Historia

Szpiegowski arsenał bezpieki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 14:00
Technologie stosowane przez SB przedstawia album przygotowywany przez historyków IPN.
Audio

Technologie wykorzystywane przez Służby Bezpieczeństwa, a także stosowane przez nie techniki operacyjne prezentuje album przygotowywany przez historyków IPN z Katowic i Krakowa.

Książka "Szpiegowski arsenał bezpieki. Obserwacja, technika operacyjna, kontrola korespondencji jako środki pracy Służby Bezpieczeństwa" zaprezentowano we wtorek w siedzibie katowickiego oddziału IPN. Album pokazuje elementy pracy trzech pionów technicznych bezpieki: biur "B", "T" i "W".

Biuro "B" zajmowało się obserwacją zewnętrzną - prowadzeniem jawnej i ukrytej obserwacji wybranych osób, sprawdzaniem ich kontaktów. Według jednego z autorów opracowania, Roberta Ciupy, w tej części publikacji opisane zostały m.in. używane przez bezpiekę aparaty fotograficzne. Wykorzystywane często przez funkcjonariuszy aparaty Praktica mogły mieć np. wyjątkowo jasne obiektywy firmy Carl Zeiss. Według fachowców analizujących zachowany kilkudziesięcioletni sprzęt, obiektywy te już wtedy miały parametry spełniające współczesne kryteria dla fotografowania w pomieszczeniach. Funkcjonariusze mogli przy tym stosować przewodowy system uruchomiania migawki na odległość. Pozwalało to na uruchamianie aparatu, zamocowanego np. na półce z książkami, przez funkcjonariusza siedzącego przy stoliku z fotografowaną osobą, za pomocą uruchomianego nogą przycisku.

W albumie opisano też historię podejrzewanego o szpiegostwo, któremu podczas tajnych przeszukań w domu podkradano ołówki. Wysyłano je np. do analiz rentgenowskich, aby sprawdzić, czy nie służą do sporządzania tajnopisów. Choć takie badania z reguły niczego nie wykazywały, zdumienie badaczy wzbudziła skala wykorzystywanych do takich działań środków.

Kolejny opisany pion SB, biuro "T" - techniki operacyjnej, zajmował się m.in. podsłuchami telefonicznymi, przewodowymi i bezprzewodowymi. Ciekawą częścią albumu są prezentacje zasilanych bateryjnie podsłuchów bezprzewodowych, np. fotografie z lat 80. pokazujące podsłuchy w długopisach, w torebce, w lampce, w termosie czy kawałku drewna.

Roberta Ciupę - współautora albumu - zaskoczył m.in. fakt pierwszego wykorzystania podsłuchów bezprzewodowych już w połowie lat pięćdziesiątych. Prawdopodobnie już od lat siedemdziesiątych Służba Bezpieczeństwa wykorzystywała też światłowody: pierwsze takie próby przeprowadzono na uniwersytecie w Toruniu pod koniec lat sześćdziesiątych.

W części dotyczącej pionu "W", zajmującego się niejawną kontrolą korespondencji (tzw. perlustracją), znalazła się m.in. historia człowieka, który za napisany w 1968 r. do swego przyjaciela list, w którym skrytykował wkroczenie wojsk polskich do Czechosłowacji, otrzymał karę 1,5 roku więzienia.

Autorzy podkreślają, że album, jako publikacja historyczna, prezentuje wycinek możliwości kontroli obywatela przez państwo totalitarne, które stosowanych przez siebie metod i urządzeń nie zamierzało nigdy ujawniać

Czytaj także

Jak SB inwigilowała gdańską "Solidarność"?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 16:56
Archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa, dotyczące inwigilacji środowisk "Solidarności" znalazły się w książce "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak SB inwigilowało naukowców

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 06:00
Według historyków IPN proces badania esbeckich akt dotyczących wyższych uczelni dopiero się rozpoczyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Dudek: Służby wpływały na IPN

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2011 10:00
Były doradca prezesa IPN przybliża szczegóły działalności Instytutu w najważniejszych momentach politycznych ostatnich lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mundurowi nie chcą upamiętnienia braci Kowalczyków

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 10:00
6 października 1971, dzień przed akademią z okazji Dnia Milicjanta, Jerzy i Ryszard Kowalczykowie podłożyli ładunek wybuchowy pod uczelnianą aulą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niech żyją milicjanci i esbecy !

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 08:00
Święto Kosmosu i Aeronautyki lub Dzień Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa to święta PRL, których historię można poznać na wystawie zorganizowanej przez IPN.
rozwiń zwiń