Historia

78 lat temu zmarł Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 08:00
Żegnając go w czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent RP Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".
Audio
  • Przed mikrofonem Polskiego Radia Marszałek Józef Piłsudski, Belweder 1926.
  • Wypowiedź marszałka Józefa Piłsudskiego na temat pracy (1924 r.).
Józef Piłsudski dokonuje przeglądu oddziałów. Wikimedia Commonsdp. Fot.legionisty Adama Dulęby
Józef Piłsudski dokonuje przeglądu oddziałów. Wikimedia Commons/dp. Fot.legionisty Adama Dulęby

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze o godzinie. 20.45.
Był Marszałkiem Polski, Naczelnikiem Państwa w latach 1918-1922, działaczem niepodległościowym PPS i komendantem 1. Brygady Legionów. Pełnił też funkcję ministra spraw wojskowych i dwukrotnie premiera w latach 1926-1928 i w 1930 roku. Był twórcą tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 roku w wyniku zamachu stanu. Jedną z pamiątek po Józefie Piłsudskim jest jego głos zarejestrowany w 1925 roku. Nagrania dokonano na gramofonie akustycznym z tubą, wówczas jednym z najnowocześniejszych urządzeń do utrwalania i odtwarzania ludzkiego głosu.

TYLKO U NAS WSPOMNIENA LUDZI, KTÓRZY ZNALI PIŁSUDSKIEGO. ZAPRASZAMY NA STRONĘ RADIA WOLNOŚCI
Z osobą Józefa Piłsudskiego jest związanych wiele znaczących wydarzeń w historii Polski. W czasach I wojny światowej był dowódcą polskich Legionów, a jego powrót do ojczyzny 10 listopada 1918 roku stał się sygnałem do ogłoszenia niepodległości Polski. W 1926 roku dokonał zamachu stanu i wprowadził rządy sanacyjne.Jako Naczelny Wódz Wojska Polskiego Józef Piłsudski zorganizował w 1919 roku zbrojny opór przeciwko najazdowi bolszewickiemu. W czasie wojny polsko-rosyjskiej odniósł wiele zwycięstw. Dowodził w rozstrzygającej o losach wojny i o niepodległości Polski, zwycięskiej Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 roku, która przeszła do historii jako "Cud nad Wisłą" . Zmarł 12 maja 1935 roku. Jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestację narodową. Został pochowany w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. Jego serce złożono na wileńskim cmentarzu na Rossie, obok jego matki.

Zajrzyj na "moje.polskieradio.pl>>>

Czytaj także

"Cud nad Wisłą" czyli Bitwa Warszawska

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 01:00
- Klęska w Bitwie Warszawskiej mogła doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje - uważa historyk, prof. Janusz Cisek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wygrana wojna i przegrany pokój

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 06:00
Dla jednych był porażką polskich elit politycznych, dla drugich zwycięstwem ich realizmu. Traktat Ryski kończył wojnę z bolszewikami, ale nie likwidował zagrożenia ze Wschodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignacy Mościcki - prezydent Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 05:44
2 października 1946 roku w Versoix koło Genewy zmarł Ignacy Mościcki, prezydent RP w latach 1926-1939. - Był zawsze wierny swoim wcześniejszym pasjom. Pozostał uczonym, który interesuje się sprawami nauki. Ale był też praktykiem, co go popychało do zajmowania się życiem gospodarczym - mówił o nim w Polskim Radiu prof. Andrzej Chojnowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najwyższa władza w rękach Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 06:02
– On miał bardzo wielu przyjaciół i wielu nieprzyjaciół, jak każda wybitna indywidualność – mówił prof. Tomasz Nałęcz. – Ale jak patrzy się, zwłaszcza dzisiaj, na to targowisko, gdzie się przepychają między sobą najczęściej szakale, to się pojawia nuta tęsknoty za człowiekiem wielkiego formatu, którym Piłsudski był.
rozwiń zwiń