Redakcja Polska

Na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony pojedzie 25 tys. młodych Polaków

18.05.2023 14:37
Do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży pojedzie 25 tysięcy młodych Polaków - wynika z danych przedstawionych przez księdza Tomasza Koprianiuka dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie młodych w stolicy Portugali potrwa od 1 do 6 sierpnia i odbędzie się pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem".
Młodzi pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży
Młodzi pielgrzymi podczas Światowych Dni MłodzieżyPR24/Mateusz Rekłajtis

Ksiądz Tomasz Koprianiuk mówił, że do tej pory zarejestrowało się 17 tysięcy osób, ale uczestników będzie więcej. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ambasadą Polski w Lizbonie i stamtąd mamy informacje na podstawie tamtejszych izb turystycznej, że w tym czasie w Lizbonie będzie przebywać do 25 tysięcy osób z Polski - na podstawie zabukowanych biletów do Portugalii, ale też zabukowanych noclegów w Lizbonie - powiedział dyrektor. I dodał, że zazwyczaj część osób jedzie na Światowe Dni Młodzieży bez rejestracji.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak liczy na to, że udział młodzieży z Polski w spotkaniu w Lizbonie pomoże w odbudowaniu ich relacji z Kościołem. - Myślę, że jest to dobry prognostyk. Że być może po tym okresie trudnym, który wywołała pandemia - kiedy zostaliśmy trochę zmuszeni do tego, żeby formalnie się od Kościoła oddalić fizycznie, co pociągnęło za sobą także poczucie więzi ze wspólnotą Kościoła - myślę, że jest to dobry znak, który być może, daj Boże, będzie owocował w przyszłości obecnością młodych w Kościele w życiu codziennym - mówił rzecznik.


Posłuchaj
00:57 12363146_1.mp3 Na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony pojedzie 25 tys. młodych Polaków. Materiał Katarzyny Ingram (IAR)

 

Młodym z Polski w Lizbonie będą towarzyszyli polscy biskupi, księżą oraz polskie siostry zakonne. Na Światowe Dni Młodzieży pojedzie także ponad 300 polskich wolontariuszy.

IAR/dad

Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek w Żółkwi w Ukrainie

18.05.2023 13:00
Od ponad 20 lat w Żółkwi w obwodzie lwowskim działa Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek. W jednej z najprężniej działających szkół w tym mieście uczy się prawie 200 uczniów.

Matura dwujęzyczna: edukacyjne wyzwanie dla dziecka emigrantów

18.05.2023 14:00
Dziecko emigrantów, wychowane i wykształcone w kraju emigracji, mimo dwujęzyczności boryka się z wyzwaniami rodzimego systemu edukacji po powrocie do Polski. „Szkoły mogą zaoferować tylko to, co gwarantuje prawo, czyli dodatkowe godziny języka polskiego. A dziecko emigrantów potrzebuje zajęć wyrównawczych z matematyki, geografii czy historii Polski, zwłaszcza jeśli te przedmioty wybierze na maturze” - wyjaśnia Jolanta Grochala, lektor, mama zdającej w tym roku maturę dwujęzycznej córki oraz prezes Stowarzyszenia Dwujęzyczna Polska.

38 dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenko w Kijowie przyjechało do Zamku Królewskiego w Warszawie

18.05.2023 14:01
Dzieła sztuki zostały sprowadzone do Polski na prośbę dyrekcji kijowskiego muzeum, które znacznie ucierpiało podczas ataków Rosji na stolicę Ukrainy.