X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Na Marsa „poleci” sześciu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 10:52
W Moskwie w kwietniu rozpocznie się 520-dniowa symulacja lotu na Marsa.
Audio

W Moskwie w kwietniu rozpocznie się 520-dniowa symulacja lotu na Marsa. Sześciu ochotników z Rosji, Europy i Chin, którzy wezmą w niej udział, przygotowuje się w Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk.

- Z 10 kandydatów wybierzemy 6 najlepszych - powiedział wiceszef projektu "Mars-500", Mark Biełakowski (więcej>>>). O ile liczbę europejskich "marsonautów" już dawno ustalono (będzie ich dwóch), ale nadal nie wiadomo, kto zajmie cztery pozostałe miejsca. Początkowo zakładano, że będą to Rosjanie, później jednak jedno miejsce obiecano Chinom, na podstawie umowy z agencją kosmiczną tego kraju.

- W ciągu najbliższego miesiąca kandydaci do załogi przejdą ogólnokosmiczne szkolenie, zapoznają się z parametrami technicznymi statku marsjańskiego, a także przeprowadzą degustację produktów żywnościowych, z których sporządzone będą porcje na 520 dni lotu - poinformował Bielakowski.

W 2009 roku w pozorowanym 105-dniowym locie na Marsa uczestniczyły tylko Rosja, Europa i USA, teraz swój wkład wniosą także kraje azjatyckie: Chiny, Korea Południowa, Malezja i Kazachstan. 520-dobowy "lot" na Czerwoną Planetę rozpocznie się w kwietniu, w specjalnym kompleksie medyczno-technicznym, gdzie stworzono warunki maksymalnie zbliżone do tych, w jakich znajdą się ludzie podczas realnej wyprawy na Marsa (z wyjątkiem stanu nieważkości). Makieta statku marsjańskiego została już wypróbowana przez 6 ochotników z Rosji, Francji i Niemiec, którzy przez 105 dób przebywali w ubiegłym roku w trzech modułach.

Przeczytaj: Po co symulować lot na Marsa?

Celem projektu "Mars-500" jest zdobycie praktycznego doświadczenia w przygotowaniach do rzeczywistego lotu człowieka na Marsa.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NASA i ESA na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2009 11:32
Europejczycy i Amerykanie chcą razem lecieć na "Czerwoną Planetę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mars w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2010 08:25
Pierwsza w Europie Baza Marsjańska, oddająca warunki panujące na Czerwonej Planecie może powstać w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chomik penetrator

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 15:05
Polskie urządzenie za kilka lat wgryzie się w powierzchnie marsjańskiego księżyca Fobosa. Pobierze próbki gruntu i wróci na Ziemię. Nazywa się CHOMIK. Chomik to penetrator geologiczny, który będzie rył na Fobosie. Ma za zadanie pobrać próbki Fobosowego gruntu i przywieźć je na Ziemię. Będą to pierwsze fragmenty innego ciała niebieskiego niż księżyc, które dotrą na naszą planetę przywiezione przez człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Phoenix się odezwie?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 11:42
Urządzenie najprawdopodobniej zamarzło, ale NASA nie traci nadziei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mars w Czerniewicach

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 14:05
W podtoruńskiej miejscowości powstanie trzecia na świecie baza marsjańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cameron chce wysłać kamerę 3D na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 11:52
NASA zamierzała porzucić pomysł zainstalowania kamery 3D na nowym łaziku, który zostanie wysłany na Marsa. Reżyser „Avatara” James Cameron osobiście przekonywał szefa NASA, by tego nie robić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperyment: raz na 10 dni będą mogli wziąć prysznic

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 13:47
Prawie półtora roku w zamknięciu, bez światła dziennego i ze sterylnym jedzeniem, spędzą ochotnicy przygotowujący się do eksperymentu będącego symulują lotu na Marsa.
rozwiń zwiń