Redakcja Polska

NATO apeluje do talibów o umożliwienie ewakuacji. Do tej pory udało się wywieźć około 20 tys. osób

21.08.2021 11:20
NATO apeluje do talibów, aby umożliwili sprawną ewakuację chętnych z Afganistanu. Ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu na nadzwyczajnym posiedzeniu dyskutowali o sytuacji w Afganistanie, gdzie w niedzielę talibowie po błyskawicznej ofensywie obalili dotychczasowy rząd i przejęli władzę.
Ewakuacja ludności cywilnej z Afganistanu
Ewakuacja ludności cywilnej z AfganistanuPAP/EPA/Spanish Ministry of Defense HANDOUT

Talibowie obiecali, że każdy, kto będzie chciał wyjechać z Afganistanu, będzie mógł to zrobić. W praktyce jednak na drodze do lotniska w Kabulu ustawili swoje posterunki i uniemożliwiają wielu osobom dotarcie na miejsce.

Według danych Stanów Zjednoczonych oraz NATO, z Afganistanu udało się wywieźć co najmniej 20 tysięcy osób, ale znacznie więcej wciąż czeka na ewakuację. Na lotnisku w Kabulu koczują obcokrajowcy, ale w gorszej sytuacji są afgańscy tłumacze i współpracownicy, bo nie mają oni jak dostać się na lotnisko. Przejazd blokują talibowie oraz tłumy Afgańczyków, chcących opuścić kraj.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg apelował do talibów o umożliwienie przejazdów. Mówił, że NATO jest zdeterminowane, aby wydostać z Afganistanu swoich ludzi. - Ewakuacja ludzi z krajów członkowskich i Afgańczyków, którzy dla nas pracowali, jest dla nas priorytetem - mówił Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu poinformował także, że kilka krajów chciałoby przedłużenia całej operacji.

- Kilku sojuszników podniosło kwestię potencjalnego przedłużenia, by zdołać zabrać więcej ludzi. Stany Zjednoczone oświadczyły, że ewakuacja kończy się 31 sierpnia, ale sojusznicy w trakcie dyskusji mówili, że trzeba ją przedłużyć, żeby ewakuować więcej osób - dodał.

Masowa ewakuacja

Według wcześniejszych szacunków NATO, do tej pory udało się wywieźć z Afganistanu 18 tysięcy osób. Liczba ta cały czas jednak rośnie, a wieczorem prezydent USA Joe Biden poinformował, że same tylko siły Stanów Zjednoczonych ewakuowały 13 tysięcy osób.

Ministrowie z krajów NATO zaapelowali także do rządzących Afganistanem talibów, aby powstrzymali przemoc w kraju i by szanowali prawa każdego człowieka. Jens Stoltenberg mówił, że Sojusz będzie chciał monitorować sytuację, by nie dopuścić do ewentualnego odrodzenia się organizacji terrorystycznych w Afganistanie.

Nad zabezpieczeniem ewakuacji na lotnisku w Kabulu czuwa prawie 6 tysięcy amerykańskich żołnierzy i tysiąc brytyjskich. Pracują tam także wojska z Turcji i Azerbejdżanu. Również polski prezydent Andrzej Duda zdecydował o skierowaniu do Afganistanu stu żołnierzy.


IAR/ho

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 20.08.2021 r.

20.08.2021 17:07
W tym wydaniu: chaos w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów, kryzys migracyjny wywołany przez Białoruś oraz pomoc polskich strażaków w gaszeniu pożarów w Grecji.

Afganistan, Nord Stream 2, sprawa Nawalnego. Merkel rozmawiała z Putinem

20.08.2021 17:11
Przywódcy Niemiec i Rosji spotkali się w Moskwie. Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel rozmawiali między innymi o sytuacji na Ukrainie, Białorusi i w Afganistanie, a także w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu. Podczas spotkania kanclerz Niemiec wezwała do uwolnienia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

"Historia zapamięta wasz gest". Ambasador Afganistanu w Polsce podziękował za pomoc

20.08.2021 18:55
Ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Qadiry, którego ewakuowana z Kabulu rodzina przyleciała do Warszawy, podziękował w piątek na Twitterze za pomoc między innymi prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Stanisław Żaryn: słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ wskazują na zaangażowanie w walkę informacyjną z Zachodem

21.08.2021 09:00
Słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej po raz kolejny wskazują na głębokie zaangażowanie rosyjskiej dyplomacji w walkę informacyjną z Zachodem - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.