Polskie Radio Dzieciom

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 23:03
97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Autorstwa Kaspars Grinvalds

- W procesie rekrutacji ocenie powinno podlegać dopasowanie do stanowiska i dopasowanie do organizacji zespołu, do którego potencjalnie mieliśmy dołączyć – podkreśliła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Asia Gospodarczyk. Pracodawcy stereotypowo przekładają ilość czasu, który dana osoba może poświęcić pracy na jego produktywność, jednak nie zawsze idzie to w parze.  

Wsparcie dla pracujących rodziców

Pracujący rodzice mogą liczyć na wsparcie. Często świeżo upieczeni rodzice mają małą wiedzę na temat przywilejów, które wynikają z kodeksu pracy. – Kodeks pracy jest tak skonstruowany, że więcej tych przywilejów daje mamom, przykładem może być przerwa na karmienie piersią, która przysługuje każdej karmiącej piersią mamie – tłumaczyła Mama z HR – Mamy urlopy macierzyńskie i rodzicielskie. 

Posłuchaj
58:49 2023_03_27 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?_Strefa Rodzica 27 marca godz. 21:00

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, a urlop macierzyński to 41 tygodni przy zastrzeżeniu, że 9 tygodni jest nieprzenoszalną częścią urlopu dla drugiego rodzica. Jest to nowy przepis, który będzie funkcjonował w oparciu o dyrektywę unijną Work Life Balance. Dyrektywa ta daje też możliwość zawnioskowania o elastyczną organizację pracy. Tyczy się to rodziców, których dzieci nie ukończyły ósmego roku życia.

Kiedy nasze dziecko zachoruje, możemy skorzystać z tzw. L4 na dziecko, czyli zwolnienia z pracy na podstawie zwolnienia lekarskiego. Do wykorzystania jest 60 dni w roku łącznie dla obojga rodziców i nie zmienia się to wraz z liczbą dzieci. 

Więcej o przywilejach, które lada moment wejdą w życie oraz o tych, które funkcjonują od lat, ale nie zawsze o nich wiemy w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania!

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Marcin Perfuński

Gość: Asia Gospodarczyk – Fundacja Rodzic w Mieście, Mama z HR

Data emisji: 27.03.2023

Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:
Wspólne prowadzenie firmy i życie rodzinne. Jak to pogodzić?
Powrót mamy do pracy po urlopie macierzyńskim. Jak się przygotować?
Rodzina i praca. Jak znaleźć balans?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jakie rozwiązania prorodzinne oferują firmy?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:00
W wielu miejscach na świecie ludzie uznają sukces w odniesieniu do kwestii zawodu bądź zarobku, co sprawia, że zaczyna brakować czasu dla rodziny. Kultura ta jest widoczna także w Polsce, gdzie można dostrzec trudności z utrzymaniem równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Jak się jednak okazuje, niektóre firmy dostrzegają ten problem coraz częściej i starają się jemu zaradzić. O tym, w jaki sposób to robią w "Strefie Rodzica" opowiedział Adam Zych, prezes Fundacji Projekt PL, która opublikowała raport : "Rozwiązania prorodzinne w przedsiębiorstwach prywatnych w Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólne prowadzenie firmy i życie rodzinne. Jak to pogodzić?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:17
W pewnym momencie naszej kariery zawodowej możemy zapragnąć założyć własną firmę. Z jednej strony może wydawać się, że takie rozwiązanie wprowadzi do życia większą swobodę, gdyż możemy wtedy sami o sobie decydować. Z drugiej strony pojawia się jednak większe poczucie odpowiedzialności i obowiązków. W sytuacji, gdy biznes prowadzony jest przez małżonków, połączenie kariery z życiem rodzinnym staje się trudniejsze, między innymi ze względu na to, że rozmowy na tematy firmowe zaczynają pojawiać się nie tylko w pracy, ale też i w domu. O tym, jak pogodzić te dwie sfery życia opowiedziała w "Strefie Rodzica" Agnieszka Pieniążek, ekspertka ds. relacji w rodzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:43
Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pogodzić pilotowanie wypraw z macierzyństwem? W PRD Anna Olej-Kobus

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 13:04
Pełnoetatową pilotką wypraw gościni Strefy Rodzica została kilka lat temu. Wcześniej była dziennikarką, fotografką i pisarką, co oznacza, że część pracy wykonywała w domu, a na wyjazdy służbowe często zabierała ze sobą dzieci i były to wyprawy z całą rodziną. - Kiedy zostałam pilotką, zaczęłam po prostu zostawiać moją rodzinę, bo praca pilota jest absolutnie angażującym zajęciem z dorosłymi ludźmi i tam nie ma miejsca na to, żeby zabierać swoją rodzinę - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Olej-Kobus.
rozwiń zwiń