Redakcja Polska

Największy statek pasażerski na świecie opuścił stocznię. Pierwszych pasażerów zabierze w marcu 2022

21.08.2021 12:15
Największy na świecie statek pasażerski The Wonder of the Seas (Cud mórz) odbył swoją pierwszą podróż morską u wybrzeży Saint-Nazaire. Te pierwsze próby na otwartym morzu są niezbędne przed dostarczeniem liniowca do floty amerykańsko-norweskiego operatora Royal Caribbean.
The Wonder of the Seas opuszczający stocznię Chantiers de Saint-Nazaire.
The Wonder of the Seas opuszczający stocznię Chantiers de Saint-Nazaire.Royal Caribbean

The Wonder of the Seas może zabrać na pokład 9.288 osób. Statek ma długość 362 m, co odpowiada aż trzem boiskom do piłki nożnej, oraz 66 m szerokości.

Jego maksymalna pojemność, zgodnie z arkuszem technicznym opublikowanym przez producenta, sięga 6.988 pasażerów i 2.300 członków załogi. Pod względem liczby pasażerów, których liniowiec może zabrać na pokład, jest to największy statek na świecie.

35 barów i 20 restauracji

Portem macierzystym The Wonder of the Seas będzie Szanghaj, a pierwszy rejs, na który sprzedawane są już bilety, zaplanowano do Japonii w marcu 2022 r.

Na pokładzie liniowca pasażerowie będą mogli skorzystać z atrakcji godnych parku rozrywki, od symulatora surfingu przez baseny o głębokości 5,4 m po 24-metrową ścianę do wspinaczki. Na posiłek lub drinka podróżni będą mogli wybrać się do jednego z 35 barów i 20 restauracji.

Portfel zamówień nie został zmniejszony

Pomimo spadku aktywności linii wycieczkowych w 2020 r. portfel zamówień stoczni Chantiers de Saint-Nazaire nie został zmniejszony. Do 2025 r. stocznia ma dostarczyć sześć liniowców.

Oprócz cywilnych zamówień stocznia buduje cztery wojskowe statki zaopatrzeniowe, których dostawa zaplanowana jest na 2028 r. Prawdziwym problemem dla stoczni Saint-Nazaire nie są dziś zamówienia, ale znalezienie wykwalifikowanego personelu - podkreślają stoczniowcy.

PR24.pl/PAP/ho

Media: budowa Nord Stream 2 może się zakończyć 23 sierpnia

21.08.2021 09:15
Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest już zrealizowana w 99 proc., oczekuje się, że rosyjsko-niemiecki projekt zostanie zakończony 23 sierpnia. Ceny gazu w Europie spadły zdecydowanie po opublikowaniu tej wiadomości - podają Reuters i Deutsche Welle.

Brazylijska Polonia wraca do korzeni. Z wizytą w stanie Rio Grande do Sul

21.08.2021 09:20
Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie, odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów.

"Historia zapamięta wasz gest". Ambasador Afganistanu w Polsce podziękował za pomoc

20.08.2021 18:55
Ambasador Afganistanu w Polsce Tahir Qadiry, którego ewakuowana z Kabulu rodzina przyleciała do Warszawy, podziękował w piątek na Twitterze za pomoc między innymi prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

NATO apeluje do talibów o umożliwienie ewakuacji. Do tej pory udało się wywieźć około 20 tys. osób

21.08.2021 11:20
NATO apeluje do talibów, aby umożliwili sprawną ewakuację chętnych z Afganistanu. Ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu na nadzwyczajnym posiedzeniu dyskutowali o sytuacji w Afganistanie, gdzie w niedzielę talibowie po błyskawicznej ofensywie obalili dotychczasowy rząd i przejęli władzę.