Redakcja Polska

Andrzej Poczobut: nie wybieramy czasów, w których mamy żyć, ale wybieramy, jak żyjemy

17.11.2022 14:47
Działacz mniejszości polskiej na Białorusi, dziennikarz Andrzej Poczobut, który czeka na proces w więzieniu w Grodnie, napisał, że sił dodaje mu pamięć o więźniach politycznych stalinizmu. Prześladowanemu przez reżim Aleksandra Łukaszenki Polakowi grozi wieloletni wyrok. Został aresztowany w marcu ubiegłego roku. Jego żona Oksana na Facebooku przytoczyła fragment listu otrzymanego niedawno od Andrzeja, który, nie tracąc przy tym pogody ducha, opisuje w nim oczekiwanie na proces.
Sprawę karną dziennikarza Andrzeja Poczobuta rozpatrzy sąd obwodowy
Sprawę karną dziennikarza Andrzeja Poczobuta rozpatrzy sąd obwodowyAnatol Chomicz / Forum

Napisał: „Myślę o tych, którzy siedzieli w tych murach w latach 40-50-tych i też czekali na proces. Było im trudniej, w tamtych latach było to prawdziwe piekło. Ich przykład dodaje sił. Nie wybieramy czasów, w których mamy żyć, ale wybieramy, jak żyjemy w tych czasach. Oczywiście nigdy nie myślałem, że historia nagle stanie się tak niebezpieczna, ale rzeczywistość zawsze zaskakuje. Na tym polega jej piękno" - napisał Andrzej Poczobut.

Proces Andrzeja Poczobuta rozpocznie się 28 listopada w Grodnie. Wcześniej białoruskie władze wpisały polskiego dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi na listę "terrorystów". "Jest to forma wywierania na niego presji" - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi.


IAR/dad

Terroryzm energetyczny Rosji na Ukrainie uderza w południowych sąsiadów Polski

17.11.2022 12:38
Skutki rakietowego terroru Kremla zataczają coraz szersze kręgi i dotykają kolejne kraje. W wyniku wtorkowego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę uszkodzeniu uległa znaczna część ukraińskiej infrastruktury energetycznej, co przełożyło się na czasowe wstrzymanie dostaw ropy naftowej przez rurociąg Przyjaźń. Z kolei wiele gmin w Mołdawii pozbawionych jest dostaw prądu. Ataki zerwały kilka połączeń energetycznych między Ukrainą i Mołdawią - informują lokalne media.  

Polska pozostaje w sercu zachodniego sojuszu - ocenia brytyjski "The Times"

17.11.2022 13:01
Postawa Polski w kwestii wojny na Ukrainie pokazuje, że jest ona w sercu zachodniego sojuszu, a polsko-amerykańsko-brytyjska współpraca stała się kluczowa dla NATO - pisze w czwartek brytyjski dziennik "The Times".

Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"

17.11.2022 13:32
Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.