Redakcja Polska

W Wilnie zaprezentowano książkę poświęconą Ostrej Bramie. Album powstał po polsku i litewsku

27.05.2024 11:53
W wileńskim Muzeum Dziedzictwa Sakralnego zaprezentowana została książka poświęcona jednemu z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Wilnie - Ostrej Bramie. Publikacja wydana została po polsku i litewsku.
Audio
  • "Chcieliśmy przybliżyć Litwinom tak ważne dla nich dzieje tego obrazu oraz kultu" - wyjaśnia redaktor prowadzący tę publikację i historyk sztuki, doktor Karol Guttmejer. Rozmowa Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Ostra Brama w Wilnie
Ostra Brama w Wilnieleszczem/shutterstock

Autorką książki zatytułowanej "Ostra Brama w Wilnie" jest nieżyjąca już historyk sztuki, profesor Maria Kałamajska-Saeed.

Publikacja po raz pierwszy wydana została na początku lat dziewięćdziesiątych. Polsko-litewska wersja ukazała się staraniami Instytutu Polonika. "Chcieliśmy przybliżyć Litwinom tak ważne dla nich dzieje tego obrazu oraz kultu" - wyjaśnia redaktor prowadzący tę publikację i historyk sztuki, doktor Karol Guttmejer. Książka składa się z kilku części. "Każda z nich jest bardzo profesjonalnie, naukowo i historycznie dopracowana. Pierwsza część opowiada o dziejach bramy jako obiektu miejskiego, później z dobudowaną kaplicą" - wyjaśnia Guttmejer. Druga część dotyczy cudownego obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.

"Geneza wizerunku, geneza ikonograficzna, czyli typ przedstawienia Matki Bożej z tak charakterystycznie ułożonymi rękoma" - wyjaśnia historyk i dodaje: "Ten kult miał bardzo ważne odniesienie dla dwudziestowiecznej historii Polski". Dlatego - w jego opinii - pozycja ta skierowana jest do każdego miłośnika wspólnej, polsko-litewskiej historii.

Ostra Brama w Wilnie wzniesiona została w XVI wieku. Później powstała tam drewniana kaplica z cudownym obrazem pochodzącym z siedemnastego stulecia. Przez wiernych uważany jest za cudowny. Kaplica jest chętnie odwiedzana przez pielgrzymów oraz turystów z całego świata i jest jednym z symboli litewskiej stolicy.


IAR/ho


„Krąg romantyczny”. Międzynarodowa konferencja poświęcona bohaterom romantyzmu

21.05.2024 14:06
Druga część konferencji współorganizowanej przez Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 22–24 maja 2024 roku w Warszawie i Żelazowej Woli. 

„Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” – wystawa Fundacji Archeologia Fotografii

22.05.2024 19:43
Jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu? To pytanie, na które próbują odpowiedzieć autorzy wystawy. Ekspozycja przywołuje zdjęcia polskich artystów, którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje.

W Warszawie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki

23.05.2024 17:53
Tysiąc autorów można spotkać podczas rozpoczętych w czwartek Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W Pałacu Kultury i Nauki i na placu Defilad prezentują się wystawcy z Polski i zagranicy, a gościem honorowym są Włochy.

Chiński poeta Yang Lian laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta

25.05.2024 11:41
O zadawaniu pytań jako jedynej tradycji istniejącej w poezji mówił w warszawskim Teatrze Polskim chiński poeta Yang Lian, który odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2024. Poeta mówił między innymi o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ta kazała mu pytać w swojej twórczości, kto płacze z powodu tej inwazji. Odpowiadał, że Puszkin i Cwietajewa. Yang Lian dziękował też za przyznaną nagrodę.