Nauka

Świat nie zjada połowy żywności, którą wytwarza!

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 14:00
Marnuje od 30 do 50 procent produktów spożywczych, podczas gdy co siódmy człowiek głoduje - alarmują eksperci z Krajowej Rady Ochrony Zasobów Naturalnych USA (NRDC).
Świat nie zjada połowy żywności, którą wytwarza
Foto: (fot. sxc.hu)

Przeprowadzone przez nich badania, o których informuje Reuters, wykazały, że przeciętny Amerykanin wyrzuca miesięcznie 15 kg jedzenia o wartości około 40 dolarów. W skali roku daje to ponad 180 kg żywności, czyli ekwiwalent wagi dorosłego goryla.

Z danych Departamentu Rolnictwa USA wynika, że w śmietnikach ląduje 23 procent jajek i jeszcze więcej płodów rolnych. W krajach rozwiniętych na wysypiskach kończy mnóstwo owoców i warzyw nadających się do spożycia. Części pozbywają się sprzedawcy, reszty konsumenci oraz restauracje. - Bez względu na to, jak bardzo zrównoważone jest rolnictwo, produkowana żywność nie jest konsumowana, a więc zasoby wcale nie są wykorzystywane w odpowiedni sposób - podkreśla Dana Gunders z NRDC.

W przypadku krajów rozwijających się problem tkwi w tym, że część żywności ulega zepsuciu, zanim jeszcze trafi na rynek. Przyczyną są nieodpowiednie warunki transportu. Kolejny czynnik to po prostu zbyt wysokie ceny. -  Nawet w 2008 roku, gdy nasiliły się protesty z powodu niedożywienia, na świecie było wystarczająco dużo żywności, by nakarmić głodujących - mówi Gunders.

Efekty marnotrawstwa rozciągają się daleko poza kuchnię. Rolnictwo jest bowiem sektorem zużywającym najwięcej wody, wymagającym ogromnych dostaw energii i środków chemicznych oraz emitującym znaczące ilości gazów cieplarnianych. NRDC podkreśla, że zwiększenie świadomości społeczeństwa i lepsze wykorzystywanie zasobów nie tylko odciążyłoby środowisko, lecy także zmniejszyłoby presję odczuwaną przez rolników, którzy w 2050 roku będą musieli wykarmić około 9 miliardów ludzi.

(ew/pap)

Czytaj także

Co 6 sekund jedno dziecko umiera z głodu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 03:00
Prawie 925 milionów ludzi na świecie cierpi z głodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obudź się i żyj świadomie. Nie marnuj jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 17:00
2 miliony euro przeznaczyła Komisja Europejska na rozpoczynającą się kampanię pod hasłem "Generation Awake. Twoje wybory zmieniają świat."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolor jedzenia ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:30
Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrzymane w Bułgarii jajka pochodzą z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 18:45
- Nie można tego jednoznacznie stwierdzić - powiedział główny lekarz weterynarii Janusz Związek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z GMO będzie jak z ACTA?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 18:30
Ponad pół roku temu prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę o nasiennictwie i wprowadził do Sejmu swoją ustawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekożywność zyskuje nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:57
Coraz więcej polskich firm zarabia na ekologicznej żywności. W tym roku wartość rynku osiągnie 450 milionów złotych.- czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń