Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Chiński Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 00:02
W kręgu kultury chińskiej Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny, jest najważniejszym świętem od co najmniej dwóch tysięcy lat. Obchodzony zgodnie z kalendarzem księżycowym, przypadać może w końcu stycznia lub na początku lutego. W 2024 roku jest to 10 lutego, a nadchodzącemu rokowi patronuje dostojny i spokojny Smok.
Chiński Nowy Rok  najważniejsze święto w kalendarzu chińskim, przypadające zmiennie między 21 stycznia a 20 lutego. Od najdawniejszych czasów jest w Chinach najważniejszym świętem publicznym i prywatnym, zapożyczyły je również zamieszkujące w Chinach mniejszości narodowe.
Chiński Nowy Rok – najważniejsze święto w kalendarzu chińskim, przypadające zmiennie między 21 stycznia a 20 lutego. Od najdawniejszych czasów jest w Chinach najważniejszym świętem publicznym i prywatnym, zapożyczyły je również zamieszkujące w Chinach mniejszości narodowe.Foto: Shutterstock

Przed nowym początkiem należy wysprzątać dom, pozbyć się starych i niepotrzebnych rzeczy, a wraz z nimi starych kłopotów i oczekiwać na nowe szczęście. To czas, kiedy składa się hołd zmarłym przodkom i odnawia więzi z żyjącymi bliskim. Powszechny zwyczaj odwiedzania rodzinnego domu przyczynił się w 2019 roku do szybkiego rozprzestrzeniania wirusa Covid-19, którego pierwsza fala przypadła na okres noworoczny [ten artykuł powstał w roku 2022 - przyp. red.].


Posłuchaj
07:20 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2023_01_21-07-47-42.mp3 Chiński Nowy Rok - ciekawostki o obchodach zdradza dr Joanna Wasilewska z Muzeum Azji i Pacyfiku (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

W przeddzień Nowego Roku odbywa się uroczysta kolacja. Podaje się pierożki, kształtem przypominające dawne sztabki srebra, makaron, którego długość symbolizuje długie życie, rybę – symbol dostatku i inne smakołyki. Dawniej w każdym chińskim domu znajdował się wizerunek boga kuchni. Na Nowy Rok palono go wierząc, że udaje się do Niebios z raportem o stanie spraw w rodzinie, a „po powrocie” wieszano nowy drzeworyt wraz z innymi obrazkami. Dziś są to drukowane, fabryczne dekoracje, ale sam zwyczaj ich noworocznej wymiany przetrwał. Domy, ale też sklepy i inne firmy ozdabia się symbolami pomyślności i napisami o dobrowróżbnej treści. W dekoracjach przeważa czerwień, najszczęśliwszy z kolorów. Czerwone bywają też świąteczne ubrania, zwłaszcza dziecięce, a w czerwonych kopertach daje się w prezencie pieniądze.


Chiński Nowy Rok to najważniejsza w roku możliwość spędzania świątecznego czasu w gronie rodziny. Chińczycy świętują tak przez pięć dni, a kraj zalewają wówczas rzesze podróżujących do rodzinnych domów Chińczyków/ Chiński Nowy Rok to najważniejsza w roku możliwość spędzania świątecznego czasu w gronie rodziny. Chińczycy świętują tak przez pięć dni, a kraj zalewają wówczas rzesze podróżujących do rodzinnych domów Chińczyków/

CZYTAJ TEŻ: Chiński Nowy Rok. Dwa miliardy podróżników

To właśnie w Chinach wynaleziono fajerwerki, które według dawnych wierzeń miały odstraszać złe moce. Są one nieodłącznym elementem noworocznych parad z tańcami lwa i smoka, a wprowadzane w ostatnich latach zakazy często przegrywają z odwieczną tradycją. Efektowne widowiska odbywają się dziś prawie na całym świecie, wszędzie, gdzie żyją społeczności identyfikujące się z chińską kulturą.

Dr Joanna Wasilewska, Dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

***

Więcej artykułów z cyklu - w zakładce Świętujemy.


Czytaj także

Święto Jordanu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 00:00
Według nauki Kościoła prawosławnego chrzest Chrystusa w rzece Jordan, dał początek chrześcijaństwu i stał się fundamentem wszystkich tajemnic wiary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już blisko do Jordanu

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 18:50
W audycji „Z muzyką po Kresach” rozmawialiśmy o sposobach popularyzacji Lwowa i Kresów w Warszawie. Poznaliśmy także tajemnice święta Jordanu na Białorusi. Wedle kalendarza juliańskiego obchodzone jest ono 19 stycznia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tết Nguyên Đán - Wietnamski Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 00:01
W języku wietnamskim nazwa Święta Tết znaczy dokładnie „biesiada pierwszego poranka”. To czas rodziny, uhonorowania przodków i modlitwy o szczęście w nadchodzącym Nowym Roku Księżycowym. Jest to najważniejsze święto wietnamskie obchodzone hucznie i zgodnie z obowiązującymi tradycjami.
rozwiń zwiń