Polskie Radio Dzieciom

Jak budować relacje za pomocą gier?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 14:45
Pojęcia "miłość", "piękno", "dobro" mogą dla każdego oznaczać coś innego. Różnice w rozumieniu tych samych słów pokazują, jak bardzo wszyscy się różnimy. Taki stan rzeczy nie ułatwia wzajemnej komunikacji, która jest podstawa tworzenia relacji. Z pomocą przychodzą gry z serii Mi JA MY się, które dają grającym narzędzia, dzięki którym mogą się oni komunikować tym samym językiem i łapać nić porozumienia. O tym, jak w nie grać, by wygrywać relacje, mówiły w audycji "Strefa Rodzica" twórczynie tych gier, Elżbieta Goślicka oraz Danuta Wilczarska-Szefarczyk.
Jak budować relacje za pomocą gier?
Jak budować relacje za pomocą gier?Foto: Glow Images/East News

Wszyscy utrzymujemy jakieś relacje, ale nie wszyscy robimy to świadomie. Trudno się temu dziwić, skoro od najmłodszych lat mało kto nas tego uczy. W domu często sami rodzice mają z nimi problem, w szkole - praktycznie nie są przedmiotem edukacji, a na poziomie rówieśniczym raczej się ich nie analizuje, tylko praktykuje i to w zwykle nieuporządkowany sposób, a relacje wymagają umiejętności zarządzania swoimi emocjami i myślami, komunikacji wewnętrznej z samym sobą i zewnętrznej - z innymi.  

Posłuchaj
59:13 2022_06_20 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak budować relacje za pomocą gier? Cz. 1

"Ja od zawsze, od kiedy pamiętam zastanawiałam się, jak to się dzieje, że niektóre osoby potrafią się porozumiewać prawie z każdym i robią to, wydawałoby się, tak naturalnie, z lekkością, z wdziękiem, w związku z tym mają też większą moc wpływania na innych, łatwiej im ich przekonać, natomiast niektóre osoby mają z tym problem. Zawsze mnie to fascynowało i zaczęłam się przyglądać temu z bliska i coraz dokładniej" - mówi gościni Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Elżbieta Goślicka. "Okazało się, że czasami samo wypowiedzenie, co jest problemem, pomagało ten problem rozwiązać, a czasami go rozwiązywało - dodaje. Co za tym idzie - brak rozmowy może być powodem naszych problemów. 

Posłuchaj
59:00 2022_06_20 22_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak budować relacje za pomocą gier? Cz. 2

Nie ma rozmów nieważnych czy nieistotnych. Każda rozmowa tworzy relację, a dobra komunikacja ma ogromne znaczenie i może gwarantować wiele w każdej dziedzinie życia. Jak zauważa Danuta Wiilczarska-Szefarczyk, o relacjach i bliskości coraz częściej zapominają rodzice, zrzucając całą winę na smartfony, tablety i komputery. Tymczasem wiele zależy od tego, jak wiele jest w dorosłych egoizmu i egocentryzmu. Gościni Polskiego Radia Dzieciom mówi o rodzinach - cieniach, którym na pierwszy rzut nic nie brakuje, a jednak nie ma w nich relacji budowanych na empatii, nie ma czasu dla dzieci, a jest ogromna samotność.

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Elżbieta Goślicka - trenerka komunikacji i zarządzania, Danuta Wilczarska-Szefarczyk - pedagożka i terapeutka Data emisji: 20.06.2022

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo
Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak smartfony i internet wpływają na zdrowie, edukację i społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:51
Żyjemy w czasach, kiedy cyfrowy świat otacza nas na każdym kroku. Komputery, które kiedyś były trudno dostępne dziś są na wyciągnięcie ręki i przyjmują formę smartfonów. Te natomiast, dzięki internetowi umożliwiają nam szybki dostęp do informacji oraz ułatwiają komunikację z innymi. Jak zatem internet i media społecznościowe przenikają się ze światem realnym oraz wpływają na zachowanie dzieci? O tym porozmawialiśmy w PR Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" z badaczem zachowań w internecie oraz profesorem na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Jackiem Pyżalskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
rozwiń zwiń