Kultura

Ten krakowski Japończyk

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2009 10:36
Blisko dwieście prac jednego z najznakomitszych malarzy okresu Młodej Polski-Wojciecha Weissa- można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym.

 
 

Nieliczni pamiętają, jak ogromny wpływ na sztukę europejską przełomu XIX i XX wieku wywarła estetyka kraju kwitnącej wiśni. O zjawisku szczerzącego się wtedy japonizmu tak pisał Wojciech Weiss: „Część malarzy europejskich japonizowała swoje obrazy, inni jak najswobodniej komponowali, umieszczając, zdawałoby się – tak sobie, kawałki postaci w obrazie, jakby ktoś nożycami powycinał. Styl klasyczny kompozycji ustępował stylowi Dalekiego Wschodu". Estetyce japońskiej uległ także Wojciech Weiss.


Zainteresowanie Wojciecha Weissa kulturą Japonii rozpoczęło się w 1987 roku, kiedy wyjechał do Paryża. Tam po raz pierwszy zetknął się z japońszczyzną. Zachwyciły go także prace europejskich artystów, którzy inspirowali się sztuką kraju kwitnącej wiśni. Idąc ich drogą Wojciech Weiss zaczął tworzyć własne prace. Tak powstały unikatowa w skali europejskiej seria krajobrazów z torami kolejowymi i mostami. Weiss swoich pracach przywoływał także japońskie rekwizyty takie jak np. Rózia w japońskim kimonie i Japonka.
Na potrzeby wystawy udało zgromadzić się olbrzymi zespół prac na papierze- pasteli, akwarel, rysunków wykonanych  tuszem. Prezentowana jest także unikatowa kolekcja sztuki japońskiej zgromadzonej przez artystę m.in. zbiór drzeworytów i przedmioty rzemiosła artystycznego.

 
 
'' Wojciech Weiss „Dzieci"

28 lutego (w godz. 10-18) w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbędzie się dzień otwarty poświęcony twórczości Wojciecha Weissa i sztuce Japonii. W programie między innymi: zwiedzanie wystawy Wojciecha Weissa z przewodnikiem, zabawa dla dzieci, wykład Doroty Róż-Mieleckiej na temat inspiracji sztuką Japonii oraz prezentacja zabytków sztuki japońskiej zakupionych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu w latach 1998-2007 oraz wystawa lalek z przedstawienia Wrocławskiego Teatr Lalek „Córka króla mórz” ( ostatnia scenografia Jadwigi Mydlarskiej – Kowal).

Wystawę: „Ten krakowski Japończyk... Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa" można oglądać do 15 marca 2009r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Tryptyk w paski

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 09:19
W Muzeum Narodowym w Gdańsku na ścianie obok „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga zawisł konstruktywistyczny obraz, również tryptyk, Nicholasa Bodde, nieoficjalnie zwany „Memlingiem w paski”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obserwator rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:15
Sam Malczewski nie lubił jubileuszy. Dziwić więc może okazja z jakiej Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło zorganizować wystawę jego prac. Komisarz wystawy Elżbieta Charazińska postanowiła jednak wykorzystać 80. rocznicę śmierci artysty do prezentacji kolekcji dzieł malarza znajdujących się w zbiorach warszawskiego muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń