Kultura

Europejska nagroda

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2009 06:39
Dwunastu polskich pisarzy m.in. Jacek Dehnel za powieść „Lala”, Jacek Dukaj za „Lód”, Dawid Bieńkowski za ”Nic” czy Krzysztof Varga za „Nagrobek z lastryko” zostało nominowanych do nowo powołanej Europejskiej Nagrody Literackiej.

Do nagrody zostali nominowani także: Ignacy Karpowicz za „Cud”, Artur Liskowacki  za "Mariasz", Dorota Masłowska za "Pawia królowej" , Krzysztof  Niewrzęda za "Wariant do sprawdzenia", Tomasz Piątka za "Pałac Ostrogskich", Janusz Rudnicki za "Chodźcie, idziemy" Daniel Odija za "Niech to nie będzie sen" oraz Michał Witkowski za powieść "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna- Szczakowej”. Jerzy Jastrzębski,  przewodniczącego jury, powiedział Polskiemu Radiu, że jednym z kryteriów, którym kierowali się członkowie jury było to, czy wybrani pisarze znani są nie tylko w Polsce, ale także w minimalnym stopniu w Europie. „Tacy pisarze jak np. Olga Tokarczuk czy Stefan Chwin nie wchodzili w zakres naszych zainteresowań, bo są znani, radzą sobie dobrze i nie potrzebują promocji zagranicznej. Potrzebują tego pisarze, którzy tłumaczeń zagranicznych mają niewiele, a są godni zainteresowania".


Europejska Nagroda Literacka została powołana do życia w grudniu ubiegłego roku przez  Parlament Europejski. Do udziału w konkursie zostały zaproszone 34 kraje uczestniczące w programie Kultura UE. Laureaci wyłaniani będą w trzyletnim cyklu funkcjonowania konkursu. W tym roku jury wyłoni laureatów spośród pisarzy z Polski, Austrii, Chorwacji, Francji, Węgier, Irlandii, Włoch, Litwy, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Szwecji.

We wszystkich tych krajach, specjalne powołane jury, wybierze zwycięzcę danego kraju. Jak powiedział Polskiemu Radiu Jerzy Jarzębski członkowie polskiego jury będą brali pod uwagę także wypowiedzi czytelników, którzy będą mogli oddać swój głos w plebiscytach czytelników. „Czytelnicy mogą nam dużo podpowiedzieć, ale nie będą mieli głosu decydującego, bo inaczej jury byłoby niepotrzebne".

Nazwisko polskiego laureata poznamy podczas majowych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Literackiej odbędzie się w październiku w Brukseli. 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goncourt dla Marie Ndiaye

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 09:17
Marie Ndiaye została tegoroczną laureatką nagrody Goncourtów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakt wygrał ze zmyśleniem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2009 08:00
Środa, 9 grudnia, była wyjątkowym dniem dla Mariusza Szczygła. Jego książka "Gottland" została uhonorowana prestiżową nagrodą literacką European Book Prize, przyznawaną od trzech lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:01
Warszawa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, która będzie przyznawana co roku, autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszego laureata poznamy już w maju 2010 roku.
rozwiń zwiń