Historia

Tadeusz Nowakowski. Reporter Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 05:35
Był typowym emigrantem politycznym, uznanym przez PRL za wroga ludu. Przez niemal pół wieku jego twórczość była w Polsce zakazana, a jego nazwisko wykreślone ze słowników i encyklopedii.
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem, Wiedeń 1984
Papież Jan Paweł II w rozmowie z Tadeuszem Nowakowskim i jego synem Markiem, Wiedeń 1984Foto: NAC

11 marca 1996 roku zmarł Tadeusz Nowakowski, pisarz emigracyjny i dziennikarz, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa. Polacy znali go przede wszystkim jako radiowego reportera papieża, który towarzyszył Ojcu Świętemu w podróżach po wszystkich kontynentach świata.

Setki audycji Tadeusza Nowakowskiego na stronie serwisu - Radia Wolności >>>

Posłuchaj
28:30 Tadeusz Nowakowski - reporter papieża, przed glosnikami.mp3 Tadeusz Nowakowski - reporter papieża. Archiwalna audycja Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Posłuchaj
21:26 Tadeusz Nowakowski opowiada... Audycja Piotra Załuskiego. Rozmowa P. Załuskiego z Tadeuszem Nowakowskim - dotycząca pielgrzymek apostolskich Jana Pawła II (dokończenie).

 

Był synem dziennikarza i działacza narodowego Stanisława i Emilii z domu Gerke. Od 1920 roku rodzina Nowakowskich mieszkała w Bydgoszczy. W 1938 roku podjął studia na wydziale filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał wybuch wojny. Jako ochotnik walczył w kampanii wrześniowej. Podczas okupacji mieszkał we Włocławku. W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i pod zarzutem udziału w konspiracji skazany na śmierć, zamienioną na 30 lat więzienia.

W 1945 roku został oswobodzony przez aliantów. Trafił do Londynu, gdzie współpracował  między innymi z sekcją polską radia BBC. W 1952 roku został  pracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Pod pseudonimem Tadeusz Olsztyński prowadził m.in. "Panoramę dnia" i cotygodniowe gawędy "Przy kawiarnianym stoliku". Brał udział jako reporter w kilkudziesięciu pielgrzymkach papieża Jana Pawła II. Owocem tych podróży były liczne reportaże. W 1995 roku wrócił do Polski. 

pd

Czytaj także

Wolna Europa i stalinizm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:15
W okresie, gdy stalinizm w Polsce osiągnął apogeum, RWE nadawało znacznie więcej informacji o Polsce, niż Sekcja Polska BBC, czy "Głos Ameryki”. Poza typowymi programami informacyjnymi, emitowano audycje skierowane do konkretnych grup społecznych – do młodzieży, kobiet, osób mieszkających na wsi, czy robotników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60 lat temu powstała Rozgłośnia Polska RWE

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 00:00
3 maja 1952 polska sekcja Radia Wolna Europa rozpoczęła z Monachium nadawanie stałych audycji w języku polskim. Jej dyrektorem został kurier i emisariusz Komendy Głównej AK i Rządu RP na uchodźstwie Jan Nowak-Jeziorański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stonesi i Sophia Loren w Radiu Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 16:11
Polska Rozgłośnia Radia Wolna Europa świętuje 60-lecie istnienia. Z tej okazji w Polskim Radiu odbyła się jubileuszowa konferencja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włada Majewska. Parodystka, dziennikarka i działaczka emigracyjna

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:35
12 lat temu, 18 maja 2011 roku zmarła Włada Majewska, gwiazda audycji w przedwojennym Radiu Lwów, dziennikarka Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i laureatka Diamentowego Mikrofonu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń