Nauka

Na Marsa „poleci” sześciu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 10:52
W Moskwie w kwietniu rozpocznie się 520-dniowa symulacja lotu na Marsa.

W Moskwie w kwietniu rozpocznie się 520-dniowa symulacja lotu na Marsa. Sześciu ochotników z Rosji, Europy i Chin, którzy wezmą w niej udział, przygotowuje się w Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk.

- Z 10 kandydatów wybierzemy 6 najlepszych - powiedział wiceszef projektu "Mars-500", Mark Biełakowski (więcej>>>). O ile liczbę europejskich "marsonautów" już dawno ustalono (będzie ich dwóch), ale nadal nie wiadomo, kto zajmie cztery pozostałe miejsca. Początkowo zakładano, że będą to Rosjanie, później jednak jedno miejsce obiecano Chinom, na podstawie umowy z agencją kosmiczną tego kraju.

- W ciągu najbliższego miesiąca kandydaci do załogi przejdą ogólnokosmiczne szkolenie, zapoznają się z parametrami technicznymi statku marsjańskiego, a także przeprowadzą degustację produktów żywnościowych, z których sporządzone będą porcje na 520 dni lotu - poinformował Bielakowski.

W 2009 roku w pozorowanym 105-dniowym locie na Marsa uczestniczyły tylko Rosja, Europa i USA, teraz swój wkład wniosą także kraje azjatyckie: Chiny, Korea Południowa, Malezja i Kazachstan. 520-dobowy "lot" na Czerwoną Planetę rozpocznie się w kwietniu, w specjalnym kompleksie medyczno-technicznym, gdzie stworzono warunki maksymalnie zbliżone do tych, w jakich znajdą się ludzie podczas realnej wyprawy na Marsa (z wyjątkiem stanu nieważkości). Makieta statku marsjańskiego została już wypróbowana przez 6 ochotników z Rosji, Francji i Niemiec, którzy przez 105 dób przebywali w ubiegłym roku w trzech modułach.

Przeczytaj: Po co symulować lot na Marsa?

Celem projektu "Mars-500" jest zdobycie praktycznego doświadczenia w przygotowaniach do rzeczywistego lotu człowieka na Marsa.

(ew/pap)

Czytaj także

NASA i ESA na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 11:32
Europejczycy i Amerykanie chcą razem lecieć na "Czerwoną Planetę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 08:25
Pierwsza w Europie Baza Marsjańska, oddająca warunki panujące na Czerwonej Planecie może powstać w Toruniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chomik penetrator

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 15:05
Polskie urządzenie za kilka lat wgryzie się w powierzchnie marsjańskiego księżyca Fobosa. Pobierze próbki gruntu i wróci na Ziemię. Nazywa się CHOMIK. Chomik to penetrator geologiczny, który będzie rył na Fobosie. Ma za zadanie pobrać próbki Fobosowego gruntu i przywieźć je na Ziemię. Będą to pierwsze fragmenty innego ciała niebieskiego niż księżyc, które dotrą na naszą planetę przywiezione przez człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Phoenix się odezwie?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 11:42
Urządzenie najprawdopodobniej zamarzło, ale NASA nie traci nadziei.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars w Czerniewicach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 14:05
W podtoruńskiej miejscowości powstanie trzecia na świecie baza marsjańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cameron chce wysłać kamerę 3D na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 11:52
NASA zamierzała porzucić pomysł zainstalowania kamery 3D na nowym łaziku, który zostanie wysłany na Marsa. Reżyser „Avatara” James Cameron osobiście przekonywał szefa NASA, by tego nie robić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperyment: raz na 10 dni będą mogli wziąć prysznic

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 13:47
Prawie półtora roku w zamknięciu, bez światła dziennego i ze sterylnym jedzeniem, spędzą ochotnicy przygotowujący się do eksperymentu będącego symulują lotu na Marsa.
rozwiń zwiń