Redakcja Polska

Polski BLIK wchodzi na rumuński rynek płatności mobilnych

08.03.2023 14:55
Polski BLIK, czyli system bezgotówkowej płatności mobilnej, wchodzi na rumuński rynek. Jej właściciel, spółka Polski Standard Płatności ogłosiła rozpoczęcie działalności w tym kraju. BLIK Romania będzie rozwijać system rozliczeń w lejach rumuńskich. Po uzyskaniu prawnej zgody na działalność od Banku Narodowego Rumunii spółka planuje skupić się na płatnościach w e-commerce, inaczej handlu elektronicznym przez sklepy internetowe.
BLIK to metoda płatności, którą realizujemy za pomocą sześciocyfrowego kodu, dzięki czemu możemy bardzo szybko przesyłać spore kwoty pieniędzy
BLIK to metoda płatności, którą realizujemy za pomocą sześciocyfrowego kodu, dzięki czemu możemy bardzo szybko przesyłać spore kwoty pieniędzyshutterstock.com

Na początku lutego bieżącego roku zarząd Polskiego Standardu Płatności poinformował, że jednym z priorytetów firmy jest ekspansja zagraniczna. W tym roku PSP ma również sfinalizować transakcję przejęcia VIAMO - słowackiej platformy płatności mobilnych. BLIK na Słowacji ma mieć te same funkcjonalności co w Polsce. W dalszej perspektywie planowane jest uruchomienie BLIK-a w całej strefie euro.

BLIK to polski fintech, który powstał w 2015 roku. Prace nad nim zainicjował kilka lat wcześniej ówczesny prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. W Polsce z BLIK-a korzysta prawie 13 milionów użytkowników.

Obecnie z transakcji BLIK można korzystać w aplikacjach bankowości mobilnej większości krajowych instytucji finansowych. Za pomocą jednorazowych, sześciocyfrowych kodów użytkownik może dokonać płatności za zakupy w Internecie, a także części sklepów stacjonarnych, przesłać pieniądze do innej osoby i wypłacić pieniądze z bankomatu bez użycia karty.

IAR/dad

Ukraina buduje tory do Polski o europejskim rozstawie. W planach kilka odcinków

06.03.2023 10:29
Do końca 2023 r. ma powstać linia kolejowa według europejskiego rozstawu szyn, pozwalająca bezpośrednio dojechać z Warszawy do Lwowa. Potem następne odcinki: także w kierunku na Kijów - informuje "Rzeczpospolita".

PGE i ZE PAK podpisały porozumienie o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej

07.03.2023 13:49
Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK podpisali wstępne porozumienie dotyczące utworzenia spółki celowej, która zajmie się budową elektrowni atomowej w Pątnowie w Wielkopolsce. Projekt biznesowy zakłada powstanie do 2036 dwóch bloków jądrowych i uruchomienie pierwszego z nich.

PKN Orlen zakończył rebranding 79 stacji na Węgrzech i 51 na Słowacji

08.03.2023 09:49
Z końcem 2022 roku PKN Orlen stał się właścicielem 79 stacji na Węgrzech, wszystkie działają już pod marką Orlen - poinformował koncern. Równolegle odbywa się rebranding stacji na Słowacji. Jako Orlen Benzina dział 51 placówek, w 2023 r. planowany jest rebranding 4 kolejnych.

W kwietniu pierwsze używane Abramsy mają być już w Polsce. Chodzi o 116 czołgów

08.03.2023 14:41
Pierwsze ze 116 używanych czołgów Abrams dla Polski zostaną dostarczone w kwietniu – poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. "Trwają przygotowania do przekazania pierwszych ze 116 zamówionych dla Wojska Polskiego czołgów Abrams. Już w kwietniu trafią do Polski pierwsze egzemplarze" – poinformował Mariusz Błaszczak na Twitterze.