Polskie Radio Dzieciom

Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:38
Terapia krótkoterminowa ukierunkowana na rozwiązanie opiera się na sprawie, z którą przychodzi klient lub która wynika w trakcie rozmów. Nie problemowi poświęca się całą energię, a poszukiwaniu rozwiązań. - To klient jest ekspertem od swojego życia, to on ma już pewne doświadczenia, swoją historię, swoje umiejętności, które może wykorzystać, żeby ten problem, z którym się boryka rozwiązać, żeby wygenerować taką wizję dobrej przyszłości – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala – Terapeuta jest od tego, żeby mu pomóc nakreślić kroki, które są konieczne do wykonania. 
Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne? O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne? O tym w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: pikselstock/Shutterstock

- Rozwiązanie już w nas jest, my już mamy w sobie to, co jest nam potrzebne, żeby je odnaleźć i tak czy inaczej można sobie z problemem poradzić – tłumaczyła realizatorka Szkoły Terapii dla Rodziców. Metoda, o której mowa jest więc optymistyczna. Jako rodzice mamy tendencję do samobiczowania, oskarżania się i brania na siebie pełnej odpowiedzialności za przyszłość naszych dzieci. Nie oznacza to, że nie należy pracować nad relacją i więzią, a wręcz przeciwnie – to właśnie na tej płaszczyźnie możemy zdziałać najwięcej. To, czy potrafimy budować więzi z innymi ludźmi, ma ogromny wpływ na nas samych. 

Posłuchaj
59:32 2022_10_26 21_01_07_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne? Cz. 1

Jak mówić, żeby zostać wysłuchanym? Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne bez rezygnowania ze stawiania sensownych granic? Co robić, by być takim rodzicem, jakim zawsze chciało się być - opanowanym, otwartym, wyrozumiałym? Jak poradzić sobie z emocjonalnymi burzami dzieci w różnym wieku? Jak nie stracić więzi, która czasem wisi na włosku? 

Posłuchaj
59:25 2022_10_26 22_01_09_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak dać dziecku poczucie, że jest szanowane i ważne? Cz. 2

Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Stefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Aga Rogala, realizatorka Szkoły Terapii dla Rodziców. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Aga Rogala – realizatorka Szkoły Terapii dla Rodziców
Data emisji: 26.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Strefa rodzica" o zachowaniach samobójczych wśród młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 21:01
W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, niestety 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 widzimy 77% wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży. Dane pochodzą z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie są przyczyny zaburzeń SI?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 17:00
Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:43
Celem Work-Life Balance jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą i życiem rodzinnym, by żaden z elementów nie był dominowany przez drugi, ale wręcz umacniany. Harmonia pomiędzy tymi dwoma ważnymi aspektami życia pomaga w znalezieniu niezbędnego czasu na wychowanie dzieci przez oboje rodziców. Harmonia jest opcją idealną, my żyjemy raczej w dążeniu do tego ideału albo w rozdarciu. Nie jest to kwestia równowagi, czyli rozłożenia sił po równo. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy pomóc sobie w dbaniu o naszą psychikę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 16:29
"Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym. Nie jest to poradnik, który zapewni gotowe rozwiązania, ale przewodnik pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy. Książka zawiera praktyczne ćwiczenia pomagające w utrzymaniu dobrostanu psychicznego, ale przede wszystkim zachęca do refleksji. O tym, w jaki sposób pielęgnować swoje zdrowie psychiczne i dlaczego warto poświęcić czas na analizę tego, co dzieje się wewnątrz nas opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorka książki "Zrozum siebie", a także psycholożka i terapeutka, Zofia Szynal. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży i budować pewność co do samych siebie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:55
Na niską świadomość siebie, a także trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, z jakimi boryka się wiele młodych osób, wpływają różne czynniki. Z jednej strony mogą to być braki w edukacji, z drugiej fakt, że rodzice, którzy dzisiaj wychowują dzieci, wzrastali w pokoleniach, w których brakowało wiedzy na temat wspierania młodego człowieka. Rozwiązaniem jest rozwój kompetencji miękkich i relacji międzyludzkich po to, aby dziecko wyrosło na człowieka świadomego siebie, który będzie doceniał, a nie oceniał. 
rozwiń zwiń