X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nasza mowa narodziła się w Turcji, nie w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 20:01
Języki indoeuropejskie, do których należy również polski, zrodziły się w Azji Mniejszej - o swoich odkryciach naukowcy piszą w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Audio
Nasza mowa narodziła się w Turcji, nie w Rosji
Foto: Glow Images/East News

Językoznawcy przebadali kilka tysięcy słów, które w różnych indoeuropejskich językach brzmią podobnie i mają wspólne pochodzenie. Na przykład matka to po angielsku "mother”, po niemiecku "mutter” a po hiszpańsku "madre”. Analizowali też swego rodzaju drzewo genealogiczne, by zlokalizować miejsce i okres, z którego pochodzą współczesne języki. Metodę zapożyczyli od epidemiologów, którzy szukają pokrewieństw oraz pochodzenia wirusów.

- Z badań wynika, że języki rozprzestrzeniły się z terenów dzisiejszej Turcji, wraz z popularyzacją rolnictwa. Początek tego procesu miał miejsce 8,5 do 9 tysięcy lat temu - przekonuje współautor badań, Quentin D. Atkinson z Uniwersytetu Auckland w Nowej Zelandii. Jego teoria obala konkurencyjną hipotezę, zgodnie z którą języki indoeuropejskie zrodziły się w Rosji 6 tysięcy lat temu.

Ta rodzina jest bardzo bogata; wśród około stu należących do niej języków jest angielski, francuski, niemiecki, hindi, hiszpański, perski, rosyjski i polski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak tworzyć kulturę w czasach kryzysu?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 06:00
Czy kultura rzeczywiście wymaga kolosalnych nakładów finansowych? Być może zamiast iść do kina, warto wziąć udział w darmowym, ulicznym święcie sztuki? - Staramy się robić wszystko jak najlepiej za jak najmniej – mówi Mateusz Telega ze Stowarzyszenia 16 Wersów. – Ale narzędzia, niezbędne do tworzenia kultury sporo kosztują. Nie da się tego robić za darmo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Regiony stawiają na inteligentne specjalizacje

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 00:00
Unia Europejska wprowadzając w strategii "Europa 2020" koncepcję inteligentnej specjalizacji, mobilizuje regiony do określenia swoich słabych i mocnych stron, a następnie wybrania dziedzin, w których ich szanse na rozwój i innowacje są największe. To właśnie te regiony, które skoncentrują się na określonej liczbie priorytetów będą miały możliwość dostępu do funduszy europejskich po 2013 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile wiemy i dlaczego tak mało?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 15:03
- Wiedza naukowa jest postrzegana jako najbardziej rzetelna, wiarygodna i merytoryczna. W Polsce nauka mierzy się z zasadniczym problemem: nie potrafi budować swojego wizerunku w społeczeństwie - mówi Natalia Osica, specjalista do spraw komunikacji naukowej.
rozwiń zwiń