Redakcja Polska

Polska liderem wśród beneficjentów programu zmniejszającego zależność energetyczną od Rosji

04.10.2022 18:24
Polska jest liderem wśród beneficjentów unijnego programu zmniejszającego zależność energetyczną Wspólnoty od Rosji. Według informacji Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej nasz kraj ma otrzymać 2 miliardy 700 milionów euro.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnesymbiot/shutterstock

Ministrowie finansów państw członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu ustalili klucz przyznania dodatkowych funduszy. Aby pieniądze popłynęły do Polski i krajów członkowskich muszą te ustalenia jeszcze być potwierdzone w wyniku negocjacji przedstawicieli krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

Klucz, który dziś został przyjęty jest oparty zarówno o elementy gospodarcze jak i demograficzne - to populacja i odwrócony PKB per capita, obie wartości są brane z danych Eurostatu za 2021 roku.


IAR/dad

Mobilizacja po rosyjsku. Brak sprzętu dla rekrutów, wszystko muszą sami kompletować

04.10.2022 15:13
W magazynach rosyjskiej armii brakuje podstawowego wyposażenia dla rekrutów. O sytuacji informują rosyjskie media niezależne.

"Jestem przekonany, że stanowisko niemieckiego rządu będzie ewoluować". Minister Rau o reparacjach wojennych

04.10.2022 15:22
We wtorek szef MSZ Zbigniew Rau powiedział, że "mamy wspólną odpowiedzialność wobec przeszłych, teraźniejszych i przyszłych pokoleń". - Jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w sprawie reparacji będzie ewoluować w wyniku dialogu - ocenił minister spraw zagranicznych. 

W Wilnie zaprezentowany został film VR poświęcony Bitwie Warszawskiej

04.10.2022 17:44
W Wilnie można już oglądać film pt. "Wiktoria 1920". Obraz został zrealizowany w technice wirtualnej rzeczywistości. Prawdopodobnie jest to jeden z największych fabularnych filmów tego typu na świecie. Producentem filmu jest Biuro Programu "Niepodległa".