Redakcja Polska

Śmigłowce Apache na wyposażeniu 18 armii na świecie. Polska będzie miała największą flotę tych maszyn poza USA

07.10.2023 13:04
Główną zaletą śmigłowców uderzeniowych Apache dla Polski będzie interoperacyjność z wojskami USA oraz radar, który pozwala na kierowanie ogniem we współpracy z innymi maszynami i wojskami - powiedziała Kahtleen Jolivette wiceprezes koncernu Boeing i dyrektor zarządzająca ds. śmigłowców. Jak dodała, dzięki zakupowi 96 Apache, Polska będzie dysponowała największą flotą tych maszyn poza USA.
Największą poza USA flotą dysponuje obecnie Wielka Brytania, a spośród państw NATO używają je też m.in. Holandia i Grecja
Największą poza USA flotą dysponuje obecnie Wielka Brytania, a spośród państw NATO używają je też m.in. Holandia i GrecjaShutterstock/ Mike Mareen

Jak powiedział podczas wrześniowej wizyty w zakładach Boeinga w Arizonie minister obrony Mariusz Błaszczak, prawdopodobnie jeszcze w tym roku dojdzie do podpisania umowy zakupu 96 śmigłowców AH-64E Apache.

Według wiceprezes amerykańskiego giganta Kathleen Jolivette, będzie to jeden z największych kontraktów tego typu, który dodatkowo zacieśni sojusz polsko-amerykański i zagwarantuje Polsce flotę nowoczesnych śmigłowców o dużej sile rażenia.

- Myślę, że największą zaletą tego zakupu dla Polski będzie interoperacyjność z wojskami USA. Ameryka dysponuje wielką flotą, znaczącą liczbę maszyn posiadają też inni sojusznicy na całym świecie. Więc to znacznie zwiększy możliwości współpracy i jesteśmy dumni, że możemy to wspierać - podkreśliła Kathleen Jolivette.

- Co więcej, Polska będzie największym operatorem tych śmigłowców poza USA. Myślę, że to wysyła mocny sygnał - dodała.

Pytana o ewentualny czas dostaw maszyn, wiceszefowa koncernu odparła, że będzie zależeć on od warunków ostatecznej umowy oraz ustalonego w rozmowach między rządami USA i Polski terminarza. Dodała, że choć budowa jednego śmigłowca produkowanego w fabryce w Mesie pod Phoenix zajmuje ok. 4-5 miesięcy, to linia produkcyjna zakładów realizuje wiele zamówień.

Według firmy, jak dotąd Boeing wyprodukował 1.280 śmigłowców, z czego ponad 750 to najnowszy wariant AH-64E. Apache są głównym śmigłowcem bojowym dla sił zbrojnych w 18 krajach. Największą poza USA flotą dysponuje obecnie Wielka Brytania, a spośród państw NATO używają je też m.in. Holandia i Grecja.

- Oczywiście, budowa tych Apache'y nie będzie dla nas problemem - jesteśmy temu w pełni poświęceni - zapewnia Kathleen Jolivette.

Czym wyróżniają się Apache na tle innych śmigłowców uderzeniowych? Dyrektor ds. rozwoju biznesu Boeing Vertical Lift Mark Ballew tłumaczy, że chodzi przede wszystkim o jego uzbrojenie, a także sieciocentryczność i możliwości współpracy z innymi maszynami, zarówno w powietrzu, jak i na lądzie.

- Numer jeden to zdolność do przenoszenia uzbrojenia, systemy uzbrojenia, w które są wyposażone, i systemy celownicze i kierowania ogniem. Radar w Apache pozwala na identyfikację 256 celów, mówi załodze, który z nich jest największym zagrożeniem, w jaką broń jest wyposażony i jak najlepiej je zniszczyć - wymienia Mark Ballew.

Jak dodaje, dane te mogą być przekazywane do innych maszyn, co pozwala na skoordynowane działania.

- Wyposażenie daje też załodze elastyczność w tym, jak podchodzić do celu: czy to za pomocą rakiet, czy pocisków Hellfire, czy działka 30 mm. To wszystko daje zasięg i zapewnia długotrwałe działanie. Więc to naprawdę jest w istocie najlepszy śmigłowiec uderzeniowy na świecie - zachwala produkt menedżer.

- A do tego zbudowany jest tak, żeby operować z wieloma typami statków powietrznych, dronami, śmigłowcami, a także siłami manewrującymi na lądzie - dodaje.

PR24/PAP/IAR/ho

Śmigłowce Apache dla polskiego wojska. Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami

26.09.2023 13:32
Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w poniedziałek w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. Błaszczak zapowiedział, że m.in. dzięki zakupowi 96 Apachy polskie Wojska Lądowe będą najsilniejsze w Europie.

Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami. Śmigłowce Apache dla polskiego wojska

01.10.2023 12:07
Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. 

Powstanie czwarta brygada w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach

03.10.2023 11:46
Nowa struktura będzie miała status brygady zmotoryzowanej, Decyzję w tej sprawie podpisał w tracie wizyty w dowództwie Żelaznej Dywizji w Siedlcach szef MON.

PGZ wybrała dostawcę systemu zarządzania walką do fregat w programie Miecznik

05.10.2023 11:11
Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z francuską firmą Thales na dostawę systemu zarządzania walką TACTICOS wraz z wybranymi sensorami, które zostaną wykorzystane przy budowie fregat w ramach programu MIECZNIK dla Marynarki Wojennej RP – poinformowało PGZ w środę.

Odbiór trzeciego zestawu dronów Bayraktar zakończony. "Zwiększamy bezpieczeństwo Polski"

06.10.2023 14:49
Zakończyliśmy odbiór trzeciego zestawu bezzałogowców - poinformował w piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przekazał, że kolejne drony Bayraktar są już po testach w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.