Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki chce zwiększenia budżetu UE na rolnictwo. "Uzasadniony apel"

14.05.2020 11:47
Europoseł Zbigniew Kuźmiuk ocenia, że apel polskiego premiera dotyczący zwiększenia pieniędzy na unijne rolnictwo jest uzasadniony. W rozmowie z Polskim Radiem deputowany Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że nieprzypadkowy jest czas, w którym premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z tą propozycją do przywódców unijnych krajów i liderów europejskich instytucji.
Audio
  • Europoseł Zbigniew Kuźmiuk powiedział, że to jest moment, w którym należy podkreślić znaczenie wspólnej polityki rolnej i rolników w zagwarantowaniu bezpieczeństwa żywnościowego unijnych konsumentów (IAR)
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukParlament Europejski / Pablo GARRIGOS

Europoseł powiedział, że to jest moment, w którym należy podkreślić znaczenie wspólnej polityki rolnej i rolników w zagwarantowaniu bezpieczeństwa żywnościowego unijnych konsumentów.

- Trzeci miesiąc pandemii, brakuje różnych rzeczy, ale żywności nie brakuje. Fakt, że wspólna polityka rolna istnieje tyle lat i jest realizowana za całkiem spore pieniądze, ale zapewnia to co jest niezwykle ważne, nie tylko w łatwych, ale i trudnych czasach, czyli dostatek żywności po względnie niskich cenach, więc tę politykę nie tylko trzeba kontynuować, ale trzeba ją po prostu wzmocnić i stąd ten polski głos - powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Deputowany zwrócił też uwagę na obecną sytuację, w której w związku z pandemią europejskie rządy pomagają swoim gospodarkom, a bogatszych stać na więcej. - Nie ulega wątpliwości, że premier Mateusz Morawiecki obserwuje jak niektóre kraje członkowskie setkami miliardów wspierają swoje gospodarki, a jeżeli mamy mieć wspólny rynek, bo przecież wszyscy konkurują także jeżeli chodzi o produkty rolne na wspólnym, unijnym rynku, to powinny być także odpowiednie pieniądze unijne - dodał Zbigniew Kuźmiuk.

Jego zdaniem, zwiększenie pieniędzy na wspólną politykę rolną pozwoliłoby także na wyrównanie dopłat bezpośrednich przynajmniej do średniej unijnej w krajach, które pod tym względem odstają od reszty.

Apel premiera Polski

Premier Mateusz Morawiecki wysłał wczoraj list do przywódców wszystkich unijnych krajów oraz przewodniczących Rady i Komisji Europejskiej a także komisarza do spraw rolnictwa. Zaproponował zwiększenie o 10 procent wydatków na rolnictwo w przyszłym unijnym budżecie w latach 2021-2027. Szef polskiego rządu napisał w liście, że projekt budżetu zaproponowany w 2018 roku jest niewystarczający i nie gwarantuje bezpiecznej przyszłości europejskiego rolnictwa.

Wczoraj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wyjaśniał, że chodzi o połączenie polityki klimatycznej, która wiąże się z dużymi kosztami ze wsparciem dla rodzimej ekologicznej produkcji rolnej. - To w ramach budżetu na kolejną siedmiolatką jeden z naszych ważnych priorytetów, żeby połączyć cele klimatyczne z celami wsparcia produkcji rodzimej, produkcji ekologicznej. wsparcia polskiego rolnictwa, dzięki któremu jesteśmy jednym z głównych eksporterów żywości w Europie. Widzimy ten zazębiające się ze sobą współzależności i w taki sposób próbujemy przekonać partnerów, żeby budżet był jak największy - mówił premier Mateusz Morawiecki.


IAR/dad

„Digitalizacja na życzenie” – nowa usługa Biblioteki Narodowej

13.05.2020 18:00
Z myślą o naukowcach, studentach i uczniach Biblioteka Narodowa zwiększa cyfrowy dostęp do swoich zasobów z domeny publicznej.

Polskie specsłużby walczą z rosyjską dezinformacją i manipulacjami historycznymi

13.05.2020 16:01
Służby specjalne zidentyfikowały szereg działań propagandowych Rosji wymierzonych między innymi w polskie interesy. Funkcjonariusze przebadali działania rosyjskiej propagandy realizowane przy okazji obchodów zakończenia II wojny światowej.

Polscy naukowcy stworzyli internetowy system wspierania diagnostyki COVID-19

14.05.2020 09:14
Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej opracował system internetowy CIRCA do wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19. Analiza jest wykonywana na podstawie zdjęć rentgenowskich płuc pacjentów.

Zmanipulowana wypowiedź Julii Przyłębskiej w niemieckim dzienniku. Ambasada RP reaguje

14.05.2020 09:55
- Po opublikowaniu w środowym wydaniu dziennika "Die Welt" nieprawdziwej wypowiedzi prezes polskiego TK Julii Przyłębskiej ambasada RP w Berlinie będzie się domagać zamieszczenia w tej gazecie stosownego sprostowania - poinformował attaché prasowy ambasady Dariusz Pawłoś.