ten czas zorganizować – powiedziała Estera Wocial. 

Posłuchaj
58:05 2021_07_28 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 28 lipca godz. 21:00

Spędzając czas z dzieckiem na kocyku warto zabrać jego ulubioną zabawkę. Możemy także wykorzystać to, co mamy pod ręką i ułożyć razem z trawy lub kamyczków figurkę, np. kotka. Dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju zabawy słowne, takie jak rymowanki (Pisze pani na maszynie) czy łańcuszek wyrazów, gdzie należy wymyślić słowo, które zaczyna się na ostatnią literę poprzedniego hasła. Wiele pomysłów na zabawę podsuwa nam także przyroda, dzięki której możemy zrobić z dzieckiem np. korale z jarzębiny bądź kasztanów.

Rodzicielstwo przez zabawę pozwala wejść na inny poziom relacji z dzieckiem, m.in. dlatego, ponieważ wymaga ono od dorosłych większego zaangażowania. Dla wielu maluchów już sama zmiana otoczenia stanowi atrakcję. Dodatkowo, osoby młodsze mają bardzo dużo pomysłów, które również możemy wykorzystać stosując przy tym pewne środki ostrożności. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Estera Wocial
Data emisji: 28.07.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Zabawki szkodliwe dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:00
Kiedy udamy się do sklepu z zabawkami naszym oczom ukaże się niezwykle bogata oferta produktów odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Towarzyszą one maluchom już od pierwszych tygodni życia oraz pomagają w poznawaniu siebie i świata. Niemniej jednak, niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, dodawanych do zabawek z plastiku oraz tych robionych z tkanin. Więcej na ten temat dr Magdalena Cubała Kucharska w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obozy i kolonie letnie w czasie pandemii. Jakie są zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:15
Po kilkunastu miesiącach nauki zdalnej i ograniczonej możliwości spotykania się z rówieśnikami, dzieci pragną nawiązywać kontakt z innymi oraz spędzać czas na świeżym powietrzu. Okazją do tego są wakacyjne kolonie i obozy zapewniające im rozrywkę, odpoczynek oraz miłe wspomnienia. Niemniej jednak skutki pandemii dotknęły także wyjazdy zorganizowane. W związku z tym ich organizatorzy muszą przestrzegać dodatkowych procedur bezpieczeństwa, o czym w Strefie Rodzica opowiedzieli Artur Hubala i Zbigniew Kozłowski,  kierownicy i opiekunowie obozów i kolonii oraz harcmistrz, Lidia Wierzbicka
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie rozwiązania prorodzinne oferują firmy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:00
W wielu miejscach na świecie ludzie uznają sukces w odniesieniu do kwestii zawodu bądź zarobku, co sprawia, że zaczyna brakować czasu dla rodziny. Kultura ta jest widoczna także w Polsce, gdzie można dostrzec trudności z utrzymaniem równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy dostrzegają ten problem coraz częściej i starają się jemu zaradzić. O tym, w jaki sposób to robią w "Strefie Rodzica" opowiedział Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL, która opublikowała raport : "Rozwiązania prorodzinne w przedsiębiorstwach prywatnych w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:00
W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
rozwiń zwiń